Mniej emerytur pomostowych, mniej pracy dla młodych

emeryci Mniej emerytur pomostowych, mniej pracy dla młodychZamiast miliona osób, na pomostową emeryturę być może będzie mogło przejść zaledwie 250 tys. osób. Sejm uchwalił bowiem ustawę o zniesieniu prawa do wcześniejszych emerytur takim zawodom jak nauczyciele, dziennikarze, czy anastezjolodzy. Według zmienionej ustawy, prawo do pomostówki zachowają jedynie osoby urodzone po 1 stycznia 1948 roku, które do 1 stycznia 1999 roku przepracowały 15 lat w szczególnych warunkach. Warunkiem przejścia na emeryturę jest też posiadanie stażu ubezpieczeniowego (20 lat kobiety i 25 lat mężczyźni).

Osoby, którym odebrano prawo do skorzystania z emerytury pomostowej mają otrzymać rekompensatę. Jej wysokość nie jest jednak znana. Prezydent ma szansę zawetować ustawę, z jego wypowiedzi wynika jednak, że uważa iż sporo osób odchodzi na emeryturę zbyt wcześnie. Nie ma więc pewności jak postąpi.

Z jednej strony, dłuższa konieczność pracy zawodowej, to odciążenie systemu ubezpieczeń społecznych, z drugiej zaś, brak nowych miejsc pracy, na które liczyli absolwenci. Smutnym przykładem mogą być nauczyciele. Dłuższy staż pracy nauczycieli, dla dzieci oznacza starszą kadrę (która nierzadko nie nadąża za zmianami technologicznymi – co rodzi barierę między dziećmi a wychowawcą). Dla pracowników oświaty oznacza , nadwyrężanie zdrowia przez kolejne 5 lat, a dla absolwentów pedagogiki, brak możliwości zatrudnienia w szkole – zwłaszcza w obliczu niżu demograficznego, gdzie zwalnia się, a nie zatrudnia pracowników oświaty.

fot.: Cecile Graat

Dodaj komentarz

5 Responses to “Mniej emerytur pomostowych, mniej pracy dla młodych”

 1. Aleksander says:

  Nie powinno być żadnych emerytur pomostowych. Bo kto tych nierobów utrzyma. A jak ktoś chce zostać nauczycielem przed zbliżającym się niżem demograficznym to musi być naprawdę dobry.

 2. dewarel says:

  Uwazam ze kobieta powinna na emeryture przechodzic po przepracowaniu 30 lat pracy…bez wzgledu na wiek.

 3. realista says:

  ja jestem młodym człowiekiem. Nie zgadzam sie z moim przedmówcą. Ta osoba to ignorant. Dla mnie tegu typu emerytury powinny przysługiwać osobą które pracują w warunkach szkodliwych.. Nie przesadzajmy… Nauczyciel i szkodliwe ha ha ha… a jak pójdzie na emeryture to ledwie wyrabia z czaseem, bo całymi dniami bierze korepetycje…. To ma być wypalenie zawodowe….

 4. Julka says:

  Dlaczego kobiety miałyby przechodzić wcześniej na emeryturę??? Żeby być na utrzymaniu męża i dzieci?

 5. Artur says:

  Mimo tego, ze do emerytury została mi jeszcze cała wieczność jestem zwolennikiem emerytur pomostowych.
  Jednak nie popieram ani starej ustawy, która jest zbyt uległa na rzecz pracowników, ani nowego platformerskiego pomysłu.
  Trudno ją nazwać kompromisem, kiedy główny argument przy jej pisaniu był finansowy.
  Ja nie wyobrażam sobie 60 – kilku latka za kierownicą samochodu cysterny czy pracującego przez 40 lat w turnusie przy urządzeniach, które mają gwarantować bezpieczną jazdę pociągów.
  Czy spawać po 40 latach pracy widzi jeszcze co spawa?
  Czy górnik i hutnik ma nadal wydolny organizm.
  Jak chcemy wydłuzać czas pracy to na początek zadbajmy o zdrowie społeczeństwa.Zdrowy człowiek nie będzie szukał ucieczki na wcześniejsze emerytury.
  Kolejnym argumentem niech będzie fakt, że wielu ludzi wybierało niegdyś dany zawód z myśla o wcześniejszej emeryturze, a dziś co mają dostać Figę i to bez maku