Praca w Wielkiej Brytanii dla przyszłych inżynierów

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się w Polsce studia inżynierskie. Decyzje o wyborze takiego kierunku studiów wydają się jak najbardziej słuszne – nie tylko bowiem w Polsce zwiększa się zapotrzebowanie na specjalistów w tym zakresie. Szczęśliwie dla przyszłości karier absolwentów – w innych krajach, studia inżynierskie nie są popularne.

Wielka Brytania zaczęła lekko panikować, bowiem jej maturzyści nie chcą kontynuować kształcenia w ramach kierunków ścisłych. Media i ekonomia są znacznie bardziej popularne wśród studentów. W efekcie, brytyjska branża inżynieryjna obawia się, że za kilka lat nie będzie na rynku specjalistów. Aby zaś utrzymać tempo rozwoju i móc stanowić konkurencję wobec innych krajów Europy w zakresie np. „zielonych technologii” (odnawialne źródła energii, budownictwo ekologiczne), potrzeba będzie do 2015 roku 400.000 inżynierów i specjalistów po studiach ścisłych (chemia, fizyka, matematyka). Najbardziej będą poszukiwani specjaliści, którzy będą chcieli pracować w energetyce.

To, że brytyjscy studenci unikają kierunków ścisłych, może być szansą dla naszych studentów. Ci, którzy nie znajdą pracy w Polsce, zawsze będą mogli wyjechać na zachód – drenaż mózgów nadal przecież trwa w najlepsze.