Samotność w pracy

samotnosc w pracy Samotność w pracy Niezależnie od tego czy pracujemy w dużej, czy w małej firmie może okazać się, że nasza praca w większości przypadków jest pracą w samotności.

Większości z nas praca kojarzy się z biurem lub zakładem produkcyjnym, pełnym innych pracowników. Tak naprawdę jednak, coraz większa ilość pracowników stale bądź przez większość swojego dnia pracy, nie spotyka innych osób z biura, lecz pracuje w samotności.

Do osób, które pracują same (mimo bycia zatrudnionym w większej organizacji) należą:

 • Osoby samozatrudnione (wykonujące prace w ramach pracy freelancera)
 • Osoby pracujące poza biurem (np. kierowcy, listonosze, osoby które samodzielnie odwiedzają klientów, przedstawiciele handlowi)
 • Osoby pracujące poza typowymi godzinami pracy (9.00-17.00) (np. pracownicy ochrony, osoby sprzątające, stróże)
 • Osoby pracujące głównie w systemie mobilnym (np. telemarketerzy w systemie telepracy)

Niektórzy chwalą sobie to, że pracują samodzielnie i nie spotykają się z innymi pracownikami. Innym brak osób dookoła przeszkadza. Na pewno praca w większości w samotności sprzyja skupieniu i pozwala na nieodrywanie się od pracy na ploteczki i pogaduszki. W wielu przypadkach, taka forma pracy może też owocować trudnościami w zmotywowaniu się do pracy. Na pewno też bywa nieco bardziej niebezpieczna niż praca w pełnym innych osób biurze.

Sieć komórkowa Orange wprowadziła w Wielkiej Brytanii nową usługę kierowaną do pracowników , którzy pracują sami. Jest to tzw. panic button – czyli przycisk, który umożliwia automatyczne połączenie się z biurem (bądź centralą) w wypadku, w którym pracownik czuje się zagrożony lub ma kłopoty. Od zwykłego telefonu uaktywnienie przycisku wiąże się z tym, że do biura przekazywana jest od razu lokalizacja pracownika za pomocą GPS’u – dlatego w sytuacji awaryjnej pomoc może nadejść szybciej. Co o tym sądzicie?

Dodaj komentarz

One Response to “Samotność w pracy”

 1. Dawid says:

  Ostatnio spotkałem się z poglądem, iż przyjaźni nie zawiera się w zakładzie pracy. Każdy robi swoje, wykonuje swoje obowiązki, i po 8 h każdy idzie w swoją stronę.
  Dziwne według mnie.
  Jednak są indywidualiści, którzy według opinii nie są aspołeczni. Efektywniej pracuje im się w samotności, są bardziej twórczy, wtedy ich inteligencja działa na najwyższych obrotach. Ja należę do nich, i nie lubię pracować z zespołem ludzi, gdzie nie zawsze każdy sobie pomaga. Trzeba brać to pod uwagę, jak wyglądają kontakty interpersonalne między współpracownikami.
  Według mnie, i dla mnie…praca w samotności jest błogosławieństwem.