Brak bezpieczeństwa psychicznego w pracy u pracowników

Trzech na dziesięciu pracowników uważa, że ich miejsce pracy nie jest bezpieczne pod względem psychologicznym. Badanie przeprowadzono aż w 24 krajach, zatem nie jest dobrze…

Ipsos (instytut badawczy) zapytał ponad 14.000 pracowników o to, czy ich środowisko pracy jest zdrowe pod względem psychologicznym i czy jest według nich bezpieczne pod tym względem. Co to znaczy? Otóż chodzi o miejsce pracy wolne od stresu, wzajemnego podjudzania się pracowników, znęcania psychicznego, mobbingu, frustracji.

47% pracowników (średnio) uznało, że ich miejsce pracy jest psychologicznie bezpieczne. To prawie połowa. Reszta nie była taka pewna. 26% nie umiało odpowiedzieć z całą pewnością czy czują się czy też nie czują bezpieczni i czy ich firma nie wpływa negatywnie na ich zdrowie psychiczne. 27% uznało, że zdecydowanie nie pracują w bezpiecznym miejscu.

Co ciekawe, kiedy popatrzymy na badania z perspektywy całego świata widać wyraźnie, że pracownicy nie czują się bezpiecznie tam, gdzie mało zarabiają – na Węgrzech aż 42% nie czuje się bezpiecznie. (choć gorzej jest w Meksyku – 43%i Argentynie – 44%)

A jak jest u nas? Na 24 kraje znaleźliśmy się na 6stym miejscu. 35% – czyli ponad co trzeci pracownik w Polsce czuje, że praca negatywnie wpływa na jego zdrowie psychiczne. Czy wy też macie takie wrażenie?