Urlop stresuje managerów

Wydaje Ci się, ze Twój przełożony po powrocie z urlopu będzie miły i rozkoszny? Będzie częściej chwalił, mniej się irytował, a jego stres nie będzie zatruwał życia całemu zespołowi? Niestety masz 40% szans na to, że manager wróci z urlopu jeszcze bardziej zestresowany niż przed jego rozpoczęciem.

Badanie przeprowadzone przez Institute of Leadership and Management na próbce 2500 managerów wykazało, że dwóch na pięciu managerów wraca z urlopu w stanie podwyższonego stresu. Efekt jest taki, jakby nie tylko nie byli na urlopie, ale jakby właśnie zakończyli jakiś bardzo obciążający projekt. Z czego to wynika?

Prawdopodobnie z dostępu do nowych technologii, które umożliwiają ciągły kontakt z pracą, nawet na urlopie spędzanym  kilkaset kilometrów od biura. Zawsze przecież można zadzwonić, sprawdzić maila, wysłać faks.

Co trzeci manager przyznał się w trakcie badania, do utrzymywania kontaktu z biurem w trakcie urlopu. Takie działanie nie tylko nie pozwala na odpoczynek, ale dodatkowo stresuje, gdzieś w środku bowiem wiemy, że jesteśmy na urlopie i NIE powinniśmy pracować. Nie potrafimy się jednak powstrzymać od sprawdzania maili na urlopie.

Jak zatem manager powinien spędzać urlop? Najlepiej w dzikiej głuszy, bez zasięgu komórki i bez wi-fi.