Ranking szefów on-line?

super szef Ranking szefów on line? Jakiś czas temu pisałam o tym, że zatrudniamy się dla firmy, a odchodzimy od managera. Szef z którym nie możemy się dogadać i dojść do porozumienia w pracy, prawie zawsze doprowadzi do tego, że się zwolnimy (bądź nas zwolnią bo będziemy kiepsko pracować). Jaki jednak nasz szef będzie, trudno się spodziewać, zanim do firmy nie przyjdziemy. Amerykanie znaleźli jednak na to sposób i tak jak serwis GlassDoor.com, prowadzi ranking firm, które poważnie traktują proces rekrutacji i prześwietla to, co w firmach pod względem rekrutacji się dzieje, tak serwis GetAGreatBoss.com, tworzy ranking szefów.

Zasada jest prosta – odważny szef, zgłasza się do oceny. Wtedy serwis wysyła zapytania do jego pracowników i przeprowadza profesjonalną ocenę kompetencji szefa, pod względem zarządzania personelem. Ocena (która kosztuje 220$) jest potem umieszczana w serwisie, tak że każdy może ją przeczytać. Oczywiście szef nie ma dostępu do ocen wykonanych przez poszczególnych pracowników, a w serwisie ocena publikowana jest zbiorczo.

Każdy pracownik może też sam wpaść na pomysł ocenienia swojego szefa – wypełnia wtedy formularz on-line a kiedy skończy, jego ocena wysyłana jest szefowi (anonimowo) – jeśli szef (zachęcony dobrą oceną pracownika) zechce poddać się pełnej ocenie, pracownik, który ocenił go pierwszy, otrzyma od serwisu 50$.

Po co to wszystko? Po to, aby osoby szukające pracy mogły zdecydować się na pracę u świetnego szefa. Firmy, które przebadają swoich szefów mogą następnie w ogłoszeniach o pracę, które będą publikować w innych serwisach, załączać link do profilu szefa dla którego działu prowadzona jest rekrutacja. W samym serwisie również publikowane są oferty pracy, ale tylko te, w których szefem będzie dobry, przetestowany szef.

W serwisie GetAGreatBoss.com nie ma kiepskich szefów -nikt nie chciałby przecież, aby profil jego pracy, źle oceniony, był dostępny on-line. Nie ma tu też rankingu szefów tworzonych przez użytkowników serwisu – aby ocena szefa pojawiła się on-line, musi zostać profesjonalnie przeprowadzona przez specjalistów z GetAGreatBoss.com- dzięki temu, serwis unika pozwów od wściekłych (i kiepskich szefów) a jednocześnie pozwala na bardziej wiarygodne budowanie wizerunku pracodawcy niż jeśli pracodawca sam sobie na własnej stronie umieści informacje że „cenimy kapitał ludzki i mamy świetnie wyszkolony zespół managerski” (na to już prawie nikt się nie łapie).

W Polsce, na serwis typu GetAGreatBoss.com nie jesteśmy jeszcze gotowi. Nie widzę jakoś tego, aby managerowie mieli odwagę zmierzyć się z negatywną oceną swojego stylu zarządzania (choć niektórzy na pewno są otwarci na rozwój swojego warsztatu pracy) – bo przecież zapewne jest też i tak, że szef który jest pewien że jest idealny, po ocenie wystawionej przez jego własnych pracowników, musi zweryfikować swoje wyobrażenia.

Jak uważacie – taki serwis to dobry pomysł? Chcielibyście znać opinię o swoim potencjalnym szefie przez podjęciem decyzji o zmianie pracy?

Dodaj komentarz

3 Responses to “Ranking szefów on-line?”

 1. Aleksandra says:

  uważam, że to świetny pomysł, ale myślę, że tak jak wspomniano w artykule dla nas to jeszcze za wszcześnie. Osobiście chciałabym mieć wgląd do profesjonalnej oceny szefa, bo nam pozostaja tylko fora internetowe, gdzie zazwyczaj byli/sfrustrowani pracownicy oczerniają pracodawców.

 2. olo says:

  “taki serwis to dobry pomysł?”

  – tak

  “Chcielibyście znać opinię o swoim potencjalnym szefie przez podjęciem decyzji o zmianie pracy?”

  – jak najbardziej.

  Jednak w Polsce serwis taki nie ma szans na dłuższe funkcjonowanie – vide ilość zamkniętych portali, w których można było poczytać opinie pracowników…
  Czemu tyle pozamykanych ? Aleksandra w swoim komentarzu pisze – “zazwyczaj byli/sfrustrowani pracownicy oczerniają pracodawców.” – tak samo będzie z portalami oceniającymi (“oczerniających”) szefów /w PL w 95% szef=właściciel=firma/. Postawią na nogi Prokurature, Policje etc etc aby tylko nie wyszlo jak łamią polskie prawo.

 3. Macie rację, choć pomysł GetAGreatBoss jest tu dla szefa bezpieczny – anonimowej wypowiedzi się nie publikuje (ani podpisanej nazwiskiem) publikowane są jedynie te oceny które zostały przeprowadzone przez serwis zgodnie z procedurą oceny. Co oczywiście nie znaczy, że szef w oczach pracowników może wypaść kiepsko. Szczerze powiedziawszy, nie wiem co wtedy – w końcu płaci za to firma, więc najprawdopodobniej, oceny nie publikują w serwisie, bo by obniżyło wizerunek pracodawcy, ale może przynajmniej zwalniają kiepskiego managera, lub wymuszają na nich zmiany. Tak czy siak – jak mówicie, gotowi nie jesteśmy na takie zmiany.