Wszystkie dodatki pozapłacowe w ogłoszeniu rekrutacyjnym?

dodatki pozapłacowe Wszystkie dodatki pozapłacowe w ogłoszeniu rekrutacyjnym? Czy chcielibyście wiedzieć czy pracodawca oferuje dodatkowe ubezpieczenie, opiekę medyczną czy służbowy samochód bez limitu już na etapie ogłoszenia o pracę? W Polsce nie jest to normą, choć część pracodawców podkreśla takie dodatki w ogłoszeniu rekrutacyjnym, by silniej zachęcić kandydatów.

W Polsce nie ma ani obowiązku, ani zwyczaju podawania proponowanego wynagrodzenia w ogłoszeniu o pracę. Ubolewają nad tym oczywiście kandydaci, którzy nie raz stracili czas na kandydowanie do firmy, która oferuje zbyt niskie wynagrodzenie. W Wielkiej Brytanii, gdzie podawanie widełek wynagrodzenia jest normą, pracownicy oraz managerowie domagają się, by w ogłoszeniu rekrutacyjnym podawać również wszelkie dodatki i przywileje, które w nowej pracy czekać będą na kandydatów. Po to, by kandydaci jeszcze bardziej precyzyjnie mogli dokonywać wyboru firmy do której aplikują.

Założenie jest takie, że każda z firm musiałaby podawać informacje o pełnym pakiecie świadczeń dodatkowych. Pracownik, któremu zależy na prywatnej opiece medycznej nie aplikowałby wtedy do firmy, która takiego dodatku nie ma w pakiecie. Dla firmy, która oferuje takie benefity byłaby to też dodatkowa przewaga konkurencyjna.

Wśród przebadanych przez brytyjski oddział towarzystwa ubezpieczeniowego Axa pracowników aż 2/3 uważa, że podawanie danych dotyczących dodatków pozapłacowych powinno być dla firm obowiązkowe. 42% managerów uważa też, że taka informacja pozwoliłaby na pełne porównanie ofert firm i zredukowałaby czas rekrutacji (przeznaczony na tych, którzy mają wyższe oczekiwania).

Coraz częściej pracownicy zaczynają zwracać uwagę nie tylko na samą wartość wynagrodzenia, ale doliczają do tego również wszelkie dodatki, które w swojej ofercie posiada pracodawca. A czy dla was też jest ważne to, czy pracodawca oferuje dodatkowo służbowe auto, ubezpieczenie czy kartę do siłowni?

Dodaj komentarz

One Response to “Wszystkie dodatki pozapłacowe w ogłoszeniu rekrutacyjnym?”

  1. enKage says:

    “Ubolewają nad tym oczywiście kandydaci, którzy nie raz stracili czas na kandydowanie do firmy, która oferuje zbyt niskie wynagrodzenie.”. ja ubolewam także nad niektórymi polskimi pracodawcami, którzy też niepotrzebnie przez to czas tracą, a nie widzą w tym nic złego.