Niepewność pokryzysowa w biznesie

kryzys dane Niepewność pokryzysowa w biznesieW czasie kryzysu wszystko jest dość jasne – mamy kryzys zatem nie ma podwyżek, są za to zwolnienia. Jakkolwiek czas recesji  jest dla pracowników bardzo trudny, to – jak się okazuje – czas po kryzysie, kiedy nie wiadomo do końca czy osiągnęliśmy już stabilność czy też nie, jest jeszcze trudniejszy.

Niepewność w sensie ekonomicznym, która obecnie dotyka praktycznie każdą branżę, powoduje, że kadra zarządzająca boi się podejmować ważne, strategiczne decyzje, a pracownicy czują się nieco zawieszeni w próżni, nie wiedząc czy mogą już czuć się bezpiecznie i prosić o podwyżki i rozglądać się za zmianą pracy czy też nadal bać się zwolnień. Z badań Berkshire Consultancy wynika, że 81% seniorów na stanowiskach kierowniczych uważa, że obecne środowisko biznesowe  jest trudniejsze w zarządzaniu niż w czasie kryzysu.

W dwóch na trzy firmy morale pracowników jest niskie, a nie poprawia go zachwoanie kierowników i managerów, którzy boją się zmian oraz nie widzą szans na osiągnięcie celów biznesowych (nie widzi ich 46% kadry).

Trudnością w obecnej sytuacji jest tez niechęć firm do generowania kosztów – co przekłada się na unikanie kosztownych decyzji biznesowych jeśli są ryzykowne. Dla pracowników oznacza to nie tylko stagnację finansową ale również brak szkoleń czy tradycyjnych firmowych rozrywek. Poza tym,  strach przed inwestycjami nie pozwala firmom na wykorzystywanie możliwości rynkowych – co w efekcie hamuje ich rozwój. Pracownicy to widzą i dodatkowo tracą motywację.

Managerowie spętani strachem i niepewnością nie jawią się też pracownikom jak skuteczni liderzy – efekt? Spadek zaufania i lojalności.

Dodaj komentarz

2 Responses to “Niepewność pokryzysowa w biznesie”

 1. z uk says:

  Niech Pani przestanie wszystkich straszyc “kryzysem”, ktorego w Polsce nie bylo, nie ma ale… przy takim nasileniu medialnym będzie – ludzie zaczna wierzyc w to co piszecie doslownie wszedzie.

 2. Autor1 says:

  Czy pośrednicy finansowi przetrwali kryzys?

  Choć agenci doradztwa finansowo- ubezpieczeniowego mogą już chyba spokojnie odetchnąć z ulgą to jednak skutki pokryzysowe na rynku finansowym są jeszcze zauważalne. Trudno powiedzieć jakie straty poniosły Towarzystwa Ubezpieczeniowe, a wraz z nimi firmy pośredniczące w branży finansowo- ubezpieczeniowej. Deficyt finansowy dopadł wiele firm, korporacji i przedsiębiorstw. Cały rynek poniósł straty, a wraz z nim branża finansowo- ubezpieczeniowa. Czy teraz możemy powiedzieć, że to najlepsza pora na „podnoszenie się” po kryzysie? Wszystko wskazuje na to, że powoli wychodzimy z niekorzystnej dla nas strefy. Właściwie można by się zastanowić, kto tak naprawdę poległ w ciemnym okresie, a kto wypłynął na powierzchnię ?

  Giełdowa bessa, która trwała przez cały okres 2008 roku oczywiście nie pozostała bez wpływu na wyniki największych towarzystw oferujących polisy ubezpieczeniowe. Skutki tego co wydarzyło się w 2008 roku miały silny wpływ na działalność pośredników finansowo-ubezpieczeniowych takich jak Open Finance, Novision, Expander, Provida, czy wielu innych mniejszych podmiotów. Choć kryzys uderzył w rynek doradztwa finansowego i był to okres żmudny, mozolny i martwy to jednak niektóre z firm mogą pochwalić się całkiem dużymi sukcesami.

  Ciąg dalszy artykułu dostępny pod adresem

  grandblog.pl/posrednik,61,czy_posrednicy_finansowi_przetrwali_kryzys,49.html

  Zapraszam serdecznie do lektury i do dyskusji.