Umiejętności miękki kształtuje rodzina a nie studia czy doświadczenie

rp_studenci-praca.jpgDość smutne wnioski dla wszystkich dorosłych pracowników przynoszą najnowsze badania opublikowane przez British Psychological Society (BPS). Otóż poszukiwane przez pracodawców umiejętności miękkie okazują się być najmocniej związane nie z wykształceniem czy doświadczeniem zawodowym, ale z tym, jak zostaliśmy wychowani i ile czasu spędzaliśmy za młody z rodziną i przyjaciółmi.

Coraz częściej pracodawcy zwracają uwagę na to, że cechy, których brakuje pracownikom to nie wiedza merytoryczna czy doświadczenie zawodowe, ale kompetencje miękkie-  umiejętność pracy w grupie, empatia, łatwość nawiązywania kontaktów. Według badań opublikowanych przez British Psychological Society, te cechy nie są związane ze stopniem naukowym ani doświadczeniem zawodowym. Nie nauczymy się pracy w grupie na studiach a i kolejne lata w pracy tylko częściowo pozwolą nam na rozwój tych umiejętności. To, co odróżnia efektywnym pracowników od tych, którzy nie mają wystarczających umiejętności miękkich jest najczęściej doświadczenie wyniesione jeszcze z dzieciństwa. Badacze odkryli, że osoby które spędzały w dzieciństwie sporo czasu z rodziną, uczestniczyli wspólnie w aktywnościach, mieli wiele znajomych, lepiej radzą sobie z wyzwaniami współczesnych środowisk pracy.

Jest to o tyle przygnębiające, że kolejne pokolenia coraz mniej czasu spędzają wspólnie z innymi – rodziną czy rówieśnikami – a więcej przed ekranem monitora. Posiadanie zaś wielu „przyjaciół” na Facebook, wcale nie uczy pracy w grupie. Z kompetencjami miękkimi będzie zatem coraz gorzej. Wygrają ci, którzy zamiast w ekran smartfona nadal patrzą przyjaciołom w oczy.