Zdrowiej jest zostać bezrobotnym niż martwić się utratą pracy

Wydawałoby się, że stres związany z utratą pracy i wiążąca się z nim frustracja, która w końcu dopada osoby które pozostają dłużej bez pracy jest dla zdrowia bardziej szkodliwa niż jakiekolwiek inne sytuacje stresogenne związane z pracą. Tymczasem, nowe longitudinalne badania opublikowane w Social Science & Medicine dowodzą, że zdrowiej jest zostać zwolnionym niż żyć w ciągłym strachu, że pracę można stracić.

Aby zbadać wpływ zwolnienia na zdrowie przeprowadzano dwa długofalowe badania – jedno jeszcze pod koniec lat 80 tych , drugie w latach 1995 – 2005. Z obu badań wynika, że stała niepewność zatrudnienia i obawy o utratę pracy są bardziej dla zdrowia szkodliwe niż rzeczywista utrata pracy. Ci z badanych, którzy żyli przez kilka lat w stresie i napięciu, mieli znacznie gorsze wyniki badań medycznych niż ci, którym przez okres badania zdarzało się utracić pracę. Zatrudnieni lecz niepewni częściej tez cierpieli na depresję.

W dzisiejszych czasach trudno żyć i nie martwić się o przyszłość – z drugiej strony, jeśli okazuje się, że strach przed utratą pracy jest na tyle silny, że powoduje obniżenie poziomu naszego zdrowia bardziej niż silny stres związany z utratą szukaniem pracy warto zastanowić się, czy nie przywiązujemy zbyt dużej wagi do stabilizacji lub czy po prostu nie martwimy się na zapas.