Zespół suchego oka częściej występuje u osobowości typu A

okoPieczenie, podrażnienie, uczucie piasku pod oczami – tak objawia się zespół suchego oka. Dochodzi do niego w wyniku zbyt małego nawilżenia rogówki. Najczęściej, na zespół suchego oka cierpią osoby pracujące długo przez monitorami komputerów. W czasie takiej pracy mrugamy rzadziej i w efekcie nie nawilżamy dostatecznie oka. Częściej jednak – jak wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Yamaguchi, na zespół suchego oka cierpią osoby z osobowością typu A.

Badacze przebadali 336 pracowników banku, próbując znaleźć powiązanie między typem osobowości a tym, czy pracownik ma problemy z suchością oka czy nie. Okazało się, że powiązanie istnieje. Osoby, które są nastawione rywalizacyjnie, działają pod dużym poziomem stresu, bywają agresywne, ambitne a niekiedy nawet wrogo nastawione wobec innych (choć często tę wrogość tłumią), częściej niż osoby nastawione na relacje i mniej podatne na stres cierpią na zespół suchego oka.

Do tej pory uważano, że osobowość typu A jest niebezpieczna dla zdrowia ze względu na zwiększone ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia. Teraz okazuje się, że to nie jedyne schorzenie związane z tym typem osobowości.

Czy można coś na to poradzić? Naukowcy twierdzą, że pomagają ćwiczenia relaksacyjne oraz świadomość tego, że pracując przy komputerze, trzeba zmuszać się do częstszego mrugania.

fot.:Victor Silva/sxc.hu