Urlop wypoczynkowy a rozwiązanie stosunku pracy

urlop wypowiedzenie Urlop wypoczynkowy a rozwiązanie stosunku pracy Pracownicy którym ustaje stosunek pracy na mocy wypowiedzenia umowy o pracę lub porozumienia stron często nie wiedzą, jak mają potraktować urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia, który im się należy. Jak go obliczyć i kiedy należy się nam ekwiwalent?

Rozwiązanie stosunku pracy za wypowiedzeniem może mieć formę:

 • wypowiedzenia ze strony pracodawcy (kiedy to nas zwalniają)
 • wypowiedzenia ze strony pracownika (kiedy to my się zwalniamy)

W obu przypadkach pracownika obowiązuje okres wypowiedzenia wynikający ze stażu pracy. Pracodawca musi też dopełnić wszystkich formalności urlopowych, które wynikają ze stosunku pracy. W jaki sposób pracownik może wykorzystać urlop i jakie prawa mu przysługują? Zastanówmy się nad tym na przykładzie najczęściej zadawanych przez pracowników pytań:

Czy to pracownik decyduje kiedy wykorzysta urlop wypoczynkowy na wypowiedzeniu?

Nie, o tym decyduje pracodawca. Pracownik może poprosić pracodawcę o udzielenie mu urlopu we wskazanym terminie, ale pracodawca wcale nie musi się na to zgadzać- to do niego należy decyzja kiedy (i czy) pracownikowi zostanie udzielony urlop. Oczywiście, jeśli pracownik nie dostanie urlopu w okresie wypowiedzenia przysługuje mu ekwiwalent (czyli rozliczenie finansowe urlopu)

Czy mogę nie iść na urlop tylko dostać ekwiwalent?

W czasie wypowiedzenia pracodawca wskazuje termin realizacji urlopu wypoczynkowego pracownika jaki mu przysługuje. Dlatego też to pracodawca musi zadecydować o tym, czy dopuści do sytuacji w której będzie musiał wypłacić pracownikowi ekwiwalent. Jeśli nie zechce tego zrobić i woli by pracownik np. zakończył prace wcześniej, a koniec wypowiedzenia spędził na urlopie, może to zrobić i pracownik nie jst w stanie przymusić pracodawcy do tego, by nie iść na urlop i dostać ekwiwalent.

Czy mogę przenieść urlop do nowego pracodawcy?

Teoretycznie takie porozumienie między pracodawcami jest możliwe. W praktyce jednak rzadko się zdarza. Głównie ze względu na to, że to poprzedni pracodawca musi rozliczyć się z urlopu i jeśli kolejny pracodawca nie weźmie na siebie zobowiązania urlopowego, to poprzedni pracodawca będzie musiał wypłacić pracownikowi ekwiwalent. Pracodawcy z reguły nie chcą podejmować takiego ryzyka i na przeniesienie urlopu się nie zgadzają.

Czy mogę wykorzystać cały przysługujący mi urlop za dany rok, jeśli zwalniam się przed jego końcem?

W praktyce taka sytuacja mogłaby wyglądać tak- pracownik 20 lutego składa wypowiedzenie za miesięcznym okresem wypowiedzenia. (czyli rozwiązanie stosunku pracy będzie miało miejsce 31 marca). Ponieważ ma 11 lat stażu pracy, a u pracodawcy przepracował dwa lata, mógłby w lutym poprosić o 26 dni urlopu do wykorzystania naraz. Jeśli jednak pracownik jest w okresie wypowiedzenia, przysługujący urlop naliczany jest proporcjonalnie do przepracowanego w danym roku czasu, z zaokrągleniem w górę. Czyli w naszym przypadku, pracownik ma do dyspozycji 26 dni urlopu / 12 miesięcy x 3 miesiące = 6,5 dnia (czyli zaokrąglając 7dni). W interesie pracodawcy leży udzielić pracownikowi jedynie tych 7 dni urlopu a nie finansować całych 26 dni. Tak więc, choć sytuacja w której pracodawca zgadza się na wykorzystanie rocznego urlopu na wypowiedzeniu jest prawnie możliwa,w praktyce pracodawca się na takie rozwiązanie nie zgodzi, bo traci na tym finansowo.

Pamiętaj również o tym, że jeśli otrzymałeś wypowiedzenie z pracy i masz przynajmniej dwa tygodnie okresu wypowiedzenia przysługuje ci dodatkowy, płatny urlop na szukanie pracy.

Dodaj komentarz

236 komentarzy to “Urlop wypoczynkowy a rozwiązanie stosunku pracy”

 1. Zbyszek napisał(a):

  witam, a co z sytuacją gdy okres wypowiedzenia (wypowiedzenie przez pracodawcę) jest taki sam jak przysługujacegy urlop, czy w tej sytuacji pracodawca może odmówic udzielenia urlopu?
  np: okres wypowiedzenia 14 dni i pracownikowi przysługuje też 14 dni urlopu
  Pracownik w momencie otrzymania wypowiedzenia prosi o urlop, czy pracodawca może odmówić?

  • Sabina Stodolak napisał(a):

   Witam,
   Tak, pracodawca może odmówić i za przysługujący okres urlopu wypłacić pracownikowi ekwiwalent. Najprawdopodobniej, w takiej sytuacji odmówi – ze względu na to, by nie tracić pracownika z dnia na dzień

 2. Piotrek napisał(a):

  witam.

  Jak wyglada sytuacja kiedy w umowie o prace jawnie napisane jest, ze pracodawca nie wyplaca ekwiwalentu za urlop. Czy w takim przypadku pracodawca moze sie nie zgodzic na wykorzystanie urlopu?

  • Sabina Stodolak napisał(a):

   Witam – nie ma takiej możliwości – urlop musi zostać rozliczony. Zatem jeśli pracodawca nie chce wypłacić ekwiwalentu, musi wydać zgodę na urlop. Jeśli jej Panu nie wyda oraz nie wypłaci ekwiwalentu, może Pan go wezwać do zapłaty ekwiwalentu (PIP Panu doradzi jak skonstruować taki wniosek – sprawa jest wygrana). Proszę tylko nie podpisywać wniosku o urlop jeśli tego urlopu Pan fizycznie nie dostanie (czasem pracodawca nieuczciwie „podsuwa” wniosek do podpisania – np. za dni w których Pan był w pracy – proszę na to uważać.

 3. urlop zaległy napisał(a):

  Witam mam urlop zaległy wynoszący 20 dni za rok 2012 a mój stosunek o prace wygasa 1.maja 2013 czy pracodawca da mi 30 dni urlopu???

  • Sabina Stodolak napisał(a):

   Witam
   Jeśli Pana stosunek pracy kończy się z dniem 30 kwietnia, to przysługuje Panu urlop za 4 miesiące pracy (jeśli „zahacza”) Pan o 1 maja, to za 5 miesięcy + zaległy. W zależności od wymiaru urlopu (20 bądź 26 dni rocznie) będzie to odpowiednio 7 dni (20 dni i 4 miesiące) 9 dni (20 dni i 5 miesięcy), 9 dni (26 dni i 4 miesiące) lub 11 dni (26 dni, 5 miesięcy) . Do tego dodaje Pan zaległe 20 dni – z tych dni, pracodawca przed rozwiązaniem umowy (ustaniem stosunku pracy) musi się rozliczyć. Może Panu ten urlop w całości dać do wykorzystania lub wypłacić ekwiwalent za ten czas – decyzja należy tu niestety do pracodawcy.

 4. jina napisał(a):

  A co w momencie gdy otrzymalismy wypowiedzenie umowy o pracę i pójdziemy na zwolnienie lekarskie mimo nie wykorzystanego urlopu? Czy pracodawca musi zapłacić ekwiwalent?

  • Sabina Stodolak napisał(a):

   Witam. To, co Pani chce zrobić jest nieuczciwe, ale generalnie tak – jeśli pójdzie Pani na L4 i nie będzie miała możliwości wykorzystania urlopu, to pracodawca będzie musiał wypłacić ekwiwalent. O ile oczywiście nie wpadnie na to, że L4 to ściema i nie wyśle kontroli z zakładu pracy by sprawdzić zasadność otrzymanego zwolnienia (pracodawcy rzadko to jednak robią).

   • jina napisał(a):

    Dziękuję bardzo ale czy to również dotyczy l4 na dziecko i czy musi być później ciągłość zwolnienia na dziecko czy może być na mnie?

 5. szafran napisał(a):

  A co jzeli zlozylem wypowiedzenie w styczniu do dnia 4 lutego, szef zgodzil się na to wypowiedzenie. Ile mi przysługuje urlopu jeżeli mam 20 dni na rok?

  • Sabina Stodolak napisał(a):

   Witam,
   Jeśli stosunek pracy trwa do 4 lutego, to za dwa miesiące pracy (styczeń luty) przy 20 dniach urlopu rocznie, przysługuje Panu 2/12 z 20 dni, czyli w zaokrągleniu 4 dni (w takich sytuacjach – wypowiedzenie – zawsze urlop zaokrągla się w górę do pełnych dni.) Informacja o ilości dni jest na świadectwie pracy , zatem w nowej pracy (o ile zacznie ją Pan min od marca lub w lutym) będzie Panu przysługiwało 16 dni urlopu.

 6. Bartek napisał(a):

  Witam,
  3 stycznia szef wręczył mi 3 miesięczne wypowiedzenie i z datą 3 stycznia go podpisałem. Wypowiedzenie to zostało ustalone przez szefa od 16 grudnia do 17 marca. Ze względu na dwa błędy w tym wypowiedzeniu (ustalenie początku i końca wypowiedzenia w środku miesiąca jak również jego data wsteczna) zgłosiłem odwołanie do sądu pracy. Chciałbym w tym tym okresie wybrać przysługujący mój urlop i teraz nie wiem, czy obliczyć wolne dni proporcjonalnie do 17 marca i czekać na decyzję sądu, czy zgodnie z prawem do końca kwietnia?

  • Sabina Stodolak napisał(a):

   Witam,
   Po pierwsze nie ma czegoś takiego jak urlop proporcjonalnie do 17 marca – ilość urlopu wylicza Pan na okres kalendarzowy – czyli gdyby wypowiedzenie kończyło się nawet 2 marca (czy jak błędnie założył szef – 17 stego) to i tak ilość urlopu jaka Panu przysługuje to 26 (lub 20) /12 * 3 (za trzy miesiące).
   Teraz – jeśli chodzi o okres wypowiedzenia – rozumiem że ma Pan umowę na czas nieokreślony czy tak? Wtedy i tak wypowiedzenie musi ustać dopiero na koniec miesiąca kalendarzowego (marca jeśli liczyć 16 grudnia jako datę podpisania wypowiedzenia przez Pana) lub kwietnia, jeśli udowodni Pan przed sądem, że Pan dowiedział sie o wypowiedzeniu 3 stycznia. Taka forma jaką Pan ma – czyli 17 marca może być możliwa tylko wtedy, jeśli podpisał Pan porozumienie stron (proszę sprawdzić, co Pan podpisał – czy na tym wypowiedzeniu nie ma czasem informacji o porozumieniu stron. Jeśli tak jest, to sprawa jest trudniejsza 🙁
   Co do samego urlopu zaś- decyzja o tym czy go Pan wykorzysta czy nie, de facto należy do szefa – nie ma przepisu, który nakazuje pracodawcy dać panu zaległy urlop. Pracodawca może powiedzieć, że jest Pan na stanowisku (mimo wypowiedzenia) niezbędny i urlopu Panu nie dać, tylko rozliczyć go ekwiwalentem. Zatem – proszę spróbować wziąć urlop do końca kwietnia – Pana szef wydaje sie człowiekiem nierozgarniętym i być może Panu wniosek podpisze (niezależnie od późniejszego wyroku sądu – jeśli da Panu za dużo urlopu to już jego strata – Pan będzie miał proporcjonalnie mniej urlopu w nowej pracy). Jeśli jednak szef odmówi – czy to części urlopu czy też całości, to takie ma prawo, tyle że przy ustaniu umowy musi Panu wypłacić ekwiwalent.

   • Bartek napisał(a):

    Dziękuję za odpowiedź. Umowę mam na czas nieokreślony. W grudniu dowiedziałem się ustnie od szefa, że od nowego roku da mi wypowiedzenie za porozumieniem stron. Był zły, że w poprzednim roku wziąłem 25 urlopu, pierwszy raz pracując tam 4 lata, do tego obniżył mi wypłatę do mojej podstawy na umowie czyli najniższej krajowej. Jako, że nie zauważyłem, aby kiedykolwiek mój szef prowadził ewidencję czasu pracy, sam wydrukowałem wnioski urlopowe i dałem mu do podpisania, co zrobił bez żadnych problemów. Dzień przed urlopem zrobił mi awanturę, że idę na urlop a jest tyle pracy do zrobienia. Zostałem dłużej dwa dni po godzinach i dokończyłem pracę. 3 stycznia przyniósł wypowiedzenie, na którym jest typowe wypowiedzenie 3-miesięczne z podaniem jego powodu: likwidacji stanowiska z przyczyn ekonomicznych. Uznałem, że takie wypowiedzenie jest dla mnie bardziej korzystniejsze, że względu na to, że będę miał możliwość ubiegać o zasiłek w UP.

   • Bartek napisał(a):

    Dodam jeszcze, że w styczniu zachorowałem i byłem 4 dni na zwolnieniu lekarskim. Dzwoniąc do pracy i informując o L4 szef groził mi zwolnieniem dyscyplinarnym oraz obciążeniem mojej wypłaty, stratami jakie on by poniósł, gdy praca nie będzie wykonana. Identyczne groźby miałem z jego strony przed świętami w grudniu, gdy poszedłem na urlop. Gdyby nie te groźby prawdopodobnie, bym nie składał odwołania do sądu pracy.

 7. Marzena napisał(a):

  Witam!
  Chciałabym się dowiedzieć, co z sytuacją kiedy mam zaległy urlop tj. 33 dni, a okres wypowiedzenia jest 2 tygodnie, jak to wygląda z tym urlopem, czy ja muszę być na urlopie 33 dni, czy pracodawca po okresie wypowiedzenia (po tych 2 tygodniach) za resztę dni urlopowych musi mi zapłacić? Z góry dziękuję za odpowiedź.

 8. Martyna napisał(a):

  Witam, pracuję od września ubiegłego roku w pewnym zakładzie pracy na pół etatu. Planuję skorzystać z urlopu bezpłatnego od marca do maja 2013 roku. Pracodawca poprosił mnie jednak, abym najpierw wykorzystała jednak cały przysługujący mi urlop płatny. Okazało się, że mam go 21 dni roboczych (cały marzec), a bezpłatny będzie dopiero za kwiecień i maj. Jednak po powrocie z urlopu prawdopodobnie jeszcze w tym roku będę chciała się zwolnić. Z tego co wiem, urlop przysługuje mi na cały rok. Co się wydarzy, jeżeli w tym roku się zwolnię, a wybiorę urlop teoretycznie z góry na cały rok?

 9. monika napisał(a):

  witam
  mam takie pytanie !pracodawca zwolnił mnie dyscyplinarnie 26 stycznia w tym dniu powiedzial ze płace za styczen i za urlop przeleje mi na konto i dzisiaj ttylko przelal mi za styczen a co z urlopem? Nowy urlop wykorzystałam 6 dni a co z reszta z 14 dniami urlopu? czy on musi mi to wyrównac czy mi ten urlop przepada? bardzo prosze o pomoc bo jestem teraz w kropce:( i do tego jeszcze nie nalezy mi sie na zwolnieniu dyscyplinarnym tak mysle kuroniowka:( bardzo prosze o pomoc! Z góry dziękuje !Miłego dnia życze

  • Sabina Stodolak napisał(a):

   Witam
   Została Pani dyscyplinarnie zwolniona 26 stycznia i dostała ekwiwalent za 6 dni urlopu? To Pani pracodawca de facto i tak dał za dużo. Za styczeń należą się Pani 2 dni urlopu (20/12). Pozostałe dni nie przepadają – po prostu nie ma Pani urlopu od niepracowania. Jeśli Pani znajdzie pracę w lutym, to urlop będzie sie od lutego naliczał (20/12 x 11 miesięcy) jeśli w marcu to odpowiednio 20/12 x 10. Nie ma jednak przepisu, który każe pracodawcy płacić pracownikowi za całość rocznego urlopu jeśli ten pracuje tylko część tego roku. Nalezy się Pani urlop liczony do tego momentu do którego Pani pracowała – czyli do stycznia

 10. aga napisał(a):

  A czy mogę zapytać o urlop – opieka na dziecko?

 11. Witam napisał(a):

  Witam ,ja mam takie pytanie,bo w sumie za 2012 i 2013 rok mam aż 29 dni urlopu i w przyszłym tygodniu mam zamiar dać wypowiedzenie i czy dostanę za ten urlop ekwiwalent? Nawet jeśli na ten czas wypowiedzenia wyśle mnie na urlop ,to jeszcze mi trochę tych dni do odebrania pozostanie i czy za tamte dni ,które jeszcze mi pozostaną dostane ekwiwalent? Pozdrawiam

  • Sabina Stodolak napisał(a):

   Witam
   Pracodawca musi rozliczyć urlop, zatem jeśli przysługuje Panu tyle dni i nie jest Pan w stanie ich wykorzystać w trakcie trwania stosunku pracy, to tak – dostanie Pan ekwiwalent

 12. dominik napisał(a):

  witam… dostałem 2 tygodniowe wypowiedzenie 6 kwietnia. mam 3 dni zaległego urlopu i 9 dni z tego roku. wypisałem wniosek na 9 dni urlopu i 1 dzień na opiekę na dziecko czy mogę żądać urlopu na szukanie pracy. dziękuję i pozdrawiam

  • Sabina Stodolak napisał(a):

   Witam
   Jeśli otrzymał Pan wypowiedzenie, to teoretycznie Pan mógł, ale skoro wypisał Pan już wniosek na 10 dni urlopu, to nie bardzo ma Pan go kiedy zażądać. Jedynym wyjściem byłoby anulowanie urlopu wypoczynkowego, ale na to pracodawca nie musi się zgadzać.

 13. Sroka napisał(a):

  A co jeśli zostanie mi udzielony urlop z całego bieżącego roku, a po nim złożę wypowiedzenie. Czy pracodawca może odmówić jego przyjęcia? No i co z pieniążkami otrzymanymi już za wykorzystanie urlopu?

  • Sabina Stodolak napisał(a):

   Witam
   Wątpię, by pracodawca udzielił urlopu „na zaś” czyli pozwolił w kwietniu/ maju na wykorzystanie urlopu za cały bieżący rok. Jeśli nawet tak się stanie, to po prostu na okresie wypowiedzenia będzie Pani musiała pracować do końca, a w nowej pracy uzyskanej w 2013 roku nie będzie przysługiwał Pani już żaden urlop. Jeśli nie zamierza Pani szukać w 2013 roku po złożeniu wypowiedzenia nowej pracy to jest Pani „zyskowna” o całość urlopu.
   Nie rozumiem pytania o pieniądze za wykorzystany urlop – jeśli Pani wykorzystała urlop nie należy się Pani żadne wynagrodzenie. pracodawca nie może też żądać zwrotu wynagrodzenia za to że się na urlop zgodził. (dlatego pracodawcy najczęściej nie dają całości urlopu na bieżący rok w jego początkach).

