Lepiej więcej i krócej niż rzadziej a dłużej – czyli o przerwach w pracy

przerwa w pracy2 Lepiej więcej i krócej niż rzadziej a dłużej – czyli o przerwach w pracyStandardowo, pracownikowi który pracuje w ramach pełnego etatu (8 godzinny dzień pracy), przysługuje w ciągu dnia 15 minutowa przerwa na posiłek. Dobrze jednak wiemy, że pracować przez pozostałe 7 godz i 45 minut z jednakową efektywnością, się po prostu nie da. Przerwy są konieczne – tyle, że czasem nieoficjalne. Tymczasem kilka krótkich przerw, pozwala nam zachować dobre samopoczucie, zdrowie i poprawia efektywność.

Przerwy w pracy poprawiają efektywność (szczególnie drzemka), jeśli jednak nie można się w pracy zdrzemnąć, pozostaje nam tradycyjna drzemka – jak zaś twierdzą naukowcy, bardziej efektywne są krótsze, ale za to częstsze przerwy. Rainer Wieland, profesor psychologii z Uniwersytetu Wuppertal uważa, że przerwy w pracy mogą nie tylko obniżyć poziom stresu u pracownika, ale również zmniejszyć ilość wypadków przy pracy.

Aby przerwa była efektywna wystarczy już 5 minut co półtorej godziny. Wprawdzie uzbiera nam się wtedy więcej niż 15 ustawowych minut, ale jeśli jednocześnie mamy być bardziej efektywni, to taka zamiana chyba się opłaca.

A czy Wy robicie sobie dodatkowe przerwy w pracy?

Źródło:hrokazje.pl

Dodaj komentarz

2 komentarze to “Lepiej więcej i krócej niż rzadziej a dłużej – czyli o przerwach w pracy”

  1. Andrzej napisał(a):

    Ja robię przerwy na zamknięcie i rozluźnienie oczy gdy widzę, że kolejna formatka/arkusz/cokolwiek będzie się dłuugo ładować 🙂

  2. Lena napisał(a):

    Co lubicie czytać, związanego z rynkiem pracy? Proszę o wypełnienie krótkiej ankiety (3 minuty), pozwalającej zbadać preferencję treści dotyczącej rynku pracy:

    http://www.ankietka.pl/ankieta/49624/forma-czy-tresc-spor-o-rynek-pracy-w-internecie.html

    Z góry dziękuję za pomoc!