Utonąć w papierach, czyli bałagan, ekologia i zarządzanie wydrukami

Czy w Twojej firmie stosuje się jakiekolwiek procedury ograniczające ilość sporządzanych wydruków? Czy ktoś pilnuje tego, czy pracownicy nie drukują dokumentów bez potrzeby? Czy twoi koledzy z pracy zwracają uwagę na to w jaki sposób drukują, na przykład przez drukowanie roboczych dokumentów w gorszej jakości lub usuwaniu kolorowych zdjęć które nie są potrzebne dla oszczędności tonera? Z badań przeprowadzonych ostatnio w całej Europie, przez firmę Samsung wynika, że gdzieś mamy ekologię i redukcję kosztów wydruku – 83% firm, nie stosuje żadnych systemów kontroli druku.

W 2008 roku, zużyliśmy 779 mld kartek papieru (włączając w to wydruki domowe) – jest to ilość wystarczająca do pięciokrotnego pokrycia powierzchni wielkości stadiony Wembley. Jedynie 11% firm w Europie monitoruje ilość wydruków wykonywanych przez poszczególnych pracowników. W Polsce, systemy monitoringu oparte o karty PIN (które pozwalają mierzyć kto ile czego drukuje) stosuje 10% firm, 6% firm stosuje w tym celu karty identyfikacyjne, a 2% inne metody kontroli. Cała reszta firm, nie zawraca sobie głowy ekologią ani też kontrolą kosztów opartą o wydruk. Jednocześnie, drukujemy często dokumenty bez potrzeby, tylko dlatego, że wygodnie jest nam je czytać w formie papierowej, niż na ekranie monitora- aż 69% osób drukuje, by wygodniej czytać. Co ciekawe, więcej drukujących bez potrzeby jest wśród młodych pracowników (73% osób do 35 roku życia tak postępuje, w porównaniu do 67% osób powyżej 35 roku życia).

Czy przyszło ci kiedykolwiek do głowy, by oszczędzać papier i toner drukarki w firmie? A może gdyby lepiej zarządzać dokumentami, nie brakłoby funduszy na premie?

źródło: informacja prasowa Samsung