Urlop dla zdrowia co 62 dni?

Jak często powinniśmy brać urlop by wypalenie zawodowe nam nie groziło? Naukowcy twierdzą, że co 62 dni – czyli 6 razy do roku. Cóż, gdyby to było takie proste…

Pracujemy coraz więcej. Niestety, w przeważającej mierze nie jesteśmy nadmiernie efektywni w pracy. Dlaczego? Bo jesteśmy przemęczeni. Nadmierne zmęczenie to zaś nie tylko problemy ze zdrowiem czy wieczne poddenerwowanie i większy stres, ale również znacznie większe ryzyko tego, że wypalimy się zawodowo. Aby tego uniknąć, powinniśmy częściej odpoczywać. Mniej więcej co dwa miesiące.

Niestety, by móc wziąć dobry, długi odpoczynek co dwa miesiące, musielibyśmy mieć aż 60 dni urlopu – a mamy 3 razy mniej. Przy 20 dniach urlopu (a tyle przysługuje nam zanim przepracujemy 10 lat) możliwy jest w zasadzie jeden dłuższy, dwutygodniowy wypoczynek, jeden tygodniowy, a resztę dni musimy przeznaczyć na wszystkie te wydarzenia, których nie możemy „załatwić” w standardowym tygodniu pracy. Na szczęście naukowcy uważają, że aby odpocząć i się nie wypalić, nie trzeba wyjeżdżać aż na dwa tygodnie (choć raz do roku powinniśmy zafundować sobie dłuższy – nawet trzytygodniowy urlop). W pozostałym okresie wystarczy kilka dni wypoczynku.

A tak z ciekawości – czy komuś z was udało się w tym roku udać na trzytygodniowy wypoczynek? Ja niestety skorzystałam jedynie z tygodniowych wakacji. I to zmęczenie niestety daje już o sobie znać, choć od urlopu minęły zaledwie 3 miesiące.

źródło:dailymail.co.uk