Za zimno? Możesz odmówić pracy!

zimno pracownik Za zimno? Możesz odmówić pracy!Zima uderzyła w nas z pełną mocą. Zbyt niska temperatura w miejscu pracy nie tylko negatywnie wpływa na naszą produktywność, ale również może doprowadzić do tego, że po prostu się przeziębimy. Jeśli Twój szef nie zadbał o to, byś mógł pracować w cieple, możesz odmówić wykonywania obowiązków służbowych i nie pracować, dopóki pracodawca nie zapewni optymalnych warunków pracy. Za ten czas, przysługuje Ci wynagrodzenie.

Przepisy BHP (Rozporządzenei MInistra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy Rozdział 3 § 30) dokładnie określają wymogi, jakie musi spełnić miejsce pracy pod względem temperatury w miejscu pracy. I tak, w pomieszczeniach w których wykonywana jest lekka praca fizyczna oraz praca biurowa, temperatura nie może być niższa niż 18°C. Ogólnie zaś, temperatura nie może spaść poniżej 14°C. Wyjątkiem od tego są sytuacje, w których technologie wykorzystywane w pracy nie pozwalają na wyższą temperaturę (tak jest w chłodniach i mroźniach).

Przy pracy na zewnątrz lub w pomieszczeniach nieogrzewanych, pracodawca musi zapewnić dodatkowe miejsce, w którym pracownik może się rozgrzać i zjeść coś ciepłego. Takie pomieszczenie musi mieć powierzchnię minimum 8 m², a temperatura w nim musi wynosić przynajmniej 16°C.

Jeśli więc pracodawca nie zadbał o odpowiednią temperaturę w miejscu pracy, wolno Ci opuścić stanowisko pracy, zgłaszając powód zaprzestania pracy. Nie można za to zwolnić pracownika dyscyplinarnie, a pracodawca za czas w którym pracownik nie pracuje z uwagi na zbyt niską temperaturę musi zapłacić wynikające z umowy o pracę wynagrodzenie.

źródło: gazetaprawnapl oraz Dz.U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650, z późn. zm.

fot.:Dave Dye/SXC

Dodaj komentarz

4 Responses to “Za zimno? Możesz odmówić pracy!”

 1. ksywa says:

  tak u nas w magazynie jest minus piec i nikt nic nie moze zrobic,a firma to gigant ktoremu nie podskoczysz

 2. Kamila says:

  a ja biedna siedzę w sklepie z tapetami , i mam w tej chwili 13 stopni celcjusza , szkoda że w takie mrozy nie ma żadnych konntroli , pierd**a , wolą siedzieć w swoich ciepłych biurach , a przecież ja nie doniosę bo będzie wiadomo kto to… jestem jedynym pracownikiem.

  • justi says:

   w firmie musi być minimum 18 stopni celsjusza-powiedz żeby ci dali grzejnik

  • Monika says:

   A ja na stazu w hurtowni odziezy uzywanej bez CO przy -7 st. na zewnatrz mam w pomieszczeniu 3-5st. Dodam iz jestem zatrudniona w “sklepie” a nie w hurtowni i na stanowisku sprzedawcy Butle niby byly dwa razy kupowane co jedna wystarczala na nieco tydzien ogrzewania. Ale utargu nie ma wcale wiec za co kupic kolejna? zawsze myslalam. Masz ten staz bierz co masz i nie nnarzekaj. jakies grosze bd.No ale zdrowie i choroba L4 pracodawca patrzy na to jakby robote dostac i co powiedziec ze zwolnienie bo sie mialo niewiele ponad 0 st. W miejscu pracy ?