Zadania łatwiejsze i trudne – jak pracujemy

Czy jeśli masz do wykonania zaplanowane, trudne zadanie, to zadania które realizujesz na bieżąco będziesz wykonywał z mniejszym zaangażowaniem (jakby oszczędzając siły) czy może będziesz pracował ciężej? Teoretycznie przed wykonaniem trudnego zadania powinniśmy pracować mniej intensywnie, oszczędzając siły na trudniejsze zadanie – badania naukowe mówią jednak, że zachowujemy się odwrotnie.

Naukowcy z Uniwersytetu w Tilburgu oraz Uniwersytetu Stanowego Pensylwanii przeprowadzili kilka eksperymentów, które miały określić to, czy antycypacja trudnego zadania w przyszłości będzie miała wpływ na ilość wysiłku wkładanego w realizowane w obecnego zadania. W każdym z eksperymentów informowano grupę badaną o przyszłym, trudnym zadaniu i mierzono poziom zaangażowania w aktualne zadanie. Okazało się, że wizja tego, że czeka nas trudne zadanie sprawia, że nasz umysł nastawia się w tryb gotowości do działania i sprawia, że efektywniej radzimy sobie również z obecnym zadaniem. Mówiąc inaczej – to, że mamy w przyszłości przed sobą trudne zadanie uaktywnia nasz mózg zmusza go do cięższej pracy już tu i teraz.

Wyjątkiem od tej zasady są osoby, które świetnie radzą sobie z zupełnie niezależnymi od siebie zadaniami – takie osoby w oczekiwaniu na trudniejsze zadanie nie są bardziej pilne w realizowaniu obecnego zadania lub nawet mogą robić je mniej uważnie.

źródło:.eurekalert.org

fot.: Zsuzsanna Kilian/SXC.hu