 14. ZGRPO napisał(a):

  Witam,

  chciałbym zapytać co w przypadku gdy:
  Z dniem 30 kwietnia 2012r. składam wypowiedzenie (wypowiedzenie 3 miesięczne), gdzie (urlop przysługujący na 2012r = 26 dni, urlop wykorzystany w 2012 = 12, urlop zaległy za 2011 rok = 14 dni.
  Chciałbym dowiedzieć się ile dni urlopowych jeszcze mi przysługuje, które mógłbym wykorzystac na wypowiedzeniu.

  Serdecznie Pozdrawiam.

 15. Pajos napisał(a):

  Czy pracodawca może mnie zwolnić jeżeli poszedłem na urlop bez jego zgody? Sytuacja jest trudna gdyz od połowy lutego miałem wypisany urlop na maj. Wpisałem dwie osoby które będą mnie zastępowały. Na dzień przed pójsciem na urlop kierowniczka oznajmiła mi ze osoby które zapisałem i które wczesniej sie zgodziły, teraz zrezygnowały ( jedna powiedziała to w marcu a druga oznajmiła ze jednak tez chce isc na urlop w tym czasie co ja wiec nie moze pelnic zastepstwa). Mam opłacony wyjazd, a oprocz mnie 3 osoby wzięły sobie wolne w tym terminie abysmy mogli wspólnie spedzic urlop. Mimo wszystko pojade na urlop chce tylko wiedziec jakie konsekwencje moga mnie czekac i czy moge w jakis sposób zmusic pracodawce do zmiany decyzji.

  • Sabina Stodolak napisał(a):

   Witam
   Jeśli urlop trwa nie więcej niż 4 dni, może Pan zgłosić urlop na żądanie – pracodawca może Pana z takiego urlopu wprawdzie odwołać, ale są szanse że tego nie zrobi – jak Pana potem będzie traktować to już inna sprawa. Jeśli urlop trwa dłużej i Pan bez zgody szefa pojedzie to grozi Panu zwolnienie z pracy dyscyplinarne bez zachowania okresu wypowiedzenia. Czyli mówiąc brutalnie może Pan stracić Pan pracę z dnia na dzień.

   • michał napisał(a):

    Witam, mam prośbę o wyjaśnienie mi co oznacza dokładnie ten cytat
    „wykorzystał urlop wypoczynkowy w wymiarze 56 godzin (7DNI)w tym ekwiwalent za urlop 7 dni” jest to napisane na moim świadectwie pracy. chciałbym wiedzieć czy nie oznacza to czasem tego ze wybrałem łącznie 14 dni i czy taka forma na świadectwie pracy jest dopuszczalna?
    mam też niewykorzystany urlop z zeszłego roku o którym nie ma nigdzie ani słowa, pracodawca powiedział mi ze niewykorzystany urlop przechodzi na następnego pracodawce, ale nie dogadali się między sobą, nawet nie było podjętej próby. co moge zrobić i jak udowodnić ze ma mi wykazać ile mi zostało dni i za nie się rozliczyć.

 16. ewa napisał(a):

  witam. dnia 08.05.2013 dostałam wypowiedzenie umowy o prace z zachowaniem okresu wypowiedzenia. przepracowałam w tym zakładzie ponad 11 lat,dwa dni temu wróciłam z chorobowego,byłam na nim 4 mięsiące. dnia 10.05 2013 chciałam sama się zwolnić,lecz dzisiaj kazano mi podpisać wypowiedzenie. czy w takiej sytuacji mogę sama zwolnić się? czy muszę odpracować te trzy miesiące wypowiedzenia. mam bardzo trudną sytuację,nie mam czym dojeżdżać do pracy ani z kim zostawić dzieci pod opieką. czekam na szybką odpowiedz,pozdrawiam.

  • Sabina Stodolak napisał(a):

   Witam
   Jeśli już Pani podpisała wypowiedzenie to nie może się Pani zwolnić sama. Już Pani została zwolniona. Natomiast rozumiem że ma Pani 3 miesięczny okres wypowiedzenia a wolałaby Pani już nie pracować w tym czasie – może w takim razie spróbować porozmawiać z pracodawcą by skrócił okres wypowiedzenia np. porozumieniem stron. Wtedy oczywiście nie otrzyma Pani zasiłku dla bezrobotnych od razu oraz nie dostanie Pani wynagrodzenia za te trzy miesiące wypowiedzenia.

 17. wiewiura_ol napisał(a):

  WItam,
  ja mam problem odwrotny do opisywanych w większości sytuacji. W tym roku wykorzystałam już 17 dni z przysługujących mi 26 dni urlopu (pracuję u tego pracodawcy już 9 lat). W dniu 6.05.13 złożyłam do pracodawcy podanie o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron z dniem 30.05.2013 na co pracodawca wyraził zgodę. Jak w takim przypadku wygląda sprawa urlopu? Obecny pracodawca grozi mi, że ponieważ do maja przysługuje mi tylko 10 dni to on z ostatniej wypłaty odliczy mi za te 7 dni. Wydawało mi się, że ponieważ urlop wykorzystałam nie w okresie wypowiedzenia to normalnie pracodawca powinien mi wpisać na świadectwie pracy że wykorzystałem 17/26 dni urlopu i u następnego pracodawcy będę mogła wykorzystać pozostałe 9 (ponieważ od 1.06.2013 zaczynam nową pracę). Z góry dziękuję za szybką odpowiedź.

  • Sabina Stodolak napisał(a):

   Witam
   Pracodawca nie może dokonać odliczenia z wypłaty za urlop na który wyraził zgodę. Pracodawca w ogóle nie może dokonać odliczenia bez zgody pracownika – jakiegokolwiek (nawet jakby sam Pani zapłacił przez pomyłkę podwójne wynagrodzenie). Proszę się zatem nie przejmować, a jeśli dostanie Pani pomniejszoną wypłatę, to wysłać pracodawcy wezwanie do zapłaty oraz sprawdzić, czy na świadectwie pracy urlop został dobrze rozliczony

   • WsK napisał(a):

    Witam
    U mnie problem wygląda następująco.
    29 maja 2013 złożyłem wypowiedzenie u mojego obecnego pracodawcy. Obowiązuje mnie miesięczne wypowiedzenie czyli rozwiązanie umowy nastąpi wraz z końcem czerwca. Do tej pory wykorzystałem już 10 dni z bieżącego urlopu. Nie mogę nigdzie znaleźć opisu czy pracodawca ma prawo wysłać mnie na dodatkowy urlop (10 dni). Wszędzie opisane są sytuacje dotyczące urlopów zaległych bądź bieżących które winno się naliczyć proporcjonalnie do czasu przepracowanego w danym roku.
    Czy pracodawca ma prawo wysłać mnie na urlop bez mojej zgody? Dodam tylko iż od 1 lipca podejmuję nowe zatrudnienie i nie chciał bym u nowego pracodawcy wylądować bez prawa do urlopu wypoczynkowego. Wymiar mojego u.w. 20 dni

    • Sabina Stodolak napisał(a):

     Witam
     Skoro ma Pan umowę do końca czerwca oraz rocznie przysługujące 20 dni urlopu to w obecnej pracy za rok 2013 przysługuje Panu 10 dni urlopu, (20 dni / na 12 miesięcy x 6 miesięcy które Pan przepracuje – styczeń – czerwiec 2013) które jak rozumiem już Pan wykorzystał. Więcej Pan u obecnego pracodawcy nie dostanie, bo Panu więcej (w tej pracy) nie przysługuje. Nie ma czegoś takiego jak dodatkowy urlop o którym Pan pisze (no chyba że Pana obecny pracodawca zwolni Pana z obowiązku świadczenia pracy, ale to nie jest urlop w rozumieniu kodeksu pracy). U nowego pracodawcy będzie się Panu urlop normalnie naliczał. Pana obecny pracodawca nie może Pana wysłać na urlop, który będzie Panu przysługiwał w przyszłej pracy 😀

     W razie gdyby Pana obecny pracodawca w jakimś dziwnym amoku chciał Pana wysłać na urlop (i kazał podpisać wniosek urlopowy) to proszę go nie podpisywać, bo Panu w obecnej pracy nie przysługuje do końca trwania umowy więcej urlopu niż już Pan wykorzystał.

 18. ania m. napisał(a):

  witam dostalam wypowiedzenie 7 czerwca i okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie, ale mam 8 dni urlopu. 10 i 11 czerwca ide do pracy i od srody urlop. zastanawia mnie to, czy przysluguje mi jeszcze dodatkowy platny urlop na szukanie pracy, ktory wynosi 2 dni

 19. agnieszka napisał(a):

  Witam. Mój problem wygląda następująco: 24 kwietnia dostałam wypowiedzenie o pracę z tym, że pracodawca udzielił mi zasłużony urlop wypoczynkowy od dnia 25 kwietnia do 11 maja. W tym dniu wygasła umowa. 7 maja miałam umówiony termin operacji więc od tego dnia jestem na l-4. Dostałam dzisiaj przelew z wynagrodzeniem- całe 750 zł i zastanawiam się czy to jest za 11 dni l-4 + 5 dni urlopu czy to za cały miesiąc. Dodam, że mam najniższą krajową 1600zł. Z tego co mi powiedzieli w pracy to od 11 maja będę dostawała wynagrodzenie z zusu. Proszę o odpowiedź.

 20. Ania napisał(a):

  Witam, czy jest możliwość, aby na początku roku, od razu wykorzystać całe 20 dni urlopu? Załóżmy w marcu pracownik wykorzysta 20 dni urlopu. I co w sytuacji, kiedy ten sam pracownik składa wypowiedzenie umowy? np. w kwietniu, po wykorzystanym urlopie?

  • Sabina Stodolak napisał(a):

   Witam
   Jeśli to nie jest Pani pierwsza praca oraz pracodawca udzieli zgody w marcu na 20 dni urlopu, to prawnie nie ma przeciwwskazań. Jeśli Pani wykorzysta w marcu 20 dni a następnie się po urlopie zwolni, to w przypadku podjęcia w tym samym roku kolejnej pracy w oparciu o umowę o pracę, nie będzie Pani przysługiwał żaden urlop u nowego pracodawcy.

   • bogdan napisał(a):

    Jak jest z rozliczeniem urlopu w momencie jeżeli wypowiedzenie kończy mi się 30 lipca, wykorzystuje przysługujący urlop a co z resztą jeżeli do końca roku nie znajdę pracy, kto zapłaci mi za te dni( czy wogóle dostanę za te dni pieniądze?)

    • Sabina Stodolak napisał(a):

     Witam
     Jeśli Pan nie będzie pracował, to nikt Panu za urlop nie zapłaci – przecież skoro Pan nie pracuje, to od czego urlop? Od niepracowania? Urlop przysługuje tylko osobom pracującym, bo jest to urlop od pracy.

     • lg napisał(a):

      Witam.
      Bardzo prosze o pomoc! Z dniem 20.08.13 dostane powolanie do sluzby w policji. Obecnie jestem na zaplanowanym urlopie 10dni(w sumie 14).tak sie zlozylo ze wykorzystalem 25z 26 dni przyslugujacego mi urlopu. Zwalniajac sie pod koniec lipca( po powrocie z urlopu) teoretycznie przysluguje mi ok 15 dni.czy groza mi jakies konsekwencje?prosze o odp.

     • Sabina Stodolak napisał(a):

      Witam
      Nie – to jest w pewnym sensie problem Pana szefa, że dał Panu więcej urlopu i za to zapłacił. Nie rozlicza się tego w żaden sposób – po prostu na świadectwie pracy pracodawca wpisze ile urlopu w tym roku Pan wykorzystał

 21. effy napisał(a):

  Witam,
  jak rozliczyc urlop pracownika, ktory nie dostarczyl wszystkich swiadectw pracy? nie wiem ile urlopu wykorzystal w tamtym roku i ile ewentualnie jeszcze mu zostalo.

  • Sabina Stodolak napisał(a):

   Rozlicza Pani na podstawie tego co ma – czyli bierze pod uwagę to ile mu urlopu przysługiwałoby , gdyby to była jego pierwsza praca (ewentualnie gdyby był od początku roku bezrobotny) i do stażu pracy bierze pod uwage tylko to, co Pani ma na świadectwach dostarczonych.

 22. agata napisał(a):

  Witam,

  Mam problem z wyliczeniem urlopu jaki mi pozostanie.. A więc, w firmie pracuje od 8 stycznia 2013r, od 29.07 do 09.08.2013 idę na urlop wypoczynkowy 2 tygodnie, zamierzam dać wypowiedzenie z pracy od razu po urlopie, albo tuż przed nim. Ale nie wiem czy to jest możliwe. Jednak gdybym dała wypowiedzenie 12.08.2013 ile dni urlopu pozostanie mi do wybrania? 🙂

 23. mike napisał(a):

  Dzień dobry,
  chcę się zwolnić z pracy- mam umowę bezterminową , długi staż ( wypowiedzenie 3 miesiące).Zależy mi na szybkim rozwiązaniu tej kwestii , czyli porozumienie stron .
  Co w takim przypadku się dzieje z moim urlopem ? Mam 26 dni 2013 i 5 dni 2012.
  Co w sytuacji gdy pracodawca nie zgodzi się na porozumienie? Czy w sytuacji porzucenia pracy ( to jest najgorsza opcja :-/ i zwolnienia dyscyplinarnego tracę prawo do wszystkiego- łącznie z (zapracowanym przecież ) urlopem ?

  • Sabina Stodolak napisał(a):

   Witam
   Jeśli się Państwo dogadacie porozumieniem stron, to za niewykorzystany urlop należy się Pani ekwiwalent (chyba że pracodawca w taki sposób ustali z Panią datę zakończenia stosunku pracy, że urlop odbierze Pani jeszcze w ramach pracy. W przypadku porzucenia pracy i zwolnienia dyscyplinarnego sytuacja jest analogiczna – pracodawca wypłaci Pani ekwiwalent za niewykorzystany urlop – proporcjonalny do tego ile się Pani należy (5 dni z 2012 + urlop za 2013 rok tyle ile Pani należy się do momentu rozwiązania stosunku pracy – czyli nie całe 26 dni, a jedynie część proporcjonalną (np za okres styczeń – lipiec)

 24. Monika napisał(a):

  Witam

  Od stycznia 2012r. do kwietnia 2013r. pracowałam w pewnej firmie na umowe zlecenie. Od maja 2013r. w tej samej firmie podpisałam umowę o pracę na 1/2 etatu. Złożyłam wypowiedzenie pracy na mocy porozumienia stron do 31.07.2013r. Przepracowałam 3 pełne miesiące, w lipcu pracodawca wysłał mnie na 5 dni urlopu, który przysługiwał mi po 3 miesiącach pracy. W lipcu przepracowałam 72h, w jaki sposób liczy się mój 5 dniowy urlop? Pracodawca wypłacił mi pensję miesięczną w wysokości jaką otrzymuję za 80h(1/2 etatu). Czy powinnam się domagać zapłaty za 5dni urlopu?

  • Sabina Stodolak napisał(a):

   Witam
   Skoro pracowała Pani 3 miesiące na pół etatu to przysługuje Pani 3 (przy 20 dniach urlopu) lub 4 dni (przy 26 dniach) urlopu. Nie bardzo rozumiem skąd w ogóle liczba pięciu dni urlopu – aż tyle Pani nie przysługuje. Jesli wcześniej nie korzystała Pani z urlopu, w lipcu powinna Pani pracować 24 (przy 20 dniach) lub 32 (przy 26) godziny mniej. Pisze Pani, że pracodawca wysłała Pania na urlop, a jednoczesnie przepracowała Pani 72 godziny, a pracodawca wypłaci Pani wynagrodzenie za 80 godzin – zatem z tego jak Pani to opisała wnioskuję, że pozostają 2 lub 3 dni (w zalezności od wymiaru urlopu) do rozliczenia w formie ekwiwalentu. Oczywiście tylko jeśli nie podpisała Pani żadnego wniosku o urlop – jeśli bowiem wniosek Pani podpisała i w teorii urlop sie odbył, to nic Pani nie dostanie, bo w papierach wszystko sie zgadza (no chyba, że ma Pani ewidencjonowany czas pracy i pracodawca zapłaci Pani za nadgodziny wynikające z rozliczenia 80 godzin w miesiącu – 32 godziny urlopu = 48 godzin a Pani przepracowała 72 godziny). Nie jestem w stanie dokładnie tego określić nie wiedząc jaki ma Pani wymiar urlopu

   • Monika napisał(a):

    Mój wymiar urlopu wynosi 20dni, tj 1,67 dnia za miesiąc przepracowany. Podpisywałam również wniosek o urlop, ponieważ takie dostałam polecenie od pracodawcy.
    W maju i czerwcu, również wyrabiałam ponad 80h(pomimo umowy na 1/2 etatu), ale nadgodziny miałam zapłacone. Natomiast w miesiącu lipcu po dokładnym wyliczeniu, przepracowałam 72h + jeszcze miałam wypisany 5 dniowy urlop i otrzymałam pensję jak przy 80h w umowie. Dlatego nie wiem czy mogę się domagać zapłaty za urlop, czy raczej za nadgodziny?
    Z góry dziękuję już i tak za szybką odpowiedź 🙂

    • pracodawca napisał(a):

     Witam,

     a co jeżeli pracownik przepracował 11 msc- w tym 4 msc non stop na zwolnieniu lekarskim i chce rozwiązania umowy z końcem swojego zw.lek?
     Jak jest z urlopem i płatnościami?
     Co bardziej opłaca się pracodawcy?

 25. Artur napisał(a):

  Witam, mam następujące pytanie.
  Złożyłem w firmie wypowiedzenie, które szef podpisał. Razem z nim złożyłem wniosek o urlop, który mi przysługuje. Pytanie brzmi – Czy muszę chodzić i się dowiadywać czy szef wniosek podpisał, Czy szef musi mnie poinformować o jego nie podpisaniu. Jak jest regulowana ta kwestia?

  • Sabina Stodolak napisał(a):

   Witam
   Dopóki Pan nie ma podpisanego przez szefa wniosku, dopóty nie powinien Pan uznać, że urlopu Pan nie dostał.

