Zawody w drzemaniu w pracy

Drzemka w pracy jest zdrowa i poprawia efektywność pracy – niestety nie wszyscy mamy możliwość oddania się w czasie pracy tej przyjemności. Zazdrościć można krajom, które mają sjestę – tam przestrzeń na drzemkę się znajdzie. A nawet na zawody w drzemaniu.

W Hiszpanii, sjesta to tradycja, która określa styl życia Hiszpanów – pozwala im na przerwę w pracy w ciągu dnia, dzięki czemu- choć później niż my wracają oni do domów, to mają nieco więcej energii na to, by spędzać z przyjaciółmi czas wieczorami i wczesną nocą. Niestety kapitalizm dla takich tradycji może być zabójczy – sieciowe centra handlowe niechętnie patrzą na to, by robić przerwy pracownikom w ciągu dnia (zwłaszcza, że klimatyzacja w centrach handlowych sprawia, że sjesta jako odpoczynek od gorąca nie jest potrzebna). Dla części Hiszpanów, zamach na sjestę, to zamach na ich styl życia – dlatego, w ramach uświadomienia rodakom jak ważna jest sjesta, w mieście Islazul zorganizowano dwutygodniowe zawody w sjestowaniu. Kończą się jutro.

Zawody zorganizowano w centrum handlowym – wzięło w nich udział prawie 50 osób. Na ustawionych w centrum, niebieskich kanapach, codziennie do 20 minutowej drzemki układali się uczestnicy konkursu. Aby mieć pewność,że rzeczywiście śpią, zakładano im na pierś pulsometry, które monitorowały pracę serca. Poza umiejętnością szybkiego zapadania w ożywczą drzemkę, oceniano również poziom chrapania i .. strój – niektórzy uczestnicy przynosili bowiem ze sobą własne piżamy.

Najlepszy „sjestowicz” wygra 1000 Euro – ogłoszenie wyników jutro. Poza konkursem, sama akcja miała jednak udowodnić coś więcej – fakt tego, że w pogoni za zyskiem, nie można zapominać zarówno o tradycji, jak i o tym, że warto zadbać też o siebie i jeśli nasz organizm domaga się odpoczynku, to nie warto go forsować.

źródlo:CNN