Zielona herbata pobudzi cię lepiej niż cola!

rp_kawa-przed-rozmowa3.jpgŚpiący i zmęczony? Napij się czegoś, co zawiera kofeinę! Wbrew jednak powszechnym opiniom, cola wcale nie pobudzi cię aż tak bardzo jak ci się wydaje, a bezkofeinowa kawa, wcale nie jest bezkofeinowa!

Pijesz herbatę, bo uważasz, że teina jest mniej szkodliwa niż kofeina? Niestety – to ten sam związek. Jego zawartość w różnych płynach jest jednak różna i choć wszyscy zgadzamy się co do tego, że największego „kopa” daje espresso, to co do skuteczności pozostałych pobudzaczy możemy się mocno mylić.

Serwis crazynauka przygotował zestawienie mówiące o tym, ile kofeiny zawierają popularne pobudzacze.  Oczywiście najlepiej wypić espresso (zawartość kofeiny  1700-2250 mg/ litr napoju). Pozostałe rodzaje kaw oraz innych napojów nie pobudzają aż tak bardzo (choć oczywiście wszystko zależy od tego, ile pijemy – jeśli porównamy ilość kofeiny w 100 ml espresso  – ok 170 – 220mg z wielkim kubkiem kawy z przelewowego ekspresu  – 550 – 800 mg/l czyli w kubku około 200 mg, to wyjdzie na jedno).

Ciekawostką okazuje się fakt, że litr coli zawiera 96 mg/l – to niemalże tyle, ile „bezkofeinowa” kawa (do 70 mg/l). Zamiast coli (która dodatkowo zawiera sporo cukru), lepiej zatem wybrać: yerba mate – 360 mg/l (ewentualnie czarną 280 mg/l lub zieloną 170 mg/l herbatę).

A czym wy się najczęściej pobudzacie?