Uwaga na torebkę i laptopa – kradzieże w biurach

Czy masz w zwyczaju zamykać swój pokój kiedy wychodzisz z pokoju w biurze np. do toalety? Taki błąd może kosztować cię komórkę lub laptopa. Choć teoretycznie w biurach jest teraz bezpieczniej niż kilka lat temu – mamy monitoringi i karty wstępu, to w praktyce złodziejom udaje się okraść nawet te biura, które mają być całkowicie bezpieczne.

W jednej z moich poprzednich prac, złodziej bez większych oporów wszedł do biurowca, przeszedł nie zaczepiony przez nikogo przez cały korytarz, wszedł do pokoju managerki, zabrał laptopa i wyszedł. Jak gdyby nigdy nic. Oczywiście, jego twarz widoczna była na kamerze przemysłowej, złodzieja jednak nie udało się znaleźć. Takie sytuacje zdarzają się nader często – w samej dzielnicy Warszawa- Śródmieście notuje się ponad 100 kradzieży rocznie. A wystarczy dokładnie pilnować swoich rzeczy i zamykać pokój jeśli ma być choć przez chwilę pusty.

Policja radzi, aby komórkę, torebkę, klucze do domu i dokumenty trzymać w bezpiecznym, najlepiej zamykanym na klucz miejscu (szuflada biurka, szafka). Wychodząc z pokoju zawsze zamykać go na klucz i brać go ze sobą (aby zabezpieczyć biurowy sprzęt). Nie powinniśmy też zostawiać w pokoju kontrahentów i klientów – o ile nie jest to pokój konferencyjny. Warto również sprawdzić, czy złodziej nie może w łatwy sposób dostać się do naszego pokoju przez okno. Z poniższego filmiku nagranego przez monitoring biura wywnioskować można również to, że naszych kontrahentów czy petentów zawsze warto puszczać przodem

Niefrasobliwość może nas sporo kosztować – zwłaszcza jeśli wraz z kluczami do domu stracimy dokumenty (z naszym adresem).