Jak walczyć z ryzykiem wypalenia?

Wczoraj pisałam o tym, że coraz więcej pracowników zbliża się niebezpiecznie do granicy ryzyka wypalenia zawodowego. Dłuższe godziny pracy, więcej obowiązków, strach przed utratą pracy i brak perspektyw na podwyżkę czy premię sprawia, że łatwiej nam stracić zaangażowanie i chęć do pracy. Jak poradzić sobie z większą ilością obowiązków i nie doprowadzić do wypalenia zawodowego?

Nie obiecuj gruszek na wierzbie – nie zgadzaj się na nowe projekty, jeśli wiesz, że nie jesteś w stanie ich wykonać. Lepiej zaryzykować zdenerwowanie szefa zanim weźmiesz dodatkowe obowiązki, niż tłumaczyć się potem z zawalonych spraw. Argumentuj w rozmowie z przełożonym konkretami, podając ilość obecnych spraw i czas potrzebny Ci na realizację bieżących zadań.

Ustalaj priorytety ze swoim przełożonym – Jeśli jesteś przepracowany i masz zbyt dużo projektów, nie wahaj się powiedzieć o tym przełożonemu. Dopóki będziesz zgadzał się na kolejne projekty, dopóty szef nie zobaczy, że masz na głowie zbyt dużo obowiązków. Poproś przełożonego abyście wspólnie ustalali priorytety – w ten sposób część odpowiedzialności za wykonanie projektu zrzucisz na barki przełożonego.

Dbaj o zdrowie – jeśli się rozchorujesz, tym bardziej nie wywiążesz się z zadań. Jeśli zaplanowałeś urlop, a okazuje się, że przełożony wolałby być nie jechał ze względu na ilość pracy, wytłumacz mu, że potrzebujesz urlopu by móc pracować efektywniej, a odmawianie ci możliwości wypoczynku doprowadzi jedynie do tego, że będziesz pracował wolniej, na czym w perspektywie firma i tak straci.

Zaproponuj elastyczny czas pracy – jeśli zadania które wykonujesz na to pozwalają, porozmawiaj z przełożonym na temat bardziej elastycznego sposobu wykonywania twojej pracy. Jeden dzień pracy zdalnej z domu – jeśli w domu pracuje Ci się lepiej, mógłby pomóc Ci nadrobić zaległości a dodatkowo zmniejszyłby poziom stresu.

Znajdź kogoś z kim przegadasz frustrację – jeśli jest Ci źle, czujesz się sfrustrowany i zmęczony pracą, Twój szef i koledzy zaczynają Cię denerwować, porozmawiaj o tym z przyjaciółmi. Narzekaj i żal się – dzięki temu, choć sytuacja się de facto nie zmieni, poczujesz się trochę lepiej i mniejsze będą szanse że wybuchniesz w pracy. Jako powiernika wybierz osobę, która nie jest związana z Twoją firmą.

Jeśli nie zapanujesz nad stresem w pracy, może czekać Cię to, co osoby na poniższym filmiku: (oto dlaczego nie wolno zbyt długo rozmawiać przez telefon czy manipulować klimatyzacją w biurze).