„Zielone” biura dobre dla zdrowia pracowników

Biurowce tworzone w technologiach sprzyjających środowisku – tak zwane „zielone budynki” okazują się być korzystne nie tylko dla środowiska, ale również dla samych pracowników. Jak donoszą wyniki badań przeprowadzonych na Michigan State University, pracownicy pracujący w zielonych budynkach nie tylko rzadziej chorują, ale również są bardziej wydajni w pracy.

Co to są zielone budynki?

Zielone biura to nieruchomości, które zostały zbudowane zgodnie z wytycznymi organizacji LEED (Leadership In Energy and Enviromental Design ), wydającej certyfikaty „zieloności”. Chodzi tu o to, aby już od samego etapu projektowania nieruchomości wykorzystywać technologie przyjazne zarówno środowisku jak i osobom, które z owej nieruchomości będą korzystać. Budynki buduje się więc z materiałów podlegających recyklingowi, stosuje technologie ograniczające zużycie wody, wyposaża biura w energooszczędny sprzęt biurowy, a do ogrzewania i oświetlenia stosuje odnawialne źródła energii. W zielonych budynkach wykorzystuje się też warunki naturalne (dzienne oświetlenie, nasłonecznienie, wiatr) tak, aby służyły komfortowi osób w nim pracujących. W efekcie, w zielonych biurach nie tylko są niższe koszty eksploatacji, ale również mniejsze zanieczyszczenie CO2.

Aby uniknąć niezgodności w badaniu pracowników z biur tradycyjnych i zielonych, naukowcy z Michigan postanowili wybrać do badań grupę pracowników, która miała przenieść się z tradycyjnego, do zielonego biura. Najpierw zbadano wiele wskaźników (między innymi samopoczucie, ilość chorób, efektywność pracy) na „starych śmieciach”, a następnie przez rok badano pracowników w nowym biurze. Okazało się, że pracownicy nieco mniej chorowali (na jednego pracownika przypadła oszczędność 1,75 roboczogodziny rocznie) oraz czuli się mniej zmęczeni pracą (w efekcie pracowali o około 39 godzin rocznie więcej, niż w starym biurze, nie deklarując przy tym większego zmęczenia). Dodatkowo, w opinii pracowników, wzrastała ich produktywność.

Niestety, zielone budownictwo nie dotarło jeszcze szeroko do Polski. W Polsce mamy zaledwie kilka zielonych biur – jednym z pierwszych był oddział banku Deutsche Bank PBC przy al. Jana Pawła II w Warszawie.