Telepracownicy bardziej zadowoleni niż „biurowcy”


Osoby, które przez większą część tygodnia mogą pracować zdalnie i nie muszą przychodzić do biura, są znacznie bardziej zadowolone z pracy niż ci pracownicy, którzy codziennie muszą przychodzić do biura – wykazały badania przeprowadzone na University of Wisconsin-Milwaukee.

Praca zdalna, jak dowodzą badacze znacznie skuteczniej łagodzi stres niż go powoduje – w efekcie bilans wychodzi na plus na korzyść bezstresowej pracy – tego zaś o pracy w biurze powidzieć nie można.

Kathryn Fonner , asystentka profesora komunikacji, która prowadziła badania, porównywała plusy i minusy każdego z typów pracy, pod pojęciem pracy zdalnej rozumiejąc prace, która przynajmniej 3 razy w tygodniu nie wymaga bycia w biurze i umożliwia dowolne zarządzenie własnym czasem pracy. Na korzyść pracy zdalnej przemówił znacznie obniżony poziom napięcia między życiem zawodowym a życiem rodzinnym, (w porównaniu do pracowników biurowych), który odczuwali badani. Minusy pracy zdalnej – izolacja od kolegów z biura, przez badanych uznana została za niewielką przeszkodę – czyżbyśmy jednak przeceniali znaczenie bezpośredniej komunikacji?

W badaniu okazało się również, że o ile pracownicy zdalni rzeczywiście mają mniejszy kontakt ze współpracownikami i rzadziej z nimi rozmawiają, to w sprawach służbowych komunikują się równie często co pracownicy w biurze. Przekładając to na życie biurowe, oznacza to tyle, że pracownicy zdalni po prostu mniej plotkują (i tym samym mniej czasu marnują).

Zmniejszony poziom stresu, jaki wykazują pracownicy zdalni, wynika według badań w głównej mierze z tego, że pracownik pracujący poza biurem odizolowany jest od biurowych intryg, nagłych napadów wściekłości szefa (nie obrywa mu się rykoszetem), nikt mu w pracy nie przeszkadza i nie rozprasza go spotkaniami, czy też wspomnianymi wyżej plotkami.

Jak widać – same plusy i to nie tylko dla pracownika, lecz również dla pracodawcy, który może mieć bardziej efektywnego pracownika. Szkoda, że tak mała ilość pracodawców rozumie plusy, jakie daje praca zdalna.

źródło:eurekalert.org