Czarna lista złych pracowników

BBC podało ostatnio dość kontrowersyjną dla brytyjskiego rynku pracy informację. Otóż pracodawcy zamierzają uruchomić Czarną Listę pracowników, którzy byli oskarżeni o kradzież w miejscu pracy. Lista byłaby dostępna dla pracodawców i miałaby umożliwiać im sprawdzenie przeszłości zawodowej kandydata do pracy pod kątem jego lojalności i braku konfliktów natury prawnej.

Baza miałaby być dostępna online, a znaleźć mieliby się w niej wszyscy pracownicy którzy wylecieli z poprzedniej pracy na podstawie oskarżenia o kradzież, niszczenie firmowego mienia, fałszerstwo, defraudacje a nawet doprowadzenie do utraty kontrahenta lub innego pracownika. Obecność pracownika w bazie nie musi być potwierdzana przez jakiekolwiek postępowanie policyjne. Oznacza to, że niezależnie od tego, czy pracownik rzeczywiście jest winien, może znaleźć się w bazie „pracowników – przestępców”. Wystarczą tu tylko podejrzenia i oskarżenie pracodawcy !

National Staff Dismissal Register – tak bowiem miałby nazywać się spis pracowników „o przestępczych skłonnościach” miałby wejść w życie już wkrótce. Trzy duże firmy (Harrods i Selfridges – sieći sklepów oraz Reed Managed Services – firma z branży HR) na początku maja podpisały w tej sprawie porozumienie i zaczęły pierwsze prace nad systemem.

To co najbardziej niepokoi zarówno pracowników brytyjskich, jak i związki zawodowe, to możliwość dokonywania nadużyć przez nieuczciwego pracodawcę, który mógłby wprowadzić do bazy niewinnego pracownika na wskutek pomyłki a nawet celowej zemsty. Obecność w bazie może zaś pozbawić pracownika możliwości otrzymania jakiejkolwiek pracy.

Członkowie stowarzyszenia Action Against Business Crime, zrzeszającego firmy zainteresowane walką z nadużyciami, którzy są odpowiedzialni za projekt „czarnej listy” mówią otwarcie o tym, że kradzieże w miejscu pracy to straty szacowane na bilion funtów rocznie i że konieczne jest podjęcie kroków umożliwiających pracodawcom większą kontrolę nad tym kogo zatrudniają.

Czarna Lista pracowników, wykrywacze kłamstw i odciski linii papilarnych…nasza rzeczywistość coraz bardziej zaczyna przypominać Orwellowski scenariusz.

źródło: news.bbc.co.uk

fot.: Cody Mummau

Dodaj komentarz

6 Responses to “Czarna lista złych pracowników”

 1. alfa says:

  powini zroic raczej czarna liste niezetelych pracodawców

 2. pshemon says:

  może i taka lista też jest potrzebna,ale uważam,że bardziej potrzebna by była lista nieuczciwych pracodawców i pośredników pracy.

 3. KrK25 says:

  Taka lista powinna funkcjonowac na calym swiecie.
  Lista pracodawcow, pracownikow, posrednikow i najwazniejsze naciagaczy.
  Ja zwolnilem sie z pracy miesiac temu, nie mam na rachunki i nie wiem co dalej zrobie.
  A podjac jakas prace w krakowie ciezko.

  • jhjt says:

   nie wiem czy słyszałes jak CH-j wałesa krzyczał ze pusci w skarpetach i co puscił ale narod skumał sie z zydami i to mamy co mamy oby gorzej nie było

 4. win32.patched.a says:

  Jezeli informa ji zarzutach wb pracownika nie.potierdza.wyroku
  sadu to jest to pomowienie – a jak.sobie wielmozny pracodawca nie potrafi znednywac pracownikow.albo zqbezpoeczac odpowiednio.swojego.towaru to znaczy ze posiadanie ludzi plus.firmy i mienja zwy zajnie go przerasta. Niech sam sobie pilnuje setek towarow w zwoim niezabezieczonym sklepie dbajac jedno zesnie o o sluge klienta z zgodna.ze.standardaami

 5. Kraków says:

  Od 23 lat prowadzę własną firmę, przez ten okres ok. 15 pracowników mnie okradało w różny sposób. Może i płaciłem mało, ale ci co pracują (chcący) pracować kilka lat zarabiają na tyle że nie myślą o zmianie pracy.
  Pracownicy SĄ tacy co zmieniają ,,jak rękawiczki” pracę, tu i tam jakoś się uda coś skubnąć,

  JESTEM ZA TYM – KTO MA CZAS NIECH ZAŁOŻY BLOG ,,ZŁODZIEI pracowników i pracodawców”
  jako pierwszy i pierwsza osoba

  Uwaga na, Izabela Poł.. z Nowa Huta Kraków.