Zakaz konkurencji w umowie o pracę i umowie cywilno – prawnej

dokumenty Zakaz konkurencji w umowie o pracę i umowie cywilno – prawnejPracodawcy, bardzo często zabezpieczają się przed nieuczciwością pracowników, każąc podpisywać im tzw. lojalki, czyli umowy zawierające zakaz konkurencji. Bardzo często, umowy te zawierają zakaz konkurencji również po zakończeniu współpracy. Zapis taki, budzi sporo pytań wśród pracowników. Warto pamiętać – podpisując taką klauzulę – że zakaz konkurencji może być zawarty z pracownikiem (przy umowie o pracę) i na zasadzie umowy cywilno – prawnej (przy umowie zlecenie bądź umowie o dzieło) w obu przypadkach, zakaz konkurencji wygląda zupełnie inaczej i warto pamiętać o tym, podpisując dokument.

W przypadku zakazu konkurencji w umowie o pracę, pracodawca zobowiązany jest do wypłacania pracownikowi odszkodowania przez cały czas trwania umowy o zakazie konkurencji. Najniższa kwota takiego odszkodowania to 25% wynagrodzenia. Jeśli więc podpisałeś umowę o pracę z zakazem konkurencji na 12 miesięcy, to przez rok od zwolnienia będziesz od pracodawcy otrzymywał minimum 25% wartości twojego wynagrodzenia które od tego pracodawcy otrzymywałeś. Uwaga – jeśli miałeś cichą umowę (jakże częstą…) z pracodawcą i na papierze masz najniższą krajową, a resztę wynagrodzenia dostajesz „do łapki”, to pracodawca ma prawo płacić Ci zaledwie 25% wynagrodzenia liczonego od kwoty na umowie, nie zaś Twojej rzeczywistej pensji.

Jeszcze trudniejsza jest sytuacja, kiedy zakaz konkurencji mamy w przypadku umowy cywilno-prawnej – czyli umowy o dzieło, bądź umowy zlecenie. W takim przypadku, w związku z wolnością umów, Twój zleceniodawca może wymagać podpisania umowy o zakazie konkurencji, ale płacić odszkodowania żadnego nie musi – chyba że sam o to zadbasz i je sobie wynegocjujesz. Pamiętajcie, że przy Umowie o Dzieło, Kodeks Pracy nie ma zastosowania.

Warto zwracać więc uwagę na to co i kiedy podpisujemy. Umowa o zakazie konkurencji zawarta ustnie jest nieważna – o tym również warto pamiętać.

fot.: Hugo Humberto Plácido da Silva

Dodaj komentarz

11 Responses to “Zakaz konkurencji w umowie o pracę i umowie cywilno – prawnej”

 1. mq says:

  Tylko głupek podpisuje “lojalke” zabraniającą mu pracy w zawodzie… Jezeli ktos podsuwa papier z takim zapistem nalezy:
  a) go skreślić – umowa zawierają 2 strony pracodawca oraz pracownik i obie mogą treść spisywanej pomiędzy sobą umowy ustalać.
  b) wstać i wyjść.

 2. Zenobi Krawężnik says:

  Wszystko ładnie, wszystko pięknie.

  Zapomnieliście jednak (czyżby celowo, bo nie wiecie?) jaka jest podstawa prawna, który paragraf z Kodeksu Pracy to reguluje.

 3. Kaśka says:

  Zenobi (jak rozumiem strach podać prawdziwe dane, ale krytykować innych to już nie 🙂 Odsyłam do google – tam można sobie sprawdzić podstawę prawną. Znalezienie jej nie jest trudne i nie trzeba do tego wiedzy specjalistycznej. Jestem pewna że sobie poradzisz

 4. jaculz says:

  Kwestię zakazu konkurencji reguluje Art.101 kodeksu pracy

 5. Robbie says:

  @mq – Nie tylko glupek. Wyobraz sobie ze to jest calkiem powszechny sposob zabezpieczenia sie pracodawcy przed nieuczciwoscia pracownikow (*czy skuteczny to juz inna bajka). Wyobraz sobie ze prowadzisz np pracownie architektoniczna i w trakcie realizacji jakiegos super projektu, asystentka daje drapaka do innej pracowni gdzie opracowany przez Ciebie pomysl na realizacje projektu wykorzystuje do wygrania np. konkursu z glowna nagroda 30 000 Euro. Nie wkurzylabys sie??? 🙂

  Tam gdzie produktem pracy jest jakas idea/koncept, producent stara sie zabezpieczyc swoja wlasnosc czyli ten pomysl. Producent cukierkow zakazuje wynoszenia cukierkow z fabryki, a taki przykladowy architekt co ma zrobic???

 6. mq says:

  Robbie pracuje w podobnej branzy… i mam kontakt z architektami.
  Przyklad z wyniesieniem pomyslu – tj. zwykłej kradzieży jest nietrafiony, w takim wypadku uruchamia się zapisy o prawie autorskim i kradzieży dóbr intelektualnych. Stosowanie zapisów zakazujących pracę po wyjściu z pracy, np branie jakichkolwiek prac na umowe zlecenie/dzielo etc jest w zadnym wypadku nieuzasadnione.
  Dla przypomnienia niektórym umowa o pracę spisywana jest na pracę w pełnym wymiarze godzin tj 8h/doba a nie na 24 h/dobę – to co człowiek robi po wyjściu z pracy nie powinno obchodzić pracodawcy.

 7. ewms says:

  Witam
  czytając wszystkie atykuły na tem konkuren po ustan. pracy nikt nie porusza temat kwoty dla pracodawcy, moj chce ode mnie 120tys a mi dać zaledwie 1500, do jakiej wysokości może pracodawca wymagać w karze umownej bez nawet roztrzygania czy naruszyłem umowe czy nie

 8. adwokat says:

  Wybór należy do pracownika

 9. dora says:

  czy pracodawca przy umowie zleceniu moze zakazać wykonywania mojego zawodu na dwa lata za 1500zl odszkodowania ( kara za zlamanie zakazu to 20.000)

 10. brak zgody says:

  Nieprawdą jest, jak napisał autor, że w przypadku umowy cywilno- prawnej strona, która zobowiązała się do przestrzegania zakazu konkurencji nie otrzyma żadnego wynagrodzenia. Zgodnie z orzecznictwem SN klauzula zakazu konkurencji po ustaniu stosunku łączącego strony jest sprzeczna z zasadami współżycia społecznego jeżeli nie uwzględnia wynagrodzenia za okres po ustaniu umowy w którym powstrzymujemy się od konkurencji. Tak więc można dochodzić nieważności tego zapisu w umowie na podstawie art. 58 KC. Zasada swobody zawierania umów doznaje więc w tym miejscu ograniczenia. Warto też poczytać regulacje KC dotyczące umowy agencyjnej i klauzuli zakazu konkurencji tam zawartej. Co do wykorzystania praktycznego tego typu klauzul to mają one zastosowanie na rynku pośrednictwa nieruchomości- gdzie wiedza na temat klienteli, marż, prowizji etc. jest nie do przecenienia.

 11. izuś says:

  a co w sytuacji, kiedy pracownik posiada kwalifikacje do wykonywania jedynie działalności, którą obejmuje umowa o zakazie konkurencji, jest ona ustalona na okres jednego roku a wynagrodzeniem była najniższa krajowa. jak ma przeżyć przez przez okres obowiązywania umowy o zakazie za kwotę rzędu 200zł.