Pracownik z nowotworem – czy może liczyć na pomoc pracodawcy?

nowotwor1 Pracownik z nowotworem – czy może liczyć na pomoc pracodawcy?W naszym życiu zdarzają się różne przykre sytuacje – na przykład poważna choroba, taka jak nowotwór czy wypadek, po którym przez długi czas pracownik jest niezdolny do pracy. Czy pracodawcy pomagają pracownikom w takich sytuacjach życiowych?

Z badań towarzystwa ubezpieczeniowego Aviva przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii wynika, że prawie co piąty pracodawca (19%) miał doświadczenie borykania się z ciężką chorobą pracownika. Dla większości (61%) największą troską w tej sytuacji było zdrowie i samopoczucie pracownika, choć 23% mocniej niż na zdrowiu pracownika skupiło się na tym, jak poradzić sobie ze zwiększonym obciążeniem pracą pozostałych członków zespołu. Dla 15% najważniejszym problemem było to, w jaki sposób choroba kolegi z pracy wpłynie na morale pracowników. 11% firm zdecydowało się wyasygnować dodatkowe środki finansowe, które pomóc mają pracownikowi w radzeniu sobie z chorobą.

Dla pracodawcy, sytuacja ciężkiej choroby pracownika nie jest prosta – pracownik nie pracuje, ale pozostaje pracownikiem. Nie wiadomo kiedy wróci do pracy i czy wróci. Pozostali pracownicy są obciążeni pracą, a trudno przewidzieć na jaki czas zawierać umowę na zastępstwo. Choroba pracownika, to tez dodatkowe koszty dla pracodawcy związane z rekrutacją i przyuczaniem nowej osoby. Z drugiej strony, jeśli pracodawca zachowa się nie fair (a 5% pracodawców według badania uznaje, że powrót do pracy i rehabilitacja nie wchodzą w grę) to ma to bardzo niekorzystny wpływ na to, jak pracownicy wewnątrz firmy postrzegają pracodawcę. Spada zaangażowanie i motywacja do pracy, a pracownicy zaczynają szukać bardziej bezpiecznego miejsca, bo nigdy nie wiadomo, co się komu w życiu przytrafi.

Wiadomo też, że dla lepszej rehabilitacji i radzenia sobie z chorobą dobrze jest, by pacjent czuł, że świat nie zawalił mu się całkiem na głowę, że ma o co walczyć. To, jak zachowa się pracodawca jest tu dość istotnym czynnikiem.

Czy w waszej pracy spotkaliście się z taką sytuacją? Jak zachował się pracodawca?

Dodaj komentarz

2 Responses to “Pracownik z nowotworem – czy może liczyć na pomoc pracodawcy?”

  1. viki says:

    Żona kolegi zginęła w wypadku,a mieli dziecko z ciężką,nieuleczalną chorobą.Kolega błagał o inne godziny pracy.Reakcja “pracodawcy”?|Ja nie jestem instytucją charytatywną!Jak ci sie godziny pracy nie podobają-won za bramę.Znajdą się inni na twoje miejsce i to za mniejsze pieniądze.
    Po tym teksie kolega odszedł,na szczęście znalazł inną posadę.Wkrótce po nim odszedłem i ja.Na nasze miejsca “pracodawca” znalazl innych,pewnie za mniejsze pieniądze.
    Niestety,ale w sytuacji gdy po prostu brak jest miejsc pracy,wszelkie nadzieje na to,jak powinno być nie mają żadnego przełożenia na to,jak jest.

  2. rrr says:

    ja jestem chory i byłem na L4, ale jak skonczyła mi się umowa na czas określony to już nie przydłużyli pomimo że wcześniej obiecywali, natomiast teraz obiecują że bede mógł wrócić ale jak będzie to się okaże..