Telepraca a konflikty w domu

Zwolennicy telepracy uważają, że całkowita bądź częściowa praca z domu pozwala lepiej zarządzać swoim czasem i w pełniejszy sposób oddawać się obowiązkom czy przyjemnościom poza zawodowym – na przykład rodzinie. W zasadzie, pracując zdalnie powinno się mieć więcej czasu dla rodziny, a pracownik powinien być mniej zmęczony. Tyle teoria i powszechne przekonanie. Badania pokazują, że nie do końca tak jest- wszystko zależy od tego, jak wiele konfliktów jest między pracą a życiem domowym, a konkretnie z grubsza biorąc tego, jak duże nasza rodzina ma oczekiwania względem zmniejszenia wpływu pracy na nasze życie.

Tym, czy praca zdalna (i jej rodzaj) wpływa na poziom zmęczenia pracownika oraz jak zmieniają się oczekiwania rodziny wobec osoby, która pracuje z domu, zbadać postanowił zespół naukowców z Nowego Jorku, pod kierunkiem prof. Timothy Golden’a.

Zespół przeanalizował zachowanie oraz jakość pracy 316 osób pracujących w firmie IT. Osoby te pracowały zdalnie w jednej z dwóch form – albo w ramach standardowego etatu (po 8 godzin dziennie w godzinach pracy) albo w luźnym stopniu (w weekendy, wieczorami – wtedy, kiedy chcieli). Uczestników badania pytano między innymi o to, w jaki dużym stopniu praca zawodowa wchodziła w konflikt z życiem rodzinnym oraz o to jak bardzo zmęczeni się czuli i na ile to zmęczenie ograniczało im możliwość cieszenia się życiem poza zawodowym. Naukowcy sprawdzali też ile czasu badani poświęcali na obowiązki domowe oraz na trudność w koncentrowaniu się na pracy ze względu na rozpraszanie się tym, co się działo w domu.

Po analizie wszystkich danych okazało się, że niezależnie od tego, czy praca zdalna wykonywana była w godzinach tradycyjnej pracy czy w dowolnie wybranym przez pracownika zakresie, większe zmęczenie odczuwają ci pracownicy, u których konflikty między pracą a domem są większe (czyli w zasadzie ci, od których rodzina i życie rodzinne wymaga większej ilości czasu). Przy życiu rodzinnym, które jest mniej wymagające, lepiej sprawdza się praca w określonych godzinach czasu – mniejsze zmęczenie odczuwają pracownicy pracujący z domu, ale w typowych dla pracy biurowej godzinach.

Z badań Goldena wynika, że nie dla każdego pracownika przejście na system pracy zdalnej będzie efektywny pod względem redukcji poziomu zmęczenia pracą oraz ilości wolnego czasu -przy wymagającym środowisku domowym, efekty zmiany z trybu pracy stacjonarnej na pracę zdalną mogą nie być duże, lub może nie być ich wcale. Jeśli jednak dom daje przestrzeń na to by móc pracować, a obowiązki domowe nie przerywają i nie wpływają na pracę, to pracujący z domu pracownik może odczuć korzyść z pracy zdalnej – na przykład w tym, że rzeczywiście jest mniej zmęczony i więcej ma czasu na życie rodzinne.

źródło:springer.com