 26. DOMINIK napisał(a):

  WITAM. 18.09.2013R. DOSTAŁEM ROZWIĄZANIE UMOWY O PRACE I ŚWIADECTWO PRACY OCZYWIŚCIE PRACODAWCA DAL MI WNIOSKI ZA URLOP DO PODPISANIA KTÓRE BYŁY NARZUCONE PRZEZ PRACODAWCE(PODPISAŁEM) ALE DATY SIĘ NIE ZGADZAŁY PONIEWAŻ NIGDY NIE SZLEM NA URLOP ZE SWOJEJ POTRZEBY . CZY MOGĘ DOMAGAĆ SIĘ JAKIŚ PIENIĘDZY ?? ROZWIĄZANIE DOSTAŁEM DZIŚ A DATY NA ŚWIADECTWIE BYŁY INNE TAK ZE NIE-MOGĘ NAWET ZGŁOSIĆ SIĘ DO SAD REJONOWEGO-SADU PRACY. CZY MOŻNA TO JAKOŚ UGRYŹĆ ?? PROSZĘ O ODPOWIEDZI PODPOWIEDZI Z GÓRY DZIĘKUJE . DOMINIK

 27. DOMINIK napisał(a):

  WITAM. 18.10.2013R. DOSTAŁEM ROZWIĄZANIE UMOWY O PRACE I ŚWIADECTWO PRACY OCZYWIŚCIE PRACODAWCA DAL MI WNIOSKI ZA URLOP DO PODPISANIA KTÓRE BYŁY NARZUCONE PRZEZ PRACODAWCE(PODPISAŁEM) ALE DATY SIĘ NIE ZGADZAŁY PONIEWAŻ NIGDY NIE SZLEM NA URLOP ZE SWOJEJ POTRZEBY . CZY MOGĘ DOMAGAĆ SIĘ JAKIŚ PIENIĘDZY ?? ROZWIĄZANIE DOSTAŁEM DZIŚ A DATY NA ŚWIADECTWIE BYŁY INNE TAK ZE NIE-MOGĘ NAWET ZGŁOSIĆ SIĘ DO SAD REJONOWEGO-SADU PRACY. CZY MOŻNA TO JAKOŚ UGRYŹĆ ?? PROSZĘ O ODPOWIEDZI PODPOWIEDZI Z GÓRY DZIĘKUJE . DOMINIK

 28. sn napisał(a):

  witam
  urlop wypoczynkowy – a wypowiedzenie z pracy.
  Podczas nieobecności w pracy dyrektora zakładu pracy, zmuszony byłem wypisać wniosek o urlop wypoczynkowy 3 dniowy z przyczyn osobistych,rodzinnych. Ponieważ mój przełożony nie był obecny w tym czasie w pracy, swój wniosek urlopowy przesłałem do jednostki nadrzędnej na jeden dzień wcześniej. Stamtąd nie uzyskałem żadnej odpowiedzi, tj. ani odmowy ani akceptacji, ani telefonicznej ani pisemnej.Potraktowałem ten wniosek jako załatwiony pozytywnie dla mnie, ponieważ nie odwołano mnie z tego urlopu ani jeszcze przed jego rozpoczęciem, ani w trakcie. Gdyby mi nie zaakceptowano tego wniosku o urlop, powinno się mnie odwołać z tego urlopu a tego nie uczyniono. Po moim powrocie do pracy w tym czasie nie działo się wokół mojej sprawy kompletnie nic. Po 2 miesiącach od daty wypisania urlopu, mój przełożony wręczył mi wypowiedzenie za nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Czy działanie mojego przełożonego w tym zakresie było zgodne z przepisami i czy miał mnie prawo zwolnic z pracy po dwóch miesiącach od daty faktycznego przebywania na urlopie, skoro wcześniej nie odwołano mnie z tego urlopu.

 29. Kaśka napisał(a):

  Witam,
  pracowałam na 1/2 etatu w pewnej firmie, przez około 10 miesięcy. W dniu 29.08.2013 dostałam wypowiedzenie, które podpisałam. Od dnia 29.08.13 do 11.09.13 przysługiwał mi okres wypowiedzenia, w który mój pracodawca wcisnął mój urlop wypoczynkowy. Urlop miał się odbyć od 31.08.2013 do 11.09.2013 (12 dni), z tym, że od 31.08.13 zmuszona byłam udać się na zabieg, czego wynikiem było L4 które ciągnęło się aż do 1.10.13, tak więc swojego urlopu jeszcze logicznie rzecz ujmując nie wykorzystałam. Czy ekwiwalent urlopowy zostanie mi wypłacony teraz, czy został mi wypłacony wcześniej? Niestety dzwonienie z takim zapytaniem do kadr jest dla mnie trochę problematyczne, ze względu na to, że oni po prostu rzadko odbierają jakiekolwiek telefony. Zastanawia mnie po prostu, czy jeszcze w listopadzie dostanę jakieś pieniądze czy nie. Pozdrawiam, Katarzyna

 30. YYYY napisał(a):

  Witam
  Dostałam wypowiedzenie umowy z 2 tygodniowym okresem wypowiedzenia, podpisałam, podpisałam również pismo mówiące o tym iż pracodawca udziela mi urlopu 9-dniowego. czy mogę iść na L4 żeby dostać ekwiwalent za urlop? czy to ze podpisałam ten papier, a okazało się że będę musiała mieć rehabilitację będzie miało jakieś znaczenie?

  • Sabina Stodolak napisał(a):

   Witam
   Na L4 może iść Pani, jeśli jest Pani chora. Jeśli nie jest Pani chora, to jest to oszustwo, a w tym, niestety nie doradzamy.

 31. Darek napisał(a):

  Witam, dostałem umowę o pracę 01.04.2012 na rok. W kwietniu 2013 pracodawca podpisał ze mną kolejną umowę na następny rok(umowa kończy się 10 kwietnia 2014). Mamy teraz listopad, czy w tym roku przysługuje mi 21 dni urlopu? Mój pracodawca powiedział mi, że 21 dni urlopu przysługuje mi dopiero od 01.01.2014. Czy mówi prawdę?

 32. mama napisał(a):

  Witam, proszę o wyjaśnienie.
  Jestem na urlopie wychowawczym, który kończy mi się w połowie grudnia. Rozumiem, że okres wypowiedzenia (3mce) będzie trwał do 31.03.2014. Czy dobrze rozumiem, że przysługuje mi płatny urlop w wymiarze 3dni (za grudzień, mam 26dni urlopu) oraz 7 dni (za okres styczeń-marzec 2014), czyli łącznie 10dni.

  Zależy mi na wynagrodzeniu za okres do końca marca 2014. Czy dobrze rozumiem, że przysługuje mi 50% wynagrodzenia za grudzień (proporcjonalnie do okresu po wychowawczym do końca roku) oraz 3 pełne wynagrodzenia za okres wypowiedzenia?

  Czy muszę zgodzić się na zmianę warunków wypowiedzenia narzuconą przez pracodawcę (np. skrócenie okresu wypowiedzenia, żeby nie wypłacić mi wynagrodzenia)? Pełne przysługujące wynagrodzenie otrzymam jedynie w przypadku zachowania 3miesięcznego okresu wypowiedzenia, a jedynie od pracodawcy zależy decyzja czy będę w tym okresie musiała pracować czy odbędzie się to na zasadzie „zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy”, prawda?
  Z góry dziękuję za odpowiedź,
  mama

 33. wykiwana napisał(a):

  Ja zostałam zmuszona do rozpisania swojego urlopu z datą wcześniejszą co do dnia ,jesli chciałam rozwiązać umowę za porozumieniem stron.paranoja. i teraz nie dostane ani złotówki?

  • Sabina Stodolak napisał(a):

   Witam
   Jeśli podpisała Pani wniosek urlopowy i w teorii udzielono Pani urlopu (mimo iż realnie była Pani w pracy) to niestety nie dostanie Pani ekwiwalentu. Oczywiście może Pani udać się do sądu pracy, ale musiałaby Pani mieć dowód na to, że została Pani przymuszona do podpisania wniosku urlopowego.

 34. Józef napisał(a):

  Witam,
  Mam pytanie – złożyłem wypowiedzenie i jestem na 3 miesięcznym wypowiedzeniu. Chciałem wziąć urlop na okres dwóch tygodni. Pracodawca mój urlop anulował. Czy mogę w takiej sytuacji wziąć urlop na żądanie ( 1 dzień ), pomimo że wypadałby on w okresie urlopu anulowanego ?

 35. pracownik napisał(a):

  witam, pracuję w instytucji finansowej, przed złożeniem wypowiedzenia w dniu 13.02.2014 roku miałem ilość urlopu w ilości 22 dni, w tym momencie jest to 7 dni, czy pracodawca ma jakąś możliwość anulować mi część przysługującego urlopu i jak by to się miało z wypłatą ekwiwalentu za miesiąc po zakończeniu stosunku do pracy. Wypowiedzenie złożyłem w takim terminie by za miesiąc marzec otrzymać ekwiwalent za 21 dni urlopu.

  • Sabina Stodolak napisał(a):

   Witam – skąd te 22 dni urlopu? To urlop zaległy za 2013 rok?
   Nie wiem jaki Pan ma staż pracy ani jaki okres wypowiedzenia, ale zakładając 26 dni urlopu rocznie i miesiąc wypowiedzenia (czyli koniec umowy na koniec marca), to za 2014 rok przysługuje Panu zaledwie 7 dni urlopu. (26 dni urlopu / 12 miesięcy x 3 miesiące – styczen – marzec).
   Jeśli nie ma Pan żadnego zaległego urlopu za 2013 to w 2014 przysługuje Panu u obecnego pracodawcy 7 dni urlopu i tylko za taki okres może Pan – po skończeniu stosunku pracy – dostać ekwiwalent (oczywiście o ile pracodawca Pana nie wyśle na ten urlop w ramach wypowiedzenia).

 36. Mariola napisał(a):

  Witam, proszę o podpowiedż w mojej sytuacji. U mojego pracodoawcy pracuje 5 lat, na pelen etat. Z dniem 31 stycznia 2014 roku mój pracodawca dał mi trzymiesieczne wypowiedzenie czyli do 30.04.2014r. Powiedzial ze mam tylko 6 urlopu za to trzymiesieczne wypowiedzenie, podczas gdy ja w tym roku jeszcze nie bylam na urlopie. (a normalnie przysluguje mi 26 dni) powiedzial ze za wiecej mi nie zaplaci. Czy to jest zgodne? Czy mam sie domagac o zaplate za pelen urlop 26 dni?
  pozdrawiam

  • Sabina Stodolak napisał(a):

   Witam
   26 dni przysługuje Pani za pełny rok pracy. Pani nie przepracuje u tego pracodawcy pełnego roku tylko 4 miesiące -(styczeń – kwiecień). Pracodawca nie będzie finansował urlopu za kolejne miesiące kiedy już Pani u niego nie będzie pracować. Kiedy znajdzie Pani pracę będzie Pani przysługiwał urlop u nowego pracodawcy. Pani obecny pracodawca i tak jednak coś źle policzył. Za okres 1 stycznia – 30 kwietnia 2014 przysługuje Pani 9 dni urlopu (26 dni / 12 miesięcy * 4 = 8,66666 – które zaokrągla się do 9 dni). Zatem jeśli Pani nie wykorzystała jeszcze urlopu w tym roku (oraz nie wzięła przez przypadek „awansem” urlopu w 2013 roku – czasem się tak zdarza). to pracodawca powinien albo Panią wysłać na urlop na 9 dni w ramach trwającego stosunku pracy albo zapłacić za te dni ekwiwalent (może teżzrobić tak, że np. na 3 dni wyśle Panią na urlop a za 6 dni zapłaci – zakładam że tak właśnie chce zrobić, bo w kwietniu ostatnie trzy dni wypadają poniedziałek – środa. Zatem pewnie Pani pracodawca chciałby by ostatni dzień fizycznie w firmie była Pani 25 kwietnia,a resztę dni spędziłą na urlopie – proszę go o to dopytać).

 37. Anna napisał(a):

  Witam,
  w umowie mam zapis o dwutygodniowym okresie wypowiedzenia, a chciałabym je złożyć na koniec marca (umowa o prace na czas określony do 2015).
  Za rok poprzedni przysługuje mi jeszcze 10 dni urlopu, oraz 7 dni za rok bieżący (do kwietnia).
  Co mam zrobić w takiej sytuacji?
  Szefostwo na pewno nie wyśle mnie na 10dni urlopu (pracuję pn-pt) w okresie wypowiedzenia, ponieważ będę musiała szkolić osobę na moje miejsce.
  Czy w takiej sytuacji firma musi mi wypłacić ekwiwalent za te 17 dni?
  W jakim terminie powinni mi za to zapłacić?

  • Sabina Stodolak napisał(a):

   Witam
   Tak musi wypłacić. Powinien to zrobić w ostatnim dniu trwania stosunku pracy (czyli 30 marca). Jak tego nie zrobi, od 1 kwietnia może Pani naliczać ustawowe odsetki

 38. Dawid napisał(a):

  Witam serdecznie. Mam pytanie dot wlasnie urlopu. Z poczatkiem roku 2014, w lutym wykorzystalem 10 dni urlopu na ten rok. Jednak teraz, 2 marca daje wypowiedzenie. Co dzieje sie z tym urlopem? Mam jeszcze 10 dni, dostane ekwiwalent czy jak to dziala?

  • Sabina Stodolak napisał(a):

   Nie ma Pan jeszcze 10 dni – skąd ten pomysł? Ma Pan 20 dni rocznie. Za każdy miesiąc 1,66 dni. Jeśli pracuje Pan do końca marca, to miał Pan w starej pracy 1,6666 *3 miesiące – czyli 5 dni. Wykorzystał Pan 10 zatem Pana pracodawca jest 5 dni „stratny” – wpisze Panu w świadectwo pracy ile Pan wykorzystał urlopu. Jeśli zacznie Pan nową pracę – np. od kwietnia, to w nowe pracy nie będzie Panu przysługiwało 1,66 za każdy miesiąc pracy a jedynie 1,66 za każdy miesiąc MINUS wykorzystane z naddatkiem 5 dni.

 39. agusia napisał(a):

  Witam serdecznie prosze o pomoc pracowalam od22.10.2013 do 31.01.2014 na umowe o prace i nie przedluzyli mi umowy a na swiadectwie mam tylko 1 dzien urlopu chcialam zapytac czy to pomylka czy tak moze byc

  • Sabina Stodolak napisał(a):

   Witam,
   Na świadectwie pracy wpisuje się urlop za ostatni rok, a nie całość urlopu jaki Pani miała. Zatem na świadectwie pracy ma Pani jedynie informację o urlopie za 2014 – w tym przypadku za miesiac pracy.
   Za 2014 przysługiwały Pani 2 lub 3 dni urlopu (nie wiem jaki ma Pani wymiar urlopu) – nie do końca rozumiem co ma Pani na myśli , ze wpisano 1 dzień.

 40. mamak napisał(a):

  Witam.
  W najbliższym czasie wyjeżdżam za granicę. Chcę złożyć wypowiedzenie oczywiście dwa tygodnie przed wyjazdem. Byłem dzisiaj w kadrach i mam do wykorzystania 23 dni urlopu (w tym 3 dni „na rządanie”). Pytanie czy mam starać się o urlop czy jeśli zostanie niewykorzystany to pracodawca ma obowiązek wypłacić mi za to pieniądze, czy za właśnie wykorzystanie urlopu?

  • Sabina Stodolak napisał(a):

   Witam
   Po pierwsze – urlop na żądanie nie jest urlopem dodatkowym – on wchodzi w skład normalnie przysługującego urlopu. 3 z przysługujących Panu dni urlopu może Pan wykorzystać jako urlop na żądanie.
   Po drugie – jeśli ma Pan do wykorzystania 23 dni urlopu (czyli jak rozumie są to jeszcze dni z zeszłego roku których Pan nie wykorzystał) a będzie Pan miał 10 dni roboczych wypowiedzenia, to od pracodawcy zależy już czy będzie Pan całość wypowiedzenia na urlopie i dodatkowo dostanie Pan ekwiwalent za 13 dni, czy też szef uzna, że jest Pan potrzebny w firmie i będzie Pan pracował do końca a ekwiwalent dostanie za 23 dni urlopu. Za wykorzystany urlop nie przysługują pieniądze -ekwiwalent przysługuje jedynie za NIE wykorzystany urlop.

 41. LipW napisał(a):

  Witam
  Jeśli wypowiedzenie zostało wręczone ostatniego dnia stycznia i przysługuje 3-miesięczny okres wypowiedzenia (do końca kwietnia), to z których miesięcy jest naliczana średnia ekwiwalentu za zaległy urlop? Czy są to 3 miesiące poprzedzające miesiąc wręczenia wypowiedzenia – w tym wypadku: pażdziernik, listopad, grudzień? Czy może liczy się miesiąc rozwiązania umowy czyli obliczenia obejmą listopad, grudzień i styczeń?

  • Sabina Stodolak napisał(a):

   Przepisy mówią,że przy obliczaniu ekwiwalentu za urlop wlicza się:
   – stałe miesięczne składniki wynagrodzenia uwzględnia się w wysokości należnej w miesiącu nabycia prawa do tego ekwiwalentu (kwiecień) ,
   – składniki wynagrodzenia przysługujące pracownikowi za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc, w zmiennej wysokości, wypłacone w okresie 3 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu, uwzględnia się w średniej wysokości z tego okresu,(luty marzec kwiecień)
   – składniki wynagrodzenia przysługujące pracownikowi za okresy dłuższe niż 1 miesiąc, wypłacone w okresie 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu, uwzględnia się w średniej wysokości z tego okresu.

   • LipW napisał(a):

    Dziękuję za odpowiedź. Czy w takim razie mam rozumieć, że odprawka będzie również liczona na tej samej zasadzie? Nabycie prawa do odprawki – kwiecień, średnia wysokość wynagrodzenia uwzględniania z lutego, marca i kwietnia?

 42. Roman napisał(a):

  Witam,
  Właśnie otrzymałem świadectwo pracy od pracodawcy (i mam pewien dylemat) otóż.
  W punkcie tegoż świadectwa w rubryce: w okresie zatrudnienia pracownik wykorzystał urlop wypoczynkowy w wymiarze- 7 dni(ekwiwalent wypłacono)
  rubryka ta powinna zawierać urlop wypoczynkowy w roku kalendarzowym w którym ustał stosunek pracy.

  ….ale jak to powiązać z faktem iż urlop wypoczynkowy był owszem wykorzystany ale za zaległy 2012 rok a nie za bieżący 2013.

  Kilka suchych faktów
  Okres zatrudnienia 01.07.2012 do 31.03.2014 (pełny etat)
  stosunek pracy ustał w wyniku porozumienia stron art. 30 par.1 pkt.1 k.p.

