Praca w Wielkiej Brytanii dla przyszłych inżynierów

studia inzynierskie Praca w Wielkiej Brytanii dla przyszłych inżynierówCoraz większym zainteresowaniem cieszą się w Polsce studia inżynierskie. Decyzje o wyborze takiego kierunku studiów wydają się jak najbardziej słuszne – nie tylko bowiem w Polsce zwiększa się zapotrzebowanie na specjalistów w tym zakresie. Szczęśliwie dla przyszłości karier absolwentów – w innych krajach, studia inżynierskie nie są popularne.

Wielka Brytania zaczęła lekko panikować, bowiem jej maturzyści nie chcą kontynuować kształcenia w ramach kierunków ścisłych. Media i ekonomia są znacznie bardziej popularne wśród studentów. W efekcie, brytyjska branża inżynieryjna obawia się, że za kilka lat nie będzie na rynku specjalistów. Aby zaś utrzymać tempo rozwoju i móc stanowić konkurencję wobec innych krajów Europy w zakresie np. „zielonych technologii” (odnawialne źródła energii, budownictwo ekologiczne), potrzeba będzie do 2015 roku 400.000 inżynierów i specjalistów po studiach ścisłych (chemia, fizyka, matematyka). Najbardziej będą poszukiwani specjaliści, którzy będą chcieli pracować w energetyce.

To, że brytyjscy studenci unikają kierunków ścisłych, może być szansą dla naszych studentów. Ci, którzy nie znajdą pracy w Polsce, zawsze będą mogli wyjechać na zachód – drenaż mózgów nadal przecież trwa w najlepsze.

Dodaj komentarz

3 Responses to “Praca w Wielkiej Brytanii dla przyszłych inżynierów”

 1. asia says:

  Ciekawe kto jest autorem tych artykułów i skąd czerpie te informacje. Jestem absolwentem Ochrony środowiska, wydziału chemii ukończonego 10 lat temu. Monitorując ogłoszenia w sprawie pracy przez 10 lat 3 razy spotkałam się z ogłoszeniem z mojej dziedziny:) Pracy w tych zawodach, tzw. “zielonych” to jak spotkanie z Yeti, podobno go ktoś kiedyś widział. Dawno temu przestałam się łudzić, że inżynier takiego kierunku może otrzymać pracę. Nigdy nie miałam okazji nawet odbycia stażu w tej dziedzinie, jak i wszyscy moi koledzy i koleżanki z roku:) Wszyscy musieliśmy po studiach technicznych się przebranżowić i pracujemy w zupełnie innych zawodach, a praca za granicą bez doświadczenia zawodowego to abstrakcja, co najwyżej można w fabryce chemicznej zamiatać liście przed bramą…Jak czytam takie artykuły to jestem oburzona, że pisze się bzdury:) A kierunki techniczne odradzam, w szczególności kobietą, bo i tak będziecie po nich co najwyżej parzyć kawę…

  • Ola27 says:

   @Asiu- zgadzam się z Tobą w 100%. Jestem kobietą mgr.inż w dziedzinie produkcji i zarządzania ( metale nieżelazne) i faktycznie za granicą strasznie ciężko znależć pracę w tym zawodzie. Facet to co innego.

 2. adam says:

  @ asiu

  Popełniasz błąd w myśleniu – kobiety mają prawo do studiów technicznych i powinny z niego korzystać. Sam znam kilka kobiet – konstruktorów branży budowlanej i nie uważam żeby była to praca wyłącznie męska.

  Kobiety mogą wszystko – pytanie czy chcą, bo lepiej jest się wyłgać ograniczeniami stworzonymi przez “środowisko”.