Waga a wynagrodzenie

Ile ważysz? Jesteś szczupłą osobą czy może masz nieco brzuszka i nadwagi? W zależności od tego jakiej jesteś płci, twoja waga wpływa na twoje zarobki pozytywnie bądź negatywnie.

Według serwisu gromadzącego informacje o studiach MBA w USA (onlinembaprograms.net) w USA wynagrodzenie jest częściowo uzależnione od wagi pracownika. W przypadku kobiet zyskuję te najchudsze. W przypadku mężczyzn jest odwrotnie – brzuszek dodaje zer na koncie.

W przypadku mężczyzn, kiedy średnie wynagrodzenie wynosi 52.500$ rocznie przy średniej wadze, niedowaga do 15 kg obniża wynagrodzenie o 6,500$ rocznie, a niedowaga poniżej 30 kg aż o 17,500$ (to jest aż o 1/3). Za to nadwaga dodaje pieniędzy. 15 kg więcej daje 7.000$ rocznie więcej, a spory brzuszek (30kg) aż 15.000 $ (prezesi i dyrektorzy lubią dobrze zjeść).

W przypadku kobiet jest odwrotnie – nadwaga jest finansowo zabójcza. Przy średnich zarobkach w średniej wadze (40.000$ rocznie) pensja przy nadwadze powyżej 30 kg spada prawie o połowę (do 21,500$). Nieco mniejsza nadwaga – 15 kg) obniża wynagrodzenie o 7,500$. Za to niedowaga podbija stawkę – kobieta o 15 kg szczuplejsza niż rozmiar 40-42 zarabia 9.000$ więcej, a taka super szczupła (ok 30 kg mniej) aż o 22,500$.

W Polsce badań dotyczących zależności między wagą a wynagrodzeniem nie przeprowadzano, ale wiadomo, że stereotypy w naszym kraju również istnieją. Osoby otyłe postrzegane są jako bardziej leniwe, powolne i mniej chętne do pracy (jednocześnie bardziej uprzejme, miłe i z większym poczuciem humoru).

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że nasza waga może mieć wpływ na to jak jesteśmy postrzegani w pracy i starać się tak pracować, by to czy mamy parę kilogramów więcej czy mniej nie miało znaczenia.