  Mam w związku z tym kilka pytań a mianowicie:
  – czy z powyższych faktów wynika że powinienem zażądać sprostowania świadectwa pracy (ustawowo 7 dni od otrzymania na uwagi co do treści świadectwa)
  – czy jeśli dobrze liczę -okres pracy wynosił 9 miesięcy czyli dni urlopowych 19,5 dnia (staż pracy powyżej 10 lat pracy -26 dni urlopu)
  jeśli wykorzystałem 12 dni (za 2012 rok) łącznie w okres umowy o pracę
  ….to z rachunku wynika więc że niewykorzystany jest jeden dzień za 2012 rok i 6,5 dnia za rok 2013 to razem 7,5 dnia
  -czy jeżeli nie wykorzystałem całego urlopu za przepracowany czas umowy i zostało 7,5 dnia to
  należność powinna być uregulowana najpóżniej ostatniego dnia stosunku pracy tj.31.03 czy kwota ta powinna zostać dołączona do ostatniego wynagrodzenia (przelew wynagrodzenia najpozniej ostatniego dnia bieżącego miesiąca)
  -oraz czy jest możliwość wystąpienia do księgowości w ex firmie o wyszczególnienie i udokumentowanie czasookresu wykorzystania urlopu za okres pracy i jaka jest ewentualna podstawa prawna.

  • Roman napisał(a):

   przepraszam za błąd w tekście:
   ….ale jak to powiązać z faktem iż urlop wypoczynkowy był owszem wykorzystany ale za zaległy 2012 rok a nie za bieżący 2013.

   powinno być

   ….ale jak to powiązać z faktem iż urlop wypoczynkowy był owszem wykorzystany ale za zaległy 2013 rok a nie za bieżący 2014.

  • Sabina Stodolak napisał(a):

   Witam
   Na świadectwie jak Pan słusznie zauważył umieszcza się urlop z bieżącego roku. W tym roku przysługiwało Panu w starej pracy 7 dni urlopu (26/12 *3 zaokrąglone w górę). Świadectwo pracy jest zatem wypełnione prawidłowo – mimo tego, że za zaległy urlop Pan dostanie teraz ekwiwalent nie wpisuje się tego na świadectwie pracy.
   – należność za zaległy urlop powinien Pan dostać 31 marca.

 43. m. napisał(a):

  Mam zamiar sie zwolnic pod koniec czerwca. Natomiast mam wczasy pod grusza pod koniec kwietnia. I wybrany urlop w wymiarze 9 dni. razem ze wczasmi wynosi 17 dni. Czy bede musiala pieniadza za wczasy pod grudsza oddac i te za urlop. rocznie przysluguje mi 20 dni urlopu.

 44. Ewa napisał(a):

  Witam, a czy jeśli najpierw pójdę na urlop,zostanie mi udzielony na 20 dni i w jego trakcie złożę wypowiedzenie, np po 2 dniach jego trwania to automatycznie tracę prawo do reszty dni urlopu i liczony jest on proporcjonalnie do okresu przepracowanego za dany rok czy jest to na moją korzyść i zachowuję ten urlop, który mi udzielono i pokrywa się on z moim dwutygodniowym wypowiedzeniem?

 45. Anna napisał(a):

  Witam dostałam do podpisania rozwiązanie umowy o pracę z dwutygodniowym okresem wypowiedzenia po przepracowaniu ok dwa i pół roku. mam do wykorzystania urlop za zeszły rok 6 dni co pokrywa okres wypowiedzenia i za ten rok 2014,o którym pracodawca „zapomniał”. Chcę domagać się o udzielenie mi tego urlopu a tym samym o wydłużenie okresu zatrudnienia. Czy mogę się tego domagać?

  • Sabina Stodolak napisał(a):

   Witam
   Nie podała Pani żadnych dat – nie bardzo rozumiem dlaczego 6 dni zaległego urlopu ma pokrywać okres wypowiedzenia, który wynosi 14 dni (chyba że jakieś święta wypadają, wtedy rzeczywiście moze to być 6 dni). Niemniej jednak:
   1. Pracodawca nie może zapomnieć o urlopie – musi się z niego rozliczyć.
   2. NIe może Pani żądać wydłużenia okresu zatrudnienia. Jeśli ma Pani urlop, którego nie zdąży Pani wykorzystać na wypowiedzeniu, to pracodawca wypłaci Pani ekwiwalent – informacja o tym, znajdzie się na świadectwie pracy. Jeśli takiej informacji nie będzie, wtedy może się Pani odwoływać.

   Przypominam, że jeśli została Pani zwolniona może się Pani ubiegać o dodatkowe dwa dni wolnego na szukanie pracy – http://weblog.infopraca.pl/2013/02/wolne-na-poszukiwanie-pracy-tylko-dla-zwolnionych/ tylko musi Pani w okresie wypowiedzenia złożyć wniosek o takie wolne (dzięki temu Pani ekwiwalent za urlop może być nieco wyższy)

 46. anka napisał(a):

  Witam,
  trafiłam na tę stronę przypadkowo szukając informacji na temat wyrobienia książeczki sanepidowskiej. Mam pytanie trochę nie na temat – skończyłam liceum w te wakacje chcę podjąć pracę przed studiami, jednak założyłam sobie że na początku września chcę pojechać na tygodniowy wypoczynek. Czy w takim razie powinnam zrezygnować z pracy po dwóch miesiącach czy starać się jakoś o urlop? czy na okresie próbnym jest to w ogóle możliwe żeby uzyskać te kilka dni wolnego? jak to wygląda? chodziłoby mi o zatrudnienie w handlu – sklepy spożywcze czy giganty typu mcdonalds albo popularne call center? Gdzie mogę szukać informacji na ten i podobne tematy? Z góry dziękuję za informację.

  • Sabina Stodolak napisał(a):

   Witam
   Najlepiej chyba wprost powiedzieć pracodawcy jeszcze na rozmowie, że ma Pani takie plany i czy jest w stanie dać Pani wolne na ten okres. Pracodawca może dać Pani urlop bezpłatny.
   Ewentualnie nic nie mówić i się zwolnić przed wyjazdem – wtedy jednak nie ma Pani pracy po powrocie.

 47. KAŚKA napisał(a):

  Witam,
  mam problem, który spędza mi sen z powiek. Pracuję w przedszkolu niepublicznym, na kodeks pracy a nie kartę nauczyciela. Od jakiegoś czasu pogorszyły mi się stosunki z pracodawcą. Obarcza mnie winą za swoje niepowodzenia. Mam dość i chce odejść. W pracy przysługuje mi 7 tygodni urlopu za czas wakacji…. Wypowiedzenie chcę złożyć do 9 maja. Pozostaje mi niewykorzystany urlop za wakacje. Czy mogę go wziąć w czasie wypowiedzenia? Dodam, że okres wypowiedzenia to miesiąc mimo mojej umowy na czas nieokreślony. Co mam w takiej sytuacji zrobić?

 48. hyper napisał(a):

  Witam. Mam umowe na czas nieokreślony z 3 miesiecznym wypowiedzeniem. Chce zmienic prace i tym samym rozwiasac umowe za porozumieniem stron.
  Mam sporo urlopu z poprzedniego roku (25 dni) i 26 dni na ten. Maj chce jeszcze przepracowac a od czerwca wykorzystać urlop. Jak obliczyc w tym przypadku proporcjonalny urlop za ten rok? Kiedy formalnie wygasnie mi umowa wraz z urlopami?

  • Sabina Stodolak napisał(a):

   Witam
   Jeśli złoży Pan wypowiedzenie w maju, to umowa wygaśnie z dniem 31 sierpnia. (trzy pełne miesiące – czerwiec, lipiec, sierpień- nie ma znaczenia czy Pan złoży wypowiedzenie 6 maja czy 30 maja) . Za 2014 roku będzie Panu przysługiwać 18 dni (26/12 x 8 miesięcy roku 2014 w zaokrągleniu). Czyli w sumie będzie Pan miał do „odebrania” 25+ 18 = 43 dni robocze. Proszę pamiętać, że to Pana pracodawca decyduje o tym czy i w jakim wymiarze „puści” Pana na urlop. Może się zdarzyć (w co jednak wątpię, bo ma Pan bardzo dużo urlopu) że pracodawca będzie chciał by pracował Pan do końca a za urlop wypłaci ekwiwalent, lub inaczej to rozwiązać). Pana opcja (wolne od czerwca) nie jest możliwa przy normalnym wypowiedzeniu umowy o pracę – sierpień ma 21 dni roboczych, lipiec 23 dni robocze. Pan ma urlopu 43 dni – to nie wystarczy nawet na pełny sierpień i lipiec (brakuje jednego dnia), nie mówiąc o czerwcu. Jeśli chce Pan wolne od czerwca proponuję spróbować porozumieć się z pracodawcą i rozwiązać umowę za porozumieniem stron.

 49. Ewelina napisał(a):

  Witam.
  Wraz z końcem maja 2014 mam zamiar złożyć wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony. Według moich obliczeń, wraz z zaległym urlopem, łączny wymiar urlopu do uregulowania wyniesie ok 70 dni ( rok bieżący + lata poprzednie). Ile dni ma pracodawca, od momentu otrzymania wypowiedzenia na ustosunkowanie się do kwestii oddania urlopu lub wypłaty ekwiwalentu? Mnie zależy na szybkiej informacji, abym mogła sobie te 3 mce odpowiednio zaplanować.Chciałabym, aby pracodawca jak najszybciej określił się czy udziela, w jakim konkretnie czasie i ile dni urlopu.
  Czy taka deklaracja pracodawcy wystarczy w formie mailowej, czy ma to być oficjalne pismo? Czy jest ona wiążąca, czy pracodawca może zmienić zdanie w czasie trwania okresu wypowiedzenia?

  Czy mogę zastosować jakieś oficjalne środki do nakłonienia pracodawcy do udzielenia mi urlopu wypoczynkowego w czasie okresu wypowiedzenia? Pracując przez kilka lat bez należnego urlopu, mając ok 50 dni zaległego urlopu z lat ubiegłych, mam prawo czuć się po prostu zmęczona….
  Będę bardzo wdzięczna za poradę i odpowiedź!
  Pozdrawiam
  Ewelina

  • Sabina Stodolak napisał(a):

   Witam
   Odwołać z urlopu zawsze pracodawca może. Teoretycznie pracodawca powinien najpierw umożliwić wykorzystanie urlopu, a jedynie kiedy nie ma takiej możliwości (np. ma Pani samodzielne stanowisko i nie można Pani zastąpić) wypłacić ekwiwalent.Ciekawi mnie natomiast jak dorobiła się Pani tylu zaległych dni urlopowych. Urlop z danego roku musi Pani wg. kodeksu pracy wykorzystać do września roku następnego. Czyli jeśli miała Pani zaległy urlop np. za 2012 rok, to do września 2013 roku powinna go Pani była wykorzystać. Pracodawca musi wtedy takiej zgody na urlop udzielić. Zatem obecnie wg. kodeksu może Pani co najwyżej mieć do wykorzystania bieżący rok i poprzedni (bo poprzedni trzeba do września tego roku wykorzystać. Jeśli zatem ma Pani rzeczywiście jeszcze dni z 2012 roku, to proszę powiedzieć pracodawcy że koniecznie chce Pani ten ulrop wykorzystać i że juz i tak złamał prawo nie dając Pani urlopu wcześniej.

   • wypowiedzenie a urlop napisał(a):

    Witam ponownie. Dziękuję za szybką i profesjonalną odpowiedź Pani Sabino.
    Faktycznie, pracuję na samodzielnym stanowisku, do tej pory nie miał mnie kto zastąpić – stąd tyle dni zaległego urlopu. Firma nie zorganizowała dla mnie zastępstwa, w związku z czym nie mogłam posiłkować się urlopem.
    Aktualnie także nie ma nikogo na moje miejsce. Wiem, ze pracodawca będzie chciał mnie za wszelką cenę zatrzymać w celu przygotowania mojej zastępczyni do przejęcia mojego stanowiska.
    Napisała Pani „Teoretycznie pracodawca powinien najpierw umożliwić wykorzystanie urlopu”. Czy wystarczającą przesłanką do takiego zachowania pracodawcy jest znalezienie mojego zastępstwa?
    ( nawet , jeśli jest to osoba nie przeszkolona przeze mnie i teoretycznie nieprzygotowana do przejęcia moich obowiązków ale gotowa do podjęcia pracy w dniu 1 czerwca)

    Z 2012 r. pozostało mi 14 dni do wykorzystania. Czy mogę wnioskować o urlop za ten okres w dowolnie wyznaczonym przeze mnie terminie, i czy pracodawca musi się na ten termin zgodzić?

    Ile dni ma pracodawca, od momentu otrzymania wypowiedzenia na ustosunkowanie się do kwestii oddania urlopu lub wypłaty ekwiwalentu? Jeśli pracodawca ma prawo odwołać mnie z urlopu, to w jakich okolicznościach?

    W jaki sposób i w jakim terminie wypłacany jest ekwiwalent za zaległy urlop?

    Czy istnieją jakiekolwiek obiektywne przesłanki do tego, żeby nakłonić pracodawcę do oddania mi urlopu wypoczynkowego w całości? Oczywiście nie chcę straszyć PIPem i wolałabym załatwić sprawę polubownie…. jednak w obecnej sytuacji ten urlop jest mi zwyczajnie potrzebny, by zregenerować siły przed podjęciem nowej pracy.
    Będę wdzięczna za wskazówki.
    Pozdrawiam
    Ewelina

    • Sabina Stodolak napisał(a):

     Witam
     Ależ Pani zadała dużo pytań 🙂 W miare po kolei:
     W jaki sposób i w jakim terminie wypłacany jest ekwiwalent za zaległy urlop? – w ostatnim dniu pracy powinien zostać wypłacony – np. przelewem na konto (za ostatni dzień pracy rozumiem ostatni dzień trwania stosunku pracy a nie fizycznej obecności w firmie).
     Czy mogę wnioskować o urlop za ten okres w dowolnie wyznaczonym przeze mnie terminie, i czy pracodawca musi się na ten termin zgodzić? Wnioskować Pani może. Zgodzić się nie musi – jakkolwiek – tu Pani ma przewagę, bo de facto pracodawca złamał prawo i w jego interesie leży ten urlop jak najszybciej rozliczyć. Prawda jest taka, że trzeba by dopytać prawnika, ale być może podpada to nawet pod ciężkie naruszenie obowiązków pracodawcy i mogłaby Pani się zwolnic w trybie natychmiastowym na postawie tego,że nie ma Pani możliwości wykorzystania urlopu. Zatem jednocześnie opowiadam na ostatnie pytanie – obiektywne przesłanki istnieją- nie pozwalając Pani na wykorzystanie urlopu za 2012 do września 2013 pracodawca złamał prawo i naruszył obowiązki. Mogłaby Pani zatem dac mu wybór – albo zgadzasz się na urlop tak jak ja chcę i się rozstajemy w zgodzie, albo zwalniam się w trybie natychmiastowym – no oczywiście to jest lekki szantaż i kwestia rozstania w zgodzie stoi tu pod znakiem zapytania.

     Ile dni ma pracodawca, od momentu otrzymania wypowiedzenia na ustosunkowanie się do kwestii oddania urlopu lub wypłaty ekwiwalentu? – o ile wiem, nie ma tu przepisu, który to reguluje. Pracodawca ma się rozliczyć z urlopu do końca Pani pracy – wiec w teorii może Pani nie dawać info do ostatniego dnia pracy a potem za wszystko wypłącić ekwiwalent.

     Jeśli pracodawca ma prawo odwołać mnie z urlopu, to w jakich okolicznościach? – może wtedy, kiedy jest mu Pani niezbędnie potrzebna i jest w stanie wykazać że nikt inny nie może Pani zastąpić. Proszę jednak pamiętać, że a) musi mieć jakąś możliwość odwołania -czyli np. mówi mu Pani że zmieniła numer telefonu prywatnego, nie daje mu numeru i już nie ma jak odwołać. b) pracodawca musi zwrócić koszty Pani urlopu jeśli np. była Pani na wakacjach i zapłaciła za hotel czy przelot – zatem wystarczy powiedzieć pracodawcy że na urlop Pani jedzie do Portugalii, by mu wybić z głowy cheć odwoływania i płacenia przelotu i całej reszty kosztów. No oczywiście to jest cały czas ściemnianie… wiec nie każdy się z tym czuje komfortowo. Ja bym doradzała dogadać się 🙂 Czyli powiedzieć o tym, że jest Pani zmęczona, nie była na urlopie od lat, że powinna Pani była zaległy wykorzystać z 2012 już dawno i że chętnie Pani nową osobę wdroży, jeśli się sensownie dogadacie. Może się po dobroci da. Ja mam poczucie, że Pani szef to nieco złośliwa bestia, ale rozważając zyski i straty moze zmądrzeje 🙂

     • Marcin napisał(a):

      Witam mam pytanie miałem podpisaną umowę na okres próbny 20maja 2013roku 3mciace 1/2etatu po trzech miesiącach otrzymałem umowę na 1/2 na 12miesięcy od 31.08.2013-31.08.2014 umowę musiałem rozwiązać z dniem 30.05.2014 powodu wyjazdu za granicę który nastąpi za kilka dni zostało mi 16dni urlopu na rok 2014 czy pracodawca ma obowiązek mi ten niewykorzystany urlop zapłacić czy nie?? Proszę o szybką odpowiedź bo skoro ma zapłacić to niech płaci co do złotówki.

     • Sabina Stodolak napisał(a):

      Witam
      Nie mogło Panu zostać 16 dni urlopu. Bo do maja tyle Pan nie zyskał nawet. Jeśli rozwiązuje Pan umowę 30 maja, to pracodawca liczy Panu urlop tylko za pięć miesięcy 2014 roku (do końca maja) a nie za cały rok. Jeśli Pan nie pracuje , to się Panu urlop od niepracowania nie należy. Pracuje Pan do maja, to ma Pan urlop do maja.

     • wypowiedzenie a urlop napisał(a):

      Bardzo dziękuję za wyczerpującą i bardzo rzetelną informację Pani Sabino!
      Pracodawca nie zmądrzał, teoretycznie jedynie może mi udzielić urlopu w ostatnim miesiącu wypowiedzenia, ale to teoretycznie…Zamierzam złożyć wniosek urlopowy, poprosić o akceptację, przynajmniej mailową, a potem postąpić według Pani wskazówek. Byłam u lekarza i ten może mnie poratować zwolnieniem lekarskim na kilka tygodni, będzie to w mojej sytuacji zasadne.
      Szkoda- w tej sytuacji zamiast się dogadać..ja otrzymam mniejsze wynagrodzenie ( na L4) ale pracodawca i tak będzie musiał wypłacić mi zaległy urlop i nadgodziny, mnie z kolei nie będzie fizycznie w pracy. Korzystniej chyba dla niego byłoby jednak porozumieć się ze mną, ale cóż, jego wybór…

 50. urlop proporcjonalny napisał(a):

  02 czerwca br. pracodawca rozwiązał ze mną umowę o pracę na mocy porozumienia stron.
  Ile przysługuje mi urlopu wypoczynkowego w roku 2014? 11 – licząc do końca maja ,czy 13 dni. Mam uprawnienia do urlopu w wymiarze 26 dni.
  Proszę o pilną odpowiedz.

 51. *** napisał(a):

  Witam. złożyłam wymówienie pracodawcy 1.05 okres trwał 1 miesiąc. Właśnie dostałam świadectwo pracy ale nie miałam wykorzystanego urlopu. mój szef powiedział że może wypłac mi za urlop za ten rok a za zeszły mi przepada gdyż to ja złożyłam wymowienie o prace. czy to jest prawda?

