Zbyt zmęczony by odpoczywać?

Co robicie, kiedy już wrócicie po pracy do domu? Obiad, zajmowanie się domem, zabawa z dziećmi, telewizor i spanie? Tak niestety wygląda życie wielu z nas – a wszystko dlatego, że czasu mamy za mało, a do tego jesteśmy tak zmęczeni pracą, że nie mamy już po niej siły na nic innego.

Rynekpracy.pl przeprowadził wśród internautów ankietę dotyczącą chęci korzystania z czasu wolnego po pracy. Okazuje się, że niestety, najczęściej jesteśmy zbyt zmęczeni, by z tego czasu wolnego korzystać. 22,2% jest stale zbytnio zmęczonych, 43,6% pracowników odczuwa nadmierne zmęczenie często. 21,8% od czasu do czasu.

Nigdy nie jest zmęczonych zaledwie 5,1% pracowników a prawie nigdy 7,3% . A tak naprawdę powinno być zupełnie odwrotnie – to większość z nas nie powinna być nigdy zbyt zmęczona na to, by korzystać z życia po pracy. Przecież życie mamy tylko jedno i żadna sekunda życia, która wam właśnie mija, już się nie powtórzy…

Jak poradzić sobie z nadmiernym zmęczeniem? Przede wszystkim zastanowić się, co nas w pracy tak bardzo męczy – nie zawsze będą to zadania i ich nadmiar. Niekiedy męczą nas ludzie z którymi pracujemy, a często jest i tak, że męczy nas… nic nie robienie. Kiedy nie mamy wyzwań w pracy, zadań jest mało, a my i tak musimy odsiedzieć swoje, to męczy nas to bardziej, niż intensywna, ale dająca satysfakcję praca. Może zatem czas zastanowić się nad tym, czy pracy nie zmienić?

Warto tez rozważyć zwiększenie aktywności fizycznej –najpierw będziemy całkowicie wyczerpani, ale po kilku dniach zwiększonego wysiłku poczujemy przypływ energii.
A jakie wy macie sposoby na radzenie sobie z nadmiernym zmęczeniem po pracy?