Warto spacerować do pracy!

Nie każdy może pozwolić sobie na spacer do pracy – przy dużych odległościach to niewykonalne. Nawet jednak wtedy, kiedy mieszkasz za daleko na to by chodzić piechotą, możesz albo nieco więcej ruszać się w biurze, albo wysiadać przystanek lub dwa wcześniej i przejść się do pracy. Warto, bo spacer jest bardzo zdrowy.

Badacze z McMaster University udowadniają, że spacer jest zdrowy dla organizmu, dlatego że łagodny wysiłek fizyczny aktywuje przemianę komórek pierwotnych w komórki kośćca (szpiku) a nie tłuszczu – dlatego, spacerując wpływamy korzystnie na zdrowie, zwiększamy bowiem ilość komórek odpowiedzialnych za syntezę krwi w organizmie.

Przy okazji tego odkrycia, badacze zdecydowali się sprawdzić, czy brak ruchu wpływa na zmniejszenie ilości krwinek w organizmie. Badania przeprowadzono na myszach. Okazało się, ze te, które prowadziły siedzący tryb życia (do ich klatki nie wstawiono kołowrotka), miały zdecydowanie zmniejszony poziom produkcji czerwonych krwinek (za to były bardziej otłuszczone).

Jeśli zatem chcecie zachować zdrowie zadbajcie o spacery – może pół godzinny spacer w smogu nie jest najlepszym pomysłem, ale jeśli pracujecie w dużym tłocznym mieście, to zadbajcie choć o to, by wyjechać za miasto na weekend i nieco wtedy pochodzić.