 52. Vicinity napisał(a):

  Witam serdecznie! Jak rozlicza się zaległy urlop w 2-tygodniowym okresie wypowiedzenia? Czy jako dni robocze czy kalendarzowe?

  • Sabina Stodolak napisał(a):

   Witam,
   Nie rozumiem pytania. Dni urlopu to wolne od pracy dni robocze. Jeśli pracuje Pan od pon – pt to niedziela nie może być uznana za urlop bo jest wolna od pracy standardowo.

   • Vicinity napisał(a):

    Witam ponownie! Zgodnie z wypowiedzeniem mam 2 tygodnie okresu wypowiedzenia i pozostało mi 20 dni urlopu. Na wypowiedzeniu jest zapis, że za niewykorzystany urlop pracodawca wypłaci mi pieniądze. Pytanie moje brzmi, za ile dni pracodawca wypłaci: za 10 dni roboczych czy 14 dni kalendarzowych? W okresie 2-tygodniowego wypowiedzenia wykorzystam 10 dni urlopu i pozostanie 10 dni robocznych (kolejne 14 dni kalendarzowe).

    • Sabina Stodolak napisał(a):

     Witam
     Skoro wykorzysta Pan 10 dni urlopu z 20 dni, to pracodawca zapłaci Panu ekwiwalent za pozostałe 10 dni pracy (a konkretnie mówiąc za 80 godzin pracy). Dni kalendarzowe nie mają tu znaczenia.

 53. Janina napisał(a):

  Witam!

  Złożyłam wypowiedzenie z prośbą o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron z okresem krótszym, niż został podany w umowie. Pracodawca poprosił o zmianę sformułowania na rozwiązanie umowy o pracę, co też uczyniłam. Podpisał pismo. Potem poinformował mnie, że będzie chciał, abym wykorzystała urlop wypoczynkowy za bieżący rok, którego nie miałam okazji wykorzystać (gdyż zaplanowano mi ten urlop dopiero na sierpień). W każdym razie ja nie chcę iść na ten urlop, zgłosiłam gotowość do pracy. Czy w takiej sytuacji pracodawca może mnie zmusić do wykorzystania urlopu w okresie wypowiedzenia?

  Sytuacja szczegółowo wygląda tak:
  – złożenie pisma wypowiedzenia/rozwiązania umowy o pracę nastąpiło dnia 17.06.
  – pismo napisałam z datą 16.06.
  – ostatni dzień pracy wg pisma, za zgodą i porozumieniem z pracodawcą miałby być dniem 30.06.

  – praca na stanowisku nauczyciela w MDK na podstawie Karty Nauczyciela, ale placówka jest nieferyjna

  – praca w wymiarze 9/18 etatu

  – umowa o pracę na czas określony celem zastąpienia osoby przebywającej na urlopie ciążowym z innymi warunkami zatrudnienia – 2 tygodnie na wcześniejsze rozwiązanie umowy (na mocy art.133 K.P.) – co jak się dowiedziałam stanowi błędnie sformułowaną umowę o zastępstwo (tam są 3 dni wypowiedzenia), ale że podpisałam tak sformułowaną umowę, to już teraz nic na to nie poradzę

  – wynagrodzenie wypłacane z dniem 1. każdego miesiąca

  – jestem chora – przeziębiona, a moja praca polega na uczeniu tańca dzieci – czy w takim przypadku mogę udać się na L4 (pracę zaczynam od godziny 15, a sądzę, że fizycznie nie podołam prowadzić zajęć), czy też mogę wziąć urlop na żądanie (z nadzieją, że mi przejdzie, gdyż później następuje weekend z Bożym Ciałem i generalnie mam wolne) i czy taki urlop na żądanie pomniejszy przysługujący mi urlop wypoczynkowy (wg obliczeń powinnam otrzymać 6 dni urlopu za okres, który przepracowałam)?

  – co w sytuacji, gdy chciałabym otrzymać ekwiwalent za urlop, gdyż moja rezygnacja odbyła się za sprawą pracodawcy, który nie chciał mi udzielić urlopu bezpłatnego (wynagrodzenie z tytułu tej pracy jest za małe i muszę podjąć inną pracę zarobkową; chciałam pogodzić obie prace, biorąc urlop bezpłatny, po czym miałby nastąpić urlop wypoczynkowy lub na odwrót, ale jak wcześniej pracodawca wyraził ustanie zgodę na bezpłatny, żebym nie musiała przerywać stosunku pracy, to potem się wycofał – twierdząc, że niczego takiego nie mówił, i nie chciał w żaden sposób mi pomóc, np. kumulując godziny pracy w okresie po urlopie bezpłatnym, ani nie udzielając mi urlopu wypoczynkowego wcześniej, który mogłabym wykorzystać na inną pracę dorobkową, tłumacząc, że jakiekolwiek działania na moją korzyść w tej sytuacji zmuszą go do drastycznej zmiany harmonogramu zajęć i że się nie da, ale jednocześnie podał mi możliwość rezygnacji z pracy w ogóle za wypowiedzeniem, a to przecież też drastycznie zmieni ten harmonogram! i w dodatku chce mnie wysłać na siłę na urlop już teraz, co rozbije kolejne zajęcia, odbywające się jeszcze w normalnym trybie, ze szkodą dla dzieci – uczniów, które od razu zostaną pozbawione możliwości uczestniczenia w zajęciach przed końcem roku szkolnego); dodam, że zapytany o to, dlaczego chce mnie „poprosić” o wykorzystanie urlopu w okresie wypowiedzenia, stwierdził, że chce ograniczyć koszty…

  Będę wdzięczna za pilną odpowiedź – wszak koło godziny 9 rano dzisiejszego (już 18.06) dnia będę musiała podjąć odpowiednie kroki. Najbardziej prawdopodobne, że pójdę na l4, bo cieknie mi z nosa, ledwo mówię i głowa mi pęka, i jest coraz gorzej, ale wolałabym mimo wszystko normalnie stawić się w pracy, przepracować zajęcia z dziećmi i także w pozostałe dni pracy (zostanie mi ich w sumie 5 do dnia 30.06 włącznie) i otrzymać ekwiwalent za te 6 dni urlopu, żeby mieć z czego żyć, zanim dostanę wypłatę z innej pracy.

  Pozdrawiam!

 54. kasia napisał(a):

  witam ,
  pracuje na umowe o pracę , mam 26 dni urlopu rocznie , aktualnie wykorzystalam 8 dni , rozwiązuje umowe o prace za porozumieniem w sierpniu. Ile dni urlopu do wykorzystania mi aktualnie przysluguje.

 55. Zaneta napisał(a):

  Dostałam 2 tygodniowe wypowiedzenie.Szef w tym czasie kazał iść mi na urlop którego mam 10 dni.Czy musi mi zapłacić za urlop ???

  • Sabina Stodolak napisał(a):

   Wynagrodzenie otrzyma Pani do ostatniego dnia pracy – nawet jeśli ostatnie dni pracy będą na urlopie, który Pani przysługuje. Chyba że szef kazał iść Pani na urlop bezpłatny – do tego nie ma prawa.

 56. kamar napisał(a):

  12 maja br. zakończyła się moja umowa o pracę z dotychczasowym pracodawcą. Przysługiwało mi 11 dni urlopu. Wykorzystałam 9, za 3 powinnam mieć wypłacony ekwiwalent. Tymczasem dostałam pismo, że przyznano mi ekwiwalent nie za 3, a z 8 dni urlopu. Co w takiej sytuacji?

 57. Kika napisał(a):

  Witam,
  Otrzymałam wypowiedzenie ( 3 miesięczny okres ) bez obowiązku uczęszczania do pracy. Mam 30 dni urlopu. Okres wypowiedzenia kończy mi sie za 2 dni, a ja nie podpisywałam wniosku o urlop. Na wypowiedzeniu tez nie ma informacji o wykorzystaniu urlopu. Czy w takim razie mimo, ze do pracy nie uczęszcz otrzymam ekwiwalent za urlop? Czy w okresie 3 miesięcznego wypowiedzenia, nie uczęszczając do pracy, tez nalicza mi sie urlop wypoczynkowy? Bede wdzięczna za odpowiedz.

 58. luiza napisał(a):

  Witam,
  Przebywam na świadczeniu rehabilitacyjnym od stycznia 2014- kończy się 29.09.2014. 11 lipca otrzymałam informację o rozwiązaniu ze mną umowy o pracę bez wypowiedzenia z przyczyn niezawinionych ze skutkiem na dzień doręczenia.Moje pytanie dotyczy urlopu, którego nie wykorzystałam w zeszłym roku (przysługuje mi urlop w wymiarze 26 dni, byłam zatrudniona na czas nieokreślony), ani w tym roku.Jeśli to umowa bez wypowiedzenia, czy pracodawca powinien wypłacić mi ekwiwalent? Jeśli tak to za ile dni-ja wyliczyłam ze za 41 dni.Czy muszę złożyć pisemny wniosek o wypłacenie ekwiwalentu? Kiedy taki ekwiwalent powinien zostać wypłacony licząc od dnia wygaśnięcia umowy- w wypadku jeśli możemy mówić o obowiązku wypłacenia przez pracodawcę ekwiwalentu. Jakie są zalety i wady takiego rozwiązania stosunku pracy?

 59. Kajka napisał(a):

  Witam!!!
  Mam umowę na czas określony do końca marca 2015 r. Obecnie przebywam na urlopie wypoczynkowym w Szwecji. Zaproponowali mi tu pracę i chciałbym zostać ale nie wiem jak mogę rozwiązać umowę z obecnym pracodawcą i czy mogę to zrobić zostając w Szwecji za pomocą np faksu czy muszę wrócić i przepracować jeszcze te dwa tygodnie okresu wypowiedzenia? Z góry dziękuję za odpowiedź

  • Sabina Stodolak napisał(a):

   Wszystko zależy od tego jak dogada się Pani z pracodawcą. Jeśli będzie chciał by Pani pracowała na okresie wypowiedzenia, to musi Pani wrócić i pracować. Ewentualnie porzucić pracę, ryzykując dyscyplinarnym zwolnieniem z pracy bez zachowania okresu wypowiedzenia.

 60. wypowiedzenie umowy o pracę napisał(a):

  Witam. Od O1.07 jestem na wypowiedzeniu w trakcie którego wykorzystuję zaległy urlop wypoczynkowy. Pracodawca odwołał mnie z tego urlopu. Czy ma do tego prawo?

  • Sabina Stodolak napisał(a):

   Witam
   Tak, ma prawo – formalnie nadal jest Pani pracownikiem. Jeśli nie zdąży Pani wykorzystać urlopu w naturze, pracodawca będzie musiał zapłacić ekwiwalent, ale odwołać może (oczywiście ponosząc wszelkie konsekwencje tego faktu).

 61. Arek napisał(a):

  Witam
  Prosze o pomoc.
  Jestem na wypowiedzeniu do 30 września.
  Urlop to 26 dni. Jeśli pracodoawca podpisze mi urlop teraz to czy może mi go anulować np 20 sierpnia. Chciałbym iść na L4 na dziecko które będzie miało zabieg od 11 sierpnia do 21 sierpnia
  dziękuje

 62. Maja napisał(a):

  Witam,
  Bardzo prosze o porade. Chce zmienic prace i nie wiem kiedy zlozyc wypowiedzenie zeby uniknac komplikacji i otrzymac wynagrodzenie. 11-22 sierpnia mam juz zaplanowany urlop. moj okres na wypowiedzenie to dwa tygodnie. zeby otrzymac pelna wyplate za sierpien powinnam zlozyc wypowiedzenie po urlopie? wtedy zachaczy o wrzesien ale mam jeszcze kilka dni przyslugujacego urlopu wiec moze moglabym to wykorzystac? generalnie od 1 wrzesnia chce zaczac nowa prace.
  pytanie zatem – kiedy zlozyc wypowiedzenie przed czy po urlopem. Dodatkowo do podstawy otrzymuje premie- czy otrzymam ja rowniez z wyplata sierpniowa mimo wypowiedzenia? A jezeli zloze wypowiedzenie 1 sierpnia to co wowczas?
  Pozdrawiam i z gory dziekuje za szybka odpowiedz.

  • Sabina Stodolak napisał(a):

   Po urlopie – czyli 25 sierpnia, to Pani „zahaczy”poważnie – bo okres wypowiedzenia upłynie 12 września.
   A szef może poprosić Panią o pracę we wrześniu i nie dać Pani urlopu w tych dniach tylko uznać że wypłaci ekwiwalent. – poza tym musiałaby Pani mieć 10 dni urlopu… Jeśli Pani złoży w ostatnim dniu urlopu – 22 sierpnia, to okres wypowiedzenia upłynie 5 września – nadal potrzebuje Pani 5 dni urlopu i zgody szefa by móc zacząć nową pracę od września. Ja bym proponowała szczerość i wypowiedzenie przed urlopem. Oczywiście szef może Panią odwołać z urlopu, ale zakładam że już się na ten okres urlopu przygotował, wiec może nie będzie tak źle – to już jest kwestia priorytetów – czy woli Pani mieć pewny urlop, czy pewną nową pracę od września.

 63. Jan napisał(a):

  dzien dobry wyjezdzam za granice do pracy z 26 dni mam 9 dni nie wykorzystanego urlopu a czy pracodawca powinien mi to wyplacic chociaz porzucilem prace bo nie doszlismy do porozumienia a i nie chodze do pracz ok tygodnia ale jeszcze nie dostalem pisma ze dostalem dyscyplinarke

 64. JANEK napisał(a):

  a u mnie było tak w lutym okazało się przy inwenturze częściowej (zrobiony protokół i podpisany przez tą pracownicę -kierowniczkę sklepu) ,że są ogromne braki wcześniej już były sygnały ,że kradnie i stąd ta inwentura , Na drugi dzień miał być wykonywany dalszy ciąg inwentury jednak pracownica już nie pojawiła się w pracy ale pobiegła do psychiatry w ,który jest znany z tego że bez problemu wystawia za kasę zwolnienia i buduje historię choroby. I tak od sześciu miesięcy złodziejka przynosiła nam zwolnienia lekarskie. Umowa jej wygasa we wrześniu więc bezczelnie przyniosła wniosek o urlop i niestety zgodnie z prawem mam obowiązek jej takiego udzielić. Wniosek -nie dość ,że naraziła nas na straty związane z kradzieżami, na koszty związane z koniecznością opłacania pensji i ubezpieczeń przez pierwszy okres zwolnienia to dodatkowo jeszcze wyłudza pieniądze za urlop. To powinno być prawnie inaczej rozwiązane. W zarzuty prokuratorskie póki co nie się nie bawimy bo po pierwsze kto ma to czas? , po drugie przecież leczyła się psychiatrycznie a więc to raczej trudna batalia aby doprowadzić do skazania -choć w opinii naszego prawnika jest to jak najbardziej możliwe i raczej podejmiemy działania ze względu na jej tupet i bezczelność. Wiem jedno należy walczyć ze złodziejami ,oszustami i lekarzami uczestniczącymi w tym procederze.

  • Kolega napisał(a):

   O dzięki takim „cwanym” czyli fałszywym pracownikom pracodawcy zatrudniają na umowy śmieciowe na których nie ma takich obciążeń…

 65. Gosia napisał(a):

  Witam, mam problem, jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas określony od 02 maja 2014 r. do 31 grudnia 2014 r. na 1/2 etatu, staż 3 lata, wyliczono mi urlop z 26 dni = 13 : 12 x 8 mcy = 9 dni x 8 godz= 72 godz, pracuję 5 dni po 4 godziny, złożyłam wniosek o urlop od 07.07.2014 do 29.07.2014 = 17 dni x 4 godziny = 68 godziny. Urlop wykorzystałam, sytuacja rodzinna zmusiła mnie do złożenia wypowiedzenia w dniu 07.08.2014 (wczoraj) i zakończeniem pracy w dniu 31.08.2014 r. Co teraz będzie powiedziano mi że w związku z tym mam za dużo wykorzystanego urlopu, powinnam wykorzystać 40 godzin urlopu a nie 68, czy będę musiała zwracać za ten urlop? Czy pracodawca może nie zgodzić się na rozwiązanie umowy i będę musiała pracować do końca roku?

  • Sabina Stodolak napisał(a):

   Witam
   Po pierwsze – czy ma Pani w umowie (na czas określony) informacje że dopuszcza sie rozwiazanie umowy o prace za wypowiedzeniem czy nie? Jeśli Pani nie ma, to rzeczywiście pracodawca może Pani nie pozwolić rozwiązać umowy (umowa na czas określony jest zawierana z założenia na dany czas bez możliwości wypowiedzenia. Można ją wypowiedzieć tylko wtedy, jeśli w umowie znajduje się zapis o takiej możliwości. Po drugie – jeśli Pani taki zapis ma to może Pani złożyć wypowiedzenie i pracodawca nic z tym zrobić nie może. Za urlop nie musi Pani niczego oddawać – to pracodawcy „problem” że dał Pani urlop „na zaś” – będzie Pani miała go wpisanego w świadectwo pracy i jeśli w tym roku podejmie Pani inną pracę to wymiar urlopu zostanie odpowiednio obniżony w nowej firmie.

   • Gosia napisał(a):

    Witam, bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. Nie mam w umowie wpisanego zapisu że dopuszcza sie rozwiazanie umowy o prace za wypowiedzeniem ale pracodawca nic nie mówił o tym. A co do urlopu to ta praca na 1/2 etatu była moją dodatkową, ja pracę w innej firmie na cały etat, czy to ma jakieś znaczenie dla mnie w firmie gdzie pracuję dalej na cały etat?

    • Sabina Stodolak napisał(a):

     Pani Małgorzato,
     Niedopuszczalne jest rozwiązane za wypowiedzeniem umowy o pracę zawartej na czas określony w przypadku, gdy:

     zawarta jest ona na okres krótszy niż 6 miesięcy lub
     zawarta jest na okres zamknięty dłuższy niż 6 miesięcy, jednak nie zawiera klauzuli zezwalającej na rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem, przewidzianej w art. 36 kp.(http://weblog.infopraca.pl/2013/02/umowa-na-czas-okreslony-kiedy-nie-mozna-jej-wypowiedziec/)
     Pani ma umowę na czas dłuższy niż 6 miesięcy i nie ma w niej klauzuli o możliwości wypowiedzenia. Zatem niestety musi Pani pracować do końca jej trwania – proponuję skonsultować się z prawnikiem. Może on coś doradzi. NIe ma znaczenia jakie ma Pani inne umowy i ile ich Pani ma – ważne jest to co ma Pani w tej umowie

 66. KrzysiekMichał napisał(a):

  Witam. Mam umowę o pracę na czas określony (na 2 lata) od 4 września 2013 r. (dodam, że w tej samej firmie miałem najpierw umowę na okres próbny od 4 czerwca 2013 do 3 września 2013). W postanowieniach umowy zawarta jest klauzula dotycząca możliwości rozwiązania umowy przez każdą ze stron za 2-tygodniowym wypowiedzeniem. Mam także 14 dni niewykorzystanego urlopu. W przyszłym tygodniu chciałbym wypowiedzieć umowę i mam problem z obliczeniem faktycznie przysługujących mi dni urlopowych. Chodzi mi o to, czy – jeśli pracodawca wyrazi zgodę – koniec wypowiedzenia będę mógł spędzić na urlopie. Mój staż pracy jest mniejszy niż 10 lat, czyli wymiar urlopu to 20 dni rocznie. Mam też pytanie odnośnie sposobu naliczania okresu wypowiedzenia – czy są to dni kalendarzowe, czy robocze?
  Z góry dziękuję za szybką odpowiedź. Pozdrawiam.

  • Sabina Stodolak napisał(a):

   Witam
   Odpowiedzi na wszystkie Pana pytania dotyczące urlopu znajdują się w tekście powyżej.
   Okres wypowiedzenia- dwa tygodnie kalendarzowe – 2 tygodniowy okres wypowiedzenia zaczyna swój bieg w niedzielę a kończy się zawsze w sobotę (nieważne czy Pan złoży wypowiedzenie w poniedziałek, środe czy piątek- okres wypowiedzenia liczony jest od następującym po tym dniu niedzieli i kończy się dwa tygodnie później – w sobotę).

 67. iskra napisał(a):

  Wykorzystałam 17 dni urlopu , mam ogólnie 26 dni urlopu , co z resztą czy mam prawo to wykorzystać w tej pracy obecnej jeszcze?
  od 1 września idę do innej pracy (szkolnictwo)czy przez to ,że od września juz tam nie będę pracowała już mi się to nie należy? czyli jakby od września do grudnia 2014 ? Mam umowę na czas nieokreślony , na wypowiedzeniu jestem od 18 sierpnia 2 tygodniowym.

  • Sabina Stodolak napisał(a):

   Witam
   http://weblog.infopraca.pl/2014/03/dostepny-urlop-a-wypowiedzenie-umowy-o-prace/

   „od 1 września idę do innej pracy (szkolnictwo)czy przez to ,że od września juz tam nie będę pracowała już mi się to nie należy? ” – dokładnie tak, nie bedzie Pani pracowała, to się nie należy. To chyba logiczne… Skoro Pani nie pracuje, to Pani nie ma urlopu od niepracowania . A jak Pani pracuje gdzieś indziej, to ten inny pracodawca płaci za Pani urlopy a nie ten, z którym Pani już nie ma nic wspólnego

 68. Iwona napisał(a):

  Witam

  Mój problem jest trochę bardziej skomplikowany. dnia 18.07.2012 została zawarta ze mną umowa na czas określony do dnia 30.11.2012 r. umowa o pracę. w Tym okresie zaszłam w ciążę niestety moj stan i warunki w jakich pracowałam zmusiły mnie do korzystania ze zwolnienia lekarskiego.od 13.09.2012. Umowa zgodnie z przepisami prawa pracy została przedłuzona do dnia porodu. czyli do 19.04.2013r. od dnia 20.04.2013 r. korzystałam z zasiłku macierzyńskiego. dnia 23.04.2014 r. wystąpiłam do pracodawcy z wnioskiem o wydanie świadectwa pracy, dnia 10.06.2014 ponowiłam wniosek ponieważ pracodawca nadal nie wydał świadectwa pracy. dnia 25.08.2014 r. otrzymuje DUPLIKAT świadectwa pracy. a w nim zawarte ze otrzymałam ekwiwalent za 9 dni urlopu ( ekwiwalentu nie otrzymałam). Według mojego stażu pracy przysługuje mi 26 dni dni urlopu na rok. W okresie zatrudnienia nie wykorzystałam żadnego urlopu wypoczynkowego. Czy urlop wypoczynkowy został prawidłowo naliczony? czy czasem to nie powinno wyjść 20 dni urlopu. a może jak korzysałam z L4 to w tym czasie urlop sie nie nalicza? Proszę o szybką odpowiedź mam tylko 7 dni na to aby wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o sprostowanie tego swiadectwa pracy.

  • Sabina Stodolak napisał(a):

   Witam
   Na świadectwie pracy ma Pani umieszczoną informację jedynie za urlop z bieżącego roku (czyli tego, w którym wydawane jest świadectwo pracy) była Pani zatrudniona przez 4 miesiące, czyli 9 dni, tak jak zostało to zapisane na świadectwie pracy. To, że Pani nie dostała fizycznie tego ekwiwalentu to inna sprawa – powinna Pani nie tyle prostować świadectwo pracy ile wystosować do pracodawcy wezwanie do zapłaty ekwiwalentu.
   inną sprawą jest to, że jeśli Pani ma 26 dni urlopu i w 2012 oraz w 2013 Pani nie wykorzystała urlopu, to pracodawca powinien zapłacić Pani dodatkowo za urlop za 2013 rok (za 26 dni) oraz za 2012 (prawdopodobnie 13 dni – nie wiem jak wyglądało poprzednie świadectwo pracy). Proponuję zgłosić sprawę do PIP lub prawnika. Roszczenie urlopowe przedawnia się po 3 latach.

   • Krzych napisał(a):

    Moment- to znaczy że ziomek zatrudniał kobitę niecałe dwa miesiące a teraz musi zapłacić za w sumie 48 dni pracy? Czyli ponad 2 miesiące??? i jeszcze płacił za 33 dni chorobowego??? Czyli jeśli kobita zarabiała 2 klocki to faceta ciąża kosztowała tyle jakby jej płacił po 5 klocków miesięcznie przez ten czas co pracowała?To co się dziwić, że nie chcą zatrudniać kobiet – on pewnie w życiu już żadnej kobiety nie zatrudni hahahaha

 69. rozliczenie urlopu napisał(a):

  Pytanko 🙂
  Na jakiej zasadzie pracodawca może zliczyć ilość dni wykorzystanego urlopu- może zrobić to za zasadzie zliczenia ilości dni Urlopu wpisanego w grafik? Czy tylko na zasadzie wypełnionych przez pracownika Wniosków Urlopowych?

 70. Weronika napisał(a):

  Witam,

  proszę o pomoc, gdyż pod koniec września mam otrzymać wypowiedzenie umowy (czas nieokreślony). Pozostało mi jeszcze 20 dni urlopu. Zostałam poinformowana że zostanę zwolniona ze stosunku pracy w okresie wypowiedzenia. Czy w związku z tym pozostały urlop przepada?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Sabina Stodolak napisał(a):

   Witam
   Urlop nigdy nie przepada 🙂
   Prawdopodobnie Pani firma wyśle Panią w okresie wypowiedzenia na urlop, a na pozostały czas zwolni Panią ze stosunku pracy. To byłoby rozsądne z punktu widzenia firmy. Jeśli jednak postąpią tak, że dostanie Pani wypowiedzenie ze zwolnieniem ze świadczenia obowiązków i dopiero później ktoś się zorientuje, że ma Pani jeszcze urlop, to może Pani zaryzykować, nie zgodzić się na jego wykorzystanie i żądać ekwiwalentu. Sąd Najwyższy w wyroku z 21 czerwca 2005 r., sygn. akt III APa 48/05, stwierdził, że okres zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy nie jest równoznaczny (jakościowo i pojęciowo) z okresem wykorzystywania urlopu wypoczynkowego. – zatem jest precedens , natomiast jest to wtedy najprawdopodobniej kwestia walki przed sądem.

   • Sylwia napisał(a):

    Witam
    Jestem w podobnej sytuacji, 30 września dostałam wypowiedzenie, do 31 grudnia jestem zwolniona ze świadczenia pracy, pozostało mi 7 dni niewykorzystanego urlopu.Z nerwów i stresu nie podpisałam tego wypowiedzenia ani żadnego wniosku o urlop.Wiem, że to nie ma znaczenia, bo był świadek, że zapoznałam się mniej więcej z treścią uzasadnienia rozwiązania umowy ale co z związku z tym urlopem jak nie podpisałam wniosku?
    Oczywiście nie zgadzam się z uzasadnieniem wyp tej umowy i zaraz na drugi dzień odwołałam się do Sądu Pracy, od maja jestem pod opieką lekarza, ponieważ w mojej firmie już dawno było naginane prawo pracy i zamierzam powalczyć o swoje.Nie otrzymałam do tej pory tego wypowiedzenia do domu,dzwoniłam do kadr firmy to usłyszałam, ze otrzymam wraz ze świadectwem pracy po upływie okresu wypowiedzenia.Czy nie ma możliwości otrzymania go wcześniej?? Będę bardzo wdzięczna za szybką odpowiedź! dziękuję i pozdrawiam

 71. wczasy pod gruszą, a święta napisał(a):

  Witam. Mam pytanie odnośnie zdania „Kiedy pracownik przebywa na urlopie przez kolejnych 14 dni kalendarzowych (10 dni roboczych, chyba że w trakcie są jakieś święta – wtedy może urlopu być mniej, ale dni kalendarzowych musi być 14)”
  Byłam z wnioskiem o dofinansowanie a pani w kadrach mi powiedziała że to musi być 10 dni urlopu(dni roboczych), ja właśnie miałam ten 1 dzień święta wolnego od pracy, urlop miałam 06.08.2014 – 19.08.2014 jest 14 dni kalendarzowych, 9 dni roboczych + 1 dzień święta wolnego od pracy wypadający w piątek 15.08.2014
  Jest jakaś podstawa prawna albo coś na co mogłabym się powołać ??

  • Sabina Stodolak napisał(a):

   To już jest kwestia regulaminy zakładu pracy – być może u Państwa regulacje są inne. Proszę zaglądnąć do regulaminu zakładu pracy

 72. Sylwia napisał(a):

  Witam.
  Mam inną sytuację. Pracowałam na umowę zlecenie. Niestety nie odnajdywałam się w pracy ( prowadzenie zajęć dla dzieci) i po miesiącu otrzymałam wypowiedzenie. Miałam umowę gdzie było napisane, że mam dwa tygodnie wypowiedzenia ale na wypowiedzeniu nie przepracowałam już ani jednej godziny. Firma , z którą miałam umowę zapłaciła za mnie ZUS za okres wypowiedzenia ale nie chce wypłacić wynagrodzenia za te dwa tygodnie bo w umowie jest zapis , że zapłacone będzie tylko za godziny zrealizowane i potwierdzone. Czy należy mi się to wynagrodzenie za okres wypowiedzenia? Powiedzieli mi , że na moje miejsce musieli przyjąć nową osobę , której musieli za te dwa tygodnie zapłacić i w związku z tym nie wypłacą mi pieniędzy za okres wypowiedzenia. Proszę o odpowiedź.

  • Sabina Stodolak napisał(a):

   Jeśli ma Pani zapis w umowie że wypłata będzie za zrealizowane godziny a Pani nie zrealizowała żadnej godziny w tym czasie, to według umowy nie ma wynagrodzenia, bo Pani nie wykonała pracy. A skoro Pani nie pracowała to nie ma za co płacić.

 73. sylwia napisał(a):

  Witam, a ja mam pytanie odnośnie ekwiwalentu za niewykorzystany urlop w przypadku, gdy mamy do czynienia z przejściem zakładu pracy na zasadzie art 23 prim Kodeksu Pracy.
  Czy w tym przypadku w ogóle ekwiwalent przysługuje? Przecież nie mamy do czynienia z rozwiązaniem stosunku pracy. Czy następca prawny tj. podmiot , który przejął zakład pracy może w swoim imieniu żądać od poprzedniego pracodawcy pieniędzy za niewykorzystany urlop?
  Czyli niejako zliczyć dni urlopowe wszystkich przejętych pracowników, wyliczyć ich wartość i żądać ich zapłaty od poprzedniego pracodawacy?

  • Sabina Stodolak napisał(a):

   Witam
   Za zobowiązania wynikające ze stosunków pracy powstałe przed dniem przejęcia zakładu pracy odpowiada pracodawca przejmujący (jeżeli przejął zakład pracy w całości) albo odpowiadają solidarnie pracodawca przejmowany oraz pracodawca przejmujący (w przypadku przejęcia części zakładu pracy). Natomiast o to czy następca prawny może żądać ekwiwalentu od przejmowanego pracodawcy i na jakich warunkach (jeśli tak), to proponuję dopytać prawnika.

 74. Niezadowolona napisał(a):

  Witam,
  mam zamiar wypowiedzieć umowę o pracę dnia 19 października. W moim obecnym zakładzie pracuję od marca czyli mam 12 dni urlopowych z czego wykorzystałam 5 więc zostało mi 7. Czy jeśli pracodawca nie bd chciał mi udzielić urlopu wypoczynkowego to mogę wziąć urlop 4- dniowy na żądanie? Czy musi mi go udzielić czy nie?

  • Sabina Stodolak napisał(a):

   Witam
   Może Pani wziąć 4 dni na żądanie. Pracodawca może jednak Panią z tego urlopu odwołać jeśli będzie miał ważny powód (jeśli pracuje Pani na samodzielnym i jedynym takim stanowisku w firmie, to powód może się znaleźć bez problemu.) Z reguły jednak pracodawcy udzielają tego urlopu,

 75. namco napisał(a):

  Witam,
  Mam pytanie. Konczy mi sié umowa na czas okreslony do konca pazdziernika br.i nie wiem co planuje moj pracodawca dalej. Mialam zaplanowany urlop na poczatek listopada. Dowiedzialam sie gdzies ze jesli pracodawca podpisze mi wniosek urlopowy na ten dalszy okres juz po wygasnieciu umowy czyli na listopad, to moja umowa automatycznie sie przedluzy na czas nieokreslony . CZy to prawda?

 76. urlop bezpłatny napisał(a):

  witam
  moje pytanie jest takie czy jeżeli pracownik był na urlopie bezpłatnym do 13 czerwca 2014 i napisał wypowiedzenie o rozwiazanie umowy o prace z dniem 14 czerwca(sobota) to przysługuje my ekwiwalent za urlop za ten jeden dzień, gdy faktycznie nie pracował

  • Sabina Stodolak napisał(a):

   Witam,
   Niestety nie rozumiem pytania. Była Pani na urlopie do 13 czerwca, a 14 czerwca w sobotę umowa uległa rozwiązaniu. O ekwiwalencie za jaki dzień mówimy? Czy w czasie trwania stosunku pracy wykorzystała Pani całość przysługującego Pani urlopu wypoczynkowego czy nie?

   • urlop bezpłatny napisał(a):

    W czasie stosunku pracy cały urlop za 2013 został wykorzystany.w roku 2014 niestety niefortunnie umowa uległa rozwiązaniu właśnie 14 czerwca a urlop bezpłatny był do 13 czerwca. Uznano że pracownikowi za 14 czerwca należy sie ekwiwalent za urlop za 3 dni ( wymiar urlopu 26 dni). Czy jest to zgodne z przepisami jeżeli nie to jak sie wybronić z takiej interpretacji.

   • milagros napisał(a):

    Pani Sabino,

    Czy jezeli chce rozwiazac umowe o prace (za porozumieniem stron) z dn. 1 grudnia, to wliczam do wybrania, oprocz pozostalej ilosci dni, jeszcze dwa dni urlopu za m-c grudzien?
    dziekuje za odpowiedz

    • Sabina Stodolak napisał(a):

     Witam
     NIe wiem co znaczy „wliczać do wybrania” Jeśli Pani rozwiąże umowę z dniem 1 grudnia, to tak, pracodawca musi Pani za grudzień dać urlop (czy to w naturze czy ekwiwalentem)

   • urlop bezpłatny napisał(a):

    urlop za 2013 pracownik wykorzystał, był na urlopie bezpłatnym do 13 czerwca a zwolniony został z dniem 14 czerwca czy za ten dzień 14 czerwca należy mu się ekwiwalent za urlop jeżeli nie to jaka jest podstawa prawna żeby przekonać kierownika działu

 77. Jagna napisał(a):

  Witam,
  Czy jeśli przez pewien czas byłam zatrudniona w dwóch firmach to należy mi się więcej dni urlopu? U pierwszego pracodawcy byłam zatrudniona 3 lata (przysługuje mi 26 dni urlopu), wypowiedzenie złożyłam 24.07.14, umowa była na czas określony, obowiązywał mnie dwu tygodniowy okres wypowiedzenia(zakończony z dniem 09.08.14), w czasie którego byłam na urlopie wypoczynkowym, ale w tym czasie (od 28.07.14) rozpoczęłam pracę u drugiego pracodawcy. W pierwszej firmie wykorzystałam w sumie 144 godziny ( 18 dni) urlopu w tym za 40 godzin wypłacono ekwiwalent pieniężny. Ile dni urlopu przysługuje mi u nowego pracodawcy do końca 2014 roku? Czy tylko 8 dni? A może 26/12*5(lub 6, jeśli ostatnie 3 dni lipca bierze się pod uwagę?)=10,8 czyli 11 dni lub z wliczeniem lipca 13 dni?

  • Sabina Stodolak napisał(a):

   Witam
   Przysługuje Pani 26 dni urlopu rocznie. Niezależnie od tego czy pracuje Pani u 1 czy u 6 pracodawców. Teoretycznie Pani wyliczenie byłoby prawidłowe,ale już Pani „lipcowy” urlop wykorzystała u poprzedniego pracodawcy. Po to właśnie daje się świadectwo pracy, żeby pracodawca wiedział ile urlopu ma naliczyć. Zatem niestety ma Pani tylko 8 dni do końca 2014 r.

 78. Oliwia napisał(a):

  Witam ,
  A ja mam takie pytanie, planuję się zwolnić, okres wypowiedzenia to 3 mies, jesli zrobię to ostatniego listopada 2014 to teoretycznie muszę pracować do konca lutego 2015 . Na luty mam już zaplanowany urlop i wyrażoną na niego zgodę. Jest to 15 dni urlopu zaległego. czy pracodawca moze mnie odwołać z tego urlopu? Jak dowie się ze się zwalniam oczywiście. i Ile dni mam urlopu bieżącego? 26 czy 4 dni ?

  • Sabina Stodolak napisał(a):

   Witam
   1. Może
   2. Tyle ma Pani urlopu ile Pani przysługuje – 20 lub 26, w 2015 jeśli się Pani zwolni proporcjonalnie czyli ilość przysługująca / 12 x 2

 79. Grzegorz napisał(a):

  Obowiązuje mnie 3 miesięczny okres wypowiedzenia. Chciałbym rozwiązać umowę za wypowiedzeniem (na porozumienie stron nie ma co liczyć) ze strony pracownika. Jak dobrze rozumiem jeżeli wypowiem u mojego przełożonego w dniu 29.10.2014 to zacznie obowiązywać od 01.11.2014. W związku z tym za rok 2014 pozostało mi jeszcze 17 dni urlopu + 2 dni opieki nad dzieckiem. Chciałbym ten urlop wykorzystać od 05.01.2015 – 31.01.2015. I pytanie czy tak mogę zrobić, czy też pracodawca może się nie zgodzić i wyznaczyć np. do odbioru w 12.2014?

 80. Ania napisał(a):

  Witam, mam pytanie odnośnie urlopu wypoczynkowego. Pracownik zatrudniony od 2011 roku , w lipcu 2014 roku składa wniosek o urlop na 14 dni – dostaje zgodę , następnie pod koniec lipca 22.07.2014 r. składa kolejny wniosek urlopowy na 12 dni – pracodawca wyraża zgodę. Co w przypadku gdy pracodawca 29 lipca wypowiada umowę o pracę ? jak odnieść się do wcześniej udzielonego urlopu ? pracodawca ponosi stratę czy może anulować ten urlop i przydzielić proporcjonalnie do okresu wypowiedzenia czyli do końca października – na 8 dni ?

  • Sabina Stodolak napisał(a):

   A pracownik wykorzystał fizycznie ten urlop czy nie? Jeśli urlop został „skonsumowany” (czyli pracownik był na tym urlopie) to nie ma go jak anulować. W takiej sytuacji pracodawca ponosi stratę.

   • tina283 napisał(a):

    Witam złozyłam wypowiedzenie z pracy z zachowaniem miesiecznego wypowiedzenia czy do podstawy ktora otzrymuje nalezy mi sie ekwiwalent za urlop ktory wykorzystalam przez caly okres wypowiedzenia

    • Sabina Stodolak napisał(a):

     Witam
     Jeśli Pani wykorzystała urlop, to się Pani nie należy ekwiwalent.Ekwiwalent się należy wtedy, jeśli Pani urlopu nie wykorzysta.

 81. wynagrodzenie napisał(a):

  Witam
  Bardzo proszę o informację zwrotną
  jak obliczyć prawidłową kwotę wynagrodzenia w okresie wypowiedzenia 3 mce ( 30 wrzesnia wreczono mi wypowiedzenie, 7 dni jeszcze niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego)
  wynagrodzenie zasadnicze 1500zl + funkcyjna kierownicza 450zl, premie uznaniowe w zaleznosci od mca ale z ostatnich trzech mcy bylo nastepujace wynagrodzenie 1918.05 wrzesień, 2360.16 sierpień, 2191.82 lipiec.Pytanie brzmi, jaką kwotę wynagrodzenia powinnam otrzymać w okresie wypowiedzenia, jezeli zostałam zwolniona ze świadczenia pracy z zapisem zachowania pelnego prawa do wynagrodzenia.Będę wdzięczna za szybką odpowiedź.pozdrawiam

  • Sabina Stodolak napisał(a):

   Witam
   Niestety nie mamy możliwości obliczania wynagrodzenia na zlecenie. Proszę dopytać u swojej kadrowej w firmie.

   • wynagrodzenie napisał(a):

    Problem w tym, że nie chcą mi udzielić informacji a na konto dostałam tylko 1440zl.nie rozumiem takiego wyliczenia

 82. Katarek napisał(a):

  Witam, mam takie pytanie, złożyłam wypowiedzenie z dwutygodniowym okresem wypowiedzenia. do końca roku przysługiwało mi 6 dni urlopu ale księgowa wyliczyła mi teraz tylko 5, czy to znaczy, że ten jeden dzień za ten nieprzepracowany miesiąc mam ucięty? drugie pytanie przez te 5 dni idę na urlop czy mogę w tym czasie podjąć już inną pracę w innej firmie? czy pracodawca w obecnej firmie może nie oddać mi książeczki sanepidowskiej przed urlopem tylko dopiero po ustaniu stosunku pracy?

  • Sabina Stodolak napisał(a):

   Mamy listopad – zatem zakończy Pani pracę w listopadzie. przysługuje Pani zatem urlop do końca listopada, a nie do końca roku. Za grudzień urlop udzieli Pani kolejny pracodawca (lub nie będzie Pani mieć urlopu za grudzień, jeśli w grudniu nie podpisze Pani umowy o pracę. Pracę na urlopie u innego pracodawcy może Pani Pani podjąć, pracodawca obecny może trzymać Pani książeczkę do momentu ustania stosunku pracy – w razie kontroli, Pani nadal pracuje – nie ważne, że na urlopie.

 83. Przedstawiciel handlowy napisał(a):

  Witam

  Mam takie pytanie. Wypowiedziałem umowę o pracę na czas określony z 2 tygodniowym terminem wypowiedzenia, zostało mi 10 dni urlopu do wykorzystania w tym miesiącu od 17 do 28 i pracodawca poinformował mnie o tym fakcie 14.11 w piątek pod koniec mojej pracy.Pracodawca sugeruje żebym 28.11(w okresie trwania mojego urlopu)przyjechał autem służbowym do Torunia w celu zdania samochodu i rozliczenia się z nim. Moim miejscem pracy są 3 województwa ale nie kujawsko-pomorskie gdzie leży Toruń. Proszę napisać mi czy pracodawca może zażądać mojego przyjazdu w urlop do firmy w celu rozliczenia się a jeśli nie to czy powinien zapłacić za ten 1 dzień ekwiwalent ponieważ niema możliwości wykorzystania dodatkowego dnia urlopu przed końcem rozwiązaniem umowy.

  • Sabina Stodolak napisał(a):

   Witam,
   Rozliczenie sie z samochodu to Pana służbowy obowiązek – zatem robi Pan to w dniu pracy, a nie w czasie urlopu. Powinien Pan zmienić wniosek urlopowy tak by kończył bieg 27.11, 28.11 byłby to Pana dzień pracy i za jeden dzień należy się Panu wtedy ekwiwalent. Proszę pamietac, że musi Pan zrobić zmianę we wniosku – jeśli bowiem wg. wniosku urlopowego okaże się że Pan 28 był na urlopie, to Pan – mimo tego że Pan do firmy przyjedzie – ekwiwalentu nie dostanie

 84. Bartek napisał(a):

  Witam,
  3 grudnia kończy mi się umowa o pracę na czas określony (2 lata).
  Ja tej umowy nie chcę już przedłużać, bo po prostu chcę już odejść z tej pracy.
  Jednak zostało mi jeszcze 16 dni urlopu. Do końca umowy tj. do 3 grudnia nie planuję brać już urlopu, mój szef ma generalnie wszystko w dupie,i pewnie nawet nie wie, że ta umowa mi się kończy, więc też na urlop mnie nie wyśle. Pytanie mam następujące. Jeśli 3 grudnia nie przedłużę tej umowy, to co się dzieje z moim urlopem (16 dni) jakie mam opcje.
  Do innej pracy póki co się nie zatrudniam, bo jeszcze takowej nie znalazłem.
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Sabina Stodolak napisał(a):

   Jeśli Pan nie nie przedłuży umowy, a szef nie zauważy tego, że Panu sie umowa kończy i nie porozmawia z Panem (i w efekcie nie dojdziecie do żadnego porozumienia), to będzie musiał Panu wypłacić ekwiwalent. Proponuję w dniu 3 grudnia przypomnieć o tym księgowej 😛

   • Bartek napisał(a):

    Dziękuję serdecznie za odpowiedź.

    Jest już 10 grudnia, a ja dalej pracuję, mimo że umowa wciąż nie została przedłużona. I w zasadzie to nie wiem, co ja mam teraz zrobić i co w ogóle mam prawo zrobić.

    Wracając do kwestii urlopu, to załóżmy, że przedłużę tę umowę jeszcze w tym roku, ale pod koniec jeszcze tego urlopu od razu ją wypowiem, i będzie miała ona miesięczny okres wypowiedzenia, czyli stosunek pracy wygaśnie z dniem 31 stycznia, to czy ja wtedy będę miał prawo do 42 dni urlopu (16 dni ze starego roku + 26 z nowego)? I czy w takim wypadku jeśli pracodawca nie wygoni mnie na urlop, to będzie musiał mi wypłacić z końcem stycznia ekwiwalent za 42 dni urlopu, czy jakoś inaczej wtedy będzie się to liczyło?

    Z góry będę wdzięczny za podpowiedź.

    Pozdrawiam.

    • Sabina Stodolak napisał(a):

     Z nowego roku będzie Panu przysługiwać 1/12 z 26 dni czyli urlop za styczeń, a nie za cały rok. Nie przysługuje Panu urlop za czas, w ktorym Pan nie będzie pracował.

 85. maciej napisał(a):

  witam jestem na rence sosjalnym 2 grupy niesdolnosci do pracy. pracuje 4lata w tym samym zagladzie. umowe mam do konca roku grudnia 2015. p tym prawodawca dal mi wypowiedzienie pracy poniewaz nie ma miejscie pracy. mialem bardzio dobre obiekty . na drugi dzien zadzwonil zebym przyszedl i przywrócil mnie do pracy. ale dal mi prace taką ze nie ma wody światla ogrzewania i ubikacje . co mam zrobic dalej czy z powrotem przyjac prace czy isc na chorobowe pól roku i szukac inną prace. prosze o pomoc . dziekuje.

 86. ewelina napisał(a):

  Witam
  chcialam zapytac co w sytuacji gdy mam zalegly urlop do wykorzystania a pani w kadrach informuje mnie ze firma ma ogromne dlugi i i tak nie dostane pieniazkow za urlop dodam iz obecnie przebywam na urlopie macierzynskim do stycznia 2015.Od czasu kiedy zaszlam w ciaze przebywalam na L4 i w tym czasie firma zwalniala pracownikow na dzien dzisiejszy jestem jedynym pracownikiem w tej firmie,od kilku miesiecy ZUS wyplacal mi pieniazki.Moje pytanie co powinnam w takiej sytuacji zrobic dodam tez ze wrocic do pracy tez nie moge poniewaz firma zamknieta nikt tam juz nie przebywa.Kadrowa za kazdym razem kiedy pytam ile pozostalo mi urlopu odpowiada ciagle ze nie ma dostepu do mojej teczki i nie ma mozliwosci skontaktowania sie z kims co powinnam dalej robic,proponuje mi rozwiazanie umowy za porozumieniem stron.Prosze o pomoc mam niewiele czasu i zupelnie nie wiem co robic

  • Sabina Stodolak napisał(a):

   Czy firma ogłosiła upadłość? Czy Pani stanowisko pracy zostało zlikwidowane? Jeśli Pani rozwiąże umowę za porozumieniem stron, nie bedzie Pani miała prawa do zasiłku przez 3 miesiące. Proponuję poczekać na ruch szefa – jeśli firma faktycznie upada może on rozwiązać z Panią umowę o pracę. Wtedy będzie Pani mogła iść po zasiłek od razu. Za zaległy urlop pieniądze się Pani należą. Inną kwestią jest wypłacalność firmy – jak jest niewypłacalna, to żadne wezwanie do zapłaty nie pomoże. Proponuję skontaktować się z prawnikiem.

 87. Bocian napisał(a):

  Dzień dobry,

  proszę mi napisać, czy za niewykorzystany urlop w czasie trwania okresu próbnego (po okresie próbnym kończę pracę u tego pracodawcy) również przysługuje mi ekwiwalent? Nie wykorzystałem 6 dni urlopu.

 88. cooller napisał(a):

  Witam.
  Moja sytuacja: umowa o pracę wygasła 31.12.2014r. Wcześniej nie wiedziałem że nie będzie przedłużona i w dniu 23.12.2014r. pracodawca udzielił urlopu wszystkim pracownikom na 4 dni: 24 i 31 grudnia 2014 oraz 2 i 5 stycznia 2015. W pracy byliśmy jeszcze 29 i 30 grudnia 2014r. W dniu 2 stycznia 2015r. pracodawca zadzwonił do mnie i przez telefon poinformował mnie że nie przedłuża mi umowy o pracę.
  Czy tak mu wolno?
  Kiedy wg przepisów powinienem otrzymać świadectwo pracy?
  Co z tymi dniami urlopu które są po wygaśnięciu stosunku pracy a na które pracodawca wcześniej wyraził zgodę?

  • Sabina Stodolak napisał(a):

   Witam
   Pracodawca zachował się niekulturalnie, ale zgodnie z prawem. Umowa nie została przedłużona. Co do urlopu, to nie napisał Pan czy to wolne na 2 i 5 stycznia było urlopem za 2014 rok? Zatem trudno i tu się wypowiadać. W każdym razie – jeśli ma Pan jakieś dni urlopu za 2014 rok, których Pan do końca trwania umowy (czyli do 31 grudnia) nie wykorzystał, to pracodawca musi wypłacić Panu ekwiwalent. 2 i 5 stycznia nie jest dla Pana urlopem, bo Pan już nie ma umowy o pracę w tym momencie z tym pracodawcą. Na świadectwo pracodawca ma 7 dni – to znaczy powinien był je wydać 31 grudnia, ale mieliście wolne, wiec na jego dostarczenie ma 7 dni kalendarzowych.

 89. Marta napisał(a):

  Witam serdecznie,

  W 2014 roku w maju podpisałam 3-mies. umowę z pracodawcą, następnie od sierpnia umowę na rok. Wykorzystałam 15 dni urlopu, ostatnio wykorzystany dzień urlopu to 2 stycznia tego roku. Dziś, tj. 05.01.2015 wręczyłam 2-tygodniowe wypowiedzenie. Proszę o wyliczenie ile przysługuje mi jeszcze urlopu, który mogę wykorzystać, ponieważ nie jestem pewna czy należy mi się pełne 20 dni za tamten rok.
  Pozdrawiam, Marta.

 90. Marta napisał(a):

  Witam,

  w maju 2014 roku podpisałam pierwszą umowę z pracodawcą na okres 3 miesięcy, następnie podpisałam drugą w sierpniu na rok. Dziś, tj. 05.01.2015 r. złożyłam 2-tygodniowe wypowiedzenie. Dotychczas wzięłam 15 dni urlopu, ostatnio 2.01.2015 r.
  Bardzo proszę o wyliczenie ile jeszcze dni urlopu mam do wykorzystania. Skończyłam studia, to nie jest moja pierwsza praca,ale mam przepracowane mniej niż 10 lat.
  Pozdrawiam,
  Marta

  • mexx napisał(a):

   witam
   zatrudnilam.sie.17.11.2014roku.w.j.m.
   chce.sie.zwolnic.gdyz.jest.masakrycznie-dzwiganie.mobbing.firma.byla.z.tego.znana.juz.wczesniej.niestety.chcialam.pracowac.nie.siedziec.jednak.na.swojej.skorze.przekonalam.sie.ze.nie.warto.tracic.zdrowia(kregoslup)i.psychiki
   mam.ponad10lat.pracy-czy.skladajac.wypowiedzenie.moge.napisac,podanie.o.wyplacenie.mi.ekwiwalentu.za.niewykorzystany.urlop
   badz.podanie.o.pojscie.na.urlop

 91. Andrzej napisał(a):

  Odnośnie ostatniego podpunktu. Co w sytuacji gdy do końca lutego wykorzystam 15 dni urlopu a w marcu złoże wypowiedzenie umowy o pracę z miesięcznym okresem wypowiedzenia? przysługuje mi 26 dni urlopu.

  • Sabina Stodolak napisał(a):

   Prosze sobie policzyć – w artykule jest wszystko dokładnie opisane. W kolejnej pracy będzie Pan miał mniej urlopu i tyle. Pana obecny pracodawca będzie finansowo stratny za te pare dni.

 92. ciekawa napisał(a):

  Mam pytanie pracuje od czerwca 2014 r do chwili obecnej w firmie w ktorej praca wykancza psychicznie ,jestem juz na zwolnieniu od kilku dni i planuje zlozyc wypowiedzenie bo dalej tak nie moge… Czy bedac na L4, moge zlozyc wypowiedzenie? obowiazuje mnie 2 tygodniowy okres wypowiedzenia ,ale juz wiem ze moje zwolnienie bedzie dlugie,czeka mnie operacja.Na chwile obecna mam 24 dni urlopu,co sie z nim stanie jak dam wypowiedzenie?

 93. pytanie napisał(a):

  jestem na dlugim zwolnieniu L4 ,czy moge w czasie jego trwania zlozyc wypoiedzenie,poniewaz nie planuje wrocic do tej pracy,co sie stanie z moim ulopem,ktory zostanie nie wykorzystany?

 94. Mariusz napisał(a):

  Witam, proszę o opinię. Czy wiedząc o likwidacji zakładu, która będzie miała miejsce w miesiącu sierpniu br, można wykorzystać urlop wypoczynkowy w całości?
  Mam umowę na czas nieokreślony, przysługuje mi 26 dni urlopu. Na początku stycznia br dowiedziałem się, wraz z resztą załogi, o planowanej likwidacji zakładu pracy w miesiącu sierpień br. Oczywiście w obecnej chwili nikt jeszcze nie otrzymał żadnego wypowiedzenia, pracujemy „normalnie” ale z przeświadczeniem, że tylko do sierpnia. Dyrektor przebąkuje coś o udzielaniu urlopu proporcjonalnie do okresu pracy w tym roku, ale przecież jeszcze nikomu pracy nie wypowiedział. Ponadto niektórzy z pracowników są w takim wieku, że od razu po likwidacji zakładu, mogą przejść na emeryturę. Nie ma tu więc mowy o tym, że można wykorzystać urlop u przyszłego pracodawcy, bo go nie będzie. Poza tym przy obecnym rynku pracy nie ma pewności, że po likwidacji zakładu, pracownik od razu znajdzie pracę (tu mowa o mnie, mogę znaleźć ale nie muszę)
  Dziękuję za odpowiedź

  • Sabina Stodolak napisał(a):

   Wniosek o urlop w wymiarze 26 dni zgłosić Pan może, ale dyrektor prawdopodobnie nie wyrazi na taki urlop zgody. I ma do tego prawo. Urlop Panu wprawdzie w tym momencie przysługuje, ale to przełożony wyraża zgodę na jego wykorzystanie. Zatem może on uznać, że udzieli Panu urlopu teraz, ale jedynie w wymiarze np. 18 dni a nie 26.

 95. iwef napisał(a):

  Witam!
  Od stycznia 2014 do 21 stycznia 2015 przebywałam na urlopie macierzyńskim.Umowę mam do listopada 2022 r.Dowiedziałam się,że pracodawca chce mi dać wypowiedzenie umowy z dniem 22.01.2015.Z dniem 21.01.2015 dostarczyłam do pracodawcy podanie o urlop zaległy(58 dni) bezpośrednio po urlopie macierzyńskim.Czyli wyprzedziłam go.Zastanawiam się jednak czy wypłaci mi pieniądze za ten urlop.

  • Sabina Stodolak napisał(a):

   Witam
   Mamy 26 stycznia – zatem dał to wypowiedzenie z dniem 22 czy nie?
   Jeśli Pani przysługuje urlop, to pracodawca musi Pani wypłacić ekwiwalent, jeśli urlop nie zostanie wykorzystany w naturze. Niezależnie od tego czy pani złożyła wniosek czy nie. A tu ma Pani informacje, jak się ni dac zwolnić. Tyle że skoro mamy 27 a pracodawca juz Pani wypowiedzenie dał, to może być za późno – http://weblog.infopraca.pl/2014/07/jak-sie-nie-dac-zwolnic-po-powrocie-z-macierzynskiego/

   • iwef napisał(a):

    Witam ponownie.Nie pracodawca nie dał mi fizycznie tego wypowiedzenia.Nie dzwoni nie wiem co dalej.Wiem natomiast,że miał taki zamiar.Po prostu go wyprzedziłam.Nie wiem jeszcze ile od złożenia tego podania ma obowiązek wypłaty tego ekwiwalentu?Ogólnie firmę prowadzi biuro rachunkowo-kadrowe i jak chciałam tam złożyć dany wniosek o urlop zaległy to pani odmówiła.Miała takie prawo?Wcześniej jak składałam wniosek o urlop macierzyński nie było problemu.Wiem,że w trakcie trwania tego urlopu wypoczynkowego mam prawo złożyć wniosek o urlop wychowawczy.
    Wiem,że dużo pytań i niejasności,ale liczę na Pani porady.

   • iwef napisał(a):

    Witam Panią.Pisałam już wcześniej post ale się nie opublikował.
    Nie nie pracodawca nie dał mi tego wypowiedzenia fizycznie bo go wyprzedziłam,ani nie dzwoni z żadną informacją.Tak się zastanawiam jaki może być jego ruch,bo na urlopie nie może mi go dać.
    Zastanawiam się również kiedy wypłaci mi pieniądze za urlop.Firmę prowadzi biuro rachunkowe i nie wiem czy tam iść się dowiedzieć co dalej-czy mają obowiązek udzielić mi takowej informacji.Tam składałam wniosek o urlop macierzyński natomiast wniosku o zaległy urlop pani w biurze nie chciała mi przyjąć-miała takie prawo?Jeżeli biuro jest upoważnione przez firmę do prowadzenia spraw kadrowo-płacowych.Domyślam się że na urlopie wypoczynkowym mogę złożyć wniosek o urlop wychowawczy.Czy pracodawca może odmówić?
    Strasznie dużo pytań do Pani,bardzo liczę na Pani podpowiedzi.Z góry bardzo dziękuję.Pozdrawiam

    • Sabina Stodolak napisał(a):

     Witam
     Post się nie opublikował, bo jest zatwierdzany ręcznie, a ja nie jestem 24h/dobę na blogu 🙂
     Jeśli Pani jest na urlopie, to jak ma wypłacić pieniądze za urlop? Albo Pani wykorzystuje urlop fizycznie, albo Pani dostaje ekwiwalent. Wynagrodzenie za czas urlopu powinna Pani dostać tak, jak w danym zakładzie jest wypłacana pensja – nie wiem jak jest u Państwa. Biuro rachunkowe pracuje pewnie na zlecenie, nie ma żadnego obowiązku udzielania Pani żadnych informacji. Ja nie wiem jak wygląda umowa miedzy Pani szefem a biurem – ale raczej nie przyjmą wniosku o urlop wypoczynkowy. Tak, na urlopie wypoczynkowym może Pani złożyć wniosek zarówno o urlop wychowawczy jak i o obniżenie wymiaru czasu pracy. Zasady udzielania wychowawczego znajdzie Pani w Dz. U. nr 230, poz. 2291. Jak Pani spełnia warunki (staż pracy + wniosek złożony na dwa tygodnie przed) to nie ma za bardzo jak odmówić

     Najprościej podejść lub zadzwonić do PIP, tam udzielą wszelkich informacji

     • iwef napisał(a):

      Dziękuję.
      Przepraszam za natręctwo,po prostu nie wiedziałam na jakiej zasadzie wyświetlają się posty.
      Popełniłam gafę-chodziło mi o pieniądze za urlop.W firmie wynagrodzenie wypłacane jest 10-tego każdego miesiąca.
      Tak jak Pani słusznie zauważyła nie wiem na jakich zasadach współdziała biuro rachunkowe z firmą.
      Ma Pani rację,że najlepiej skontaktować się z PIP.Uczynię to jeżeli będzie brak wpłaty na konto wynagrodzenia.
      Jeszcze raz bardzo dziękuję.
      Pozdrawiam

     • Sabina Stodolak napisał(a):

      Nie szkodzi 🙂
      Jeśli Pani jest teraz na urlopie wypoczynkowym, to dostanie Pani wynagrodzenie 10 lutego. I potem 10 marca, bo jak rozumiem pewnie dni Pani wystarczy na to, by w lutym być na urlopie wypoczynkowym. Proszę pamiętać o tych 2 tygodniach na złożenie wniosku o wychowawczy. I najlepiej złożyć w sekretariacie , a jesli nie ma czegoś takiego to wysłać poleconym na adres firmy, tak żeby Pani miała potwierdzenie nadania. Zadzwonić do Biura rachunkowego tez można, ale to ze rozliczają kadry, nie znaczy że zajmują się dokumentacją – raczej niekoniecznie.

     • iwef napisał(a):

      Dziękuję Pani Sabino.
      Bardzo się cieszę,że natrafiłam na Pani blog.Bardzo mi Pani pomogła.
      Pozdrawiam serdecznie.

 96. Pola napisał(a):

  Witam,

  3 marca bieżącego roku mija rok odkąd jest zatrudniona na um. o pracę na czas nieokreślony. Również od tego roku przysługuje mi pełny urlop. Do tej pory wykorzystałam 3 dni urlopowe.
  Chcę zakończyć współpracę ze swoim pracodawcą. Nie wiem jakie wyjście jest dla mnie najbardziej korzystne. Ze względu na minimalne wynagrodzenie jakie otrzymuję, zależy mi na otrzymaniu ekwiwalentu za niewykorzystany urlop.
  Jednocześnie jestem w trakcie poszukiwania nowej pracy i bardzo możliwe, że nowy pracodawca będzie oczekiwał ode mnie dyspozycyjności do nowej pracy jeszcze pod koniec bieżącego miesiąca lub na początku przyszłego.
  Jak wybrnąć z tej sytuacji? Jakie wyjście jest dla mnie najlepsze?

  • Sabina Stodolak napisał(a):

   Witam,
   Do konca lutego przysługują Pani za 2015 rok 4 dni urlopowe (mimo tego, że przysługuje Pani cały urlop, to jesli Pani rozwiąze umowę, pracodawca nalicza go proporcjonalnie) – skoro wykorzystała Pani 3 dni, to jeśli Pani podpisze z szefem np. porozumienie stron i rozwiązę umowę w lutym, to ekwiwalent będzie sie należał w zasadzie za 1 dzień. (ale to do pracodawcy należy decyzja, czy Pania wyśle na urlop czy Pani wypłaci ekwiwalent).

 97. Monika napisał(a):

  Witam,
  Mam umowę od 17.11.2014 na okres 3 miesięcy. 3 lutego 2015 złożyłam dwutygodniowe wypowiedzenie. W grudniu i styczniu wybrałam po jednym dniu urlopu, czy dobrze liczę, że zostały mi jeszcze 4 dni do wykorzystania?(z wymiaru 20 dni)Jeśli tak to czy mogę się ubiegać o ich wykorzystanie?Czy pracodawca może się nie zgodzić na urlop? Jeśli tak będzie czy ma obowiązek wypłacenia ekwiwalentu? Dodam, że w pracy podpisywaliśmy pismo że pracodawca nie będzie tworzył zakładowego funduszu świadczeń socjalnych ani nie będzie wypłacane świadczenie urlopowe. Czy pracodawca może mi nakazać np. przenieść niewykorzystane dni urlopowe do następnej pracy?

  • Sabina Stodolak napisał(a):

   Witam
   Nie rozumiem – po co Pani składała 2-tygodniowe wypowiedzenie, skoro umowa kończy się Pani wcześniej niż upłynie bieg wypowiedzenia? Umowa kończy się 16 lutego jak rozumiem… Zostało Pani 5 dni – 20/12 *4 = 6,66 czyli 7 dni. Minus 2 które Pani wykorzystała = 5. Na pozostałe pytania ma Pani odpowiedź w tekście. Świadczenie urlopowe jeśli w ogóle przysługuje, to dopiero jeśli Pani bierze min 10 dni urlopu na raz. Nawet gdyby Państwo mieli Fundusz, to i tak nic by Pani w tej sytuacji nie przysługiwało.

 98. natalla napisał(a):

  WItam,

  Proszę bardzo o odpowiedź
  Kończę właśnie urlop macierzyński.

  Napisałam do pracodawcy wniosek o wykorzystanie zaległego urlopu oraz o cały wypoczynkowy 26 dni za rok 2015
  Kadrowa w firmie powiedziała mi że nie otrzymam zgody na bieżący w całości a jedynie proporcjonalnie do ilości miesięcy
  Ja dzwoniłam do pip jakiś czas temu i powiedziano mi że mając umowę na czas nieokreślony muszą zgodzić się na ten urlop 2015 w całości

  Taka jestem trochę rozkojarzona co jeśli pracodawca odmówi i czy pani w pip na pewno miała rację??

  Będę wdziśczna za odpowiedż…

 99. mankell napisał(a):

  Witam
  rozwiazalem umowe o prace w polowie lutego.Przysługuje mi w roku 26 dni.Za poprzedni rok mialem 4 dni zaległego u.w.Za bieżacy rok,czyli 2015 do 15 .02 przysłygują mi 4 dni.Wykorzystałem 5 dni.I o nich jest informacja na świadectwie pracy,bez podziału na urlop zaległy i przysługujący w tym roku.
  1/Czy to poprawy zapis-taki ogólny?
  2/Na temat ekwiwalentu za niewykorzystane 3 dni nie ma żadnej informacji.Czy to normalne?Czy pieniądze powinny zostać zapłacone wraz z ostatnim wynagrodzeniem?
  3/I czy dla nowego pracodawcy takie zapisy są czytelne?Czy urlop będzie w nowej pracy naliczany proporcjonalnie od 16 lutego?Czyli do konca roku bede mial prawo do 22 dni?

  Z góry dziękuję za pomoc.Pozdrawiam 🙂

  • Sabina Stodolak napisał(a):

   Witam
   W tym roku w poprzedniej pracy przysługiwało Panu 5 dni a nie 4 (zaokrągla się w górę urlop)
   Na świadectwie pracy jest zawsze informacja jedynie o bieżącym urlopie – skoro miał Pan niewykorzystany urlop z poprzedniego roku w wymiarze 4 dni, to na świadectwie pracy powinna być informacja że wykorzystał Pan 1 dzień w naturze, a za pozostałe 4 wypłacono ekwiwalent (i powinien Pan go otrzymać najpóźniej w ostatnim dniu pracy). Prosze wnieść o sprostowanie świadectwa pracy.
   Urlop w nowej pracy bedzie naliczany proporcjonalnie od 1 marca (urlop rozlicza się miesięcznie – w poprzedniej pracy „zużył Pan urlop za styczeń i luty – nie ma znaczenia czy pracował Pan do 2, 1 czy końca lutego).

 100. nana663 napisał(a):

  Chciałam sie dowiedziec co znaczy urlop U15 ?????

 101. mankell napisał(a):

  Pani Sabino,dziękuję za pomoc…Pozdrawiam.

 102. Ula napisał(a):

  Witam,
  Otrzymałam wypowiedzenie 03.03.2015 z dwutygodniowym okresem wypowiedzenia czyli do 21.03.2015
  Mój wymiar urlopu wynosi 26 + 10 ponieważ jestem osobą niepełnosprawną. Dodatkowo mam zaległe 22 dni urlopu w tym 10 dni dodatkowego urlopu. Ile zostanie mi dni do ekwiwalentu za zaległy urlop?

  • Sabina Stodolak napisał(a):

   Witam
   Proszę przeczytać artykuł, w nim jest opisany sposób wyliczania urlopu. Proszę wziąć pod uwagę czy okres wypowiedzenia spędzi Pani na urlopie czy nie.

 103. Asia napisał(a):

  Witam

  z dniem 14.03.15 kończy mi się 2 tygodniowy okres wypowiedzenia (pracodawca wypowiedział mi umowę i wysłał na urlop- z zeszłego roku mam 11 dni niewykorzystanych + ten rok i 2 dni które należą się na znalezienie pracy)Czy okres wypowiedzenie też jest płatny? Dnia dzisiejszego dostałam wynagrodzenie za miesiąc luty. Pytanie do kiedy pracodawca ma obowiązek rozliczyć się z pozostałej części? Nie chce podpisywać świadectwa pracy bez pieniędzy na koncie.

  • Sabina Stodolak napisał(a):

   Witam
   Okres wypowiedzenia jest płatny. 2 dnia na znalezienie pracy należą się tylko wtedy, jeśli Pani złoży o to wniosek – nie są doliczane automatycznie. Z wynagrodzenia za marzec musi się pracodawca rozliczyć w terminie wypłat wynikających z regulaminu pracy (czyli wnioskuję, że dostanie Pani pieniądze 10 kwietnia. Ekwiwalent urlopowy pracodawca powinien rozliczyć w ostatnim dniu pracy.

 104. mag napisał(a):

  witam, mam umowe do konca grudnia z dniem 15 wrzesnia zaczyna mi przyslugiwac 26 dni urlopu. Ostatnie 2 tygodnie kwietnia mam urlop dlugoterminowy, czy jesli przed tym okresem zloze wypowiedzenie to bede mogla go wykorzystac? Okres wypowiedzeniowy 2 tyg. Czy jest to uzaleznione od dni juz wykorzystanych przezemnie?

  • Sabina Stodolak napisał(a):

   Witam
   Niestety nie rozumiem o co Pani pyta. Jeśli przed końcem kwietnia złoży Pani wypowiedzenie, to fakt iż od września przysługuje Pani 26 dni urlopu nie ma żadnego znaczenia. W momencie złożenia wypowiedzenia będzie Pani przysługiwać nadal 20 dni (rocznie) czyli do końca kwietnia (za rok 2015) 7 dni . Zatem nawet całego wypowiedzenia Pani na urlopie nie może spędzić…

 105. Kasia K. napisał(a):

  Dzien dobry Pani Sabino,

  mam bardzo pilna sprawe – zlozylam w poniedzialek wypowiedzenie, okres wypowiedzenia wynosi 14 dni, wiec umowa ta zgasnie dnia 11.03.2015 (jest to customer service, pracujemy wiec w trybie 7-dniowym). Dogadalam sie poczatkowo z bezposrednim szefem, ze z racji tego, iz praca u nowego pracodawcy mialaby sie zaczac dni 7.04.2015 a mam jeszcze 9 dni urlopu, bede go mogla wykorzystac (miedzy innymi) pod koniec -czyli prace zakoncze juz 5.04.2015. Moje pytanie dotyczy niewykorzystanego urlopu przy wypowiedzeniu- rozumiem, ze pracodawca decyduje, czy ide na urlopu lub czy wyplaca mi ekwiwalent. Jak to prawo jednak sie odnosi do SPOSOBU UDZIELENIA urlopu? Dostalam absurdalny plan, z ktorego wnioskuje, ze biore co 2-3 dni po jednym dniu urlopowym – czy rzeczywiscie pracodawca ma calkowite prawo o decydowaniu mi grafiku bez mojej zgody? Zdecydowanie wolalabym wykorzystac swoj urlop skumulowany pod koniec okresu a nie garstkami co ktorys dzien (a za to w wielkanoc mam pracowac). Drugie pytanie, to czy Polskie prawo chroni te osoby, ktore obchodza wielkanoc – wedle mojej wiary nie powinnam pracowac w wielkanoc a spedzac w kosciele/z rodzina. Czy moge w jakis sposob odmowic wykonywania pracy w niedziele i poniedzialek wielkanocny?
  Pani Sabino serdecznie Pani dziekuje z gory za udzielenie wszelkiej pomocy. Pragnelabym udac sie dzisiaj popoludniu do mojego szefa, aby dogadac sie w tych kwestiach, ale zdecydowanie brakuje mi „oslony prawnej” czy znajomosci artykulow potwierdzajacych (mam nadzieje) moje tezy.
  Dziekuje!
  Kasia K.

  • Sabina Stodolak napisał(a):

   Pani Katarzyno,
   Ja nie jestem prawnikiem. Nie chcę zatem w tej kwestii Pani doradzać. Proponuję skontaktować się z prawnikiem, który zna najnowsze orzeczenia.

 106. antonio napisał(a):

  Witam, proszę o informację:
  W lipcu wyjeżdżam z Kraju i zamierzam zwolnić się z końcem czerwca, okres wypowiedzenia mojej umowy to 2 tygodnie.

  Czy jeżeli przysługuje mi 20 dni urlopu rocznie to mogę wziąć w maju 14 dni urlopu wypoczynkowego?

  Pozdrawiam

 107. Rosa napisał(a):

  Witam,

  W dniu 17 kwietnia złożyłam wypowiedzenie z miesięcznym okresem wypowiedzenia zgodnie z Kodeksem Pracy, którego pracodawca nie chce uznać ponieważ w regulaminie pracy wskazał na 2 miesiące. Pracuję na umowie na czas nieokreślony i jestem w firmie ponad rok. Pracodawca twierdzi, że jeśli nie pojawię się w pracy w czerwcu (tj. w drugim miesiącu wypowiedzenia), z dniem 1 czerwca zwolni mnie dyscyplinarnie. Co stanie się wtedy z moim urlopem? W danym roku wykorzystałam już 15 dni z 26 dni? Jak można taki urlop rozliczyć?

  • Sabina Stodolak napisał(a):

   Witam
   Co to znaczy w regulaminie pracy? Wszyscy w firmie mają okres dwu miesięczny? Co ma Pani na umowie zapisane?
   A co do urlopu to powinien zostać rozliczony zgodnie zasadami opisanymi w artykule – prosze przeczytać, to będzie Pani wiedziec jak go rozliczyć

 108. Anwis napisał(a):

  Witam mam jedno małem pytanie: Jeśli złozyłem wypowiedzenie o pracę w ostatnim tygodniu pracy np. 27 kwietnia 20015 (2 tygodnie) i przepracowalem caly kwiecień to czy nalezy mi się urlop w pełym wymiarze za kwiecień?

 109. jolanta napisał(a):

  pracowałam na umowę o pracę zwalniam się za porozumieniem stron ale nie wykorzystałam urlopu a szef odmawia mi wypłacenia ekwipunku co mogę zrobić

 110. miki napisał(a):

  A ja mam takie pytanie. Pracuje u jednego pracodawcy wiele wiele lat. Mam jeszcze 14 dni urlopu za 2016 rok. Od września przebywam na l4 ze względu na zwyrodnienie kręgosłupa. W połowie stycznia 2017 kończę rehabilitację i muszę rozwiązać umowę, ze względu na stan zdrowia nie mogę mieć 3 miesięcznego wypowiedzenia i chcę porozumienie stron. Czy po skończonym leczeniu napisać wniosek o urlop na 14 dni od razu podpisać rozwiązanie umowy?