Szef typu „Mam Cię!”

Jaki jest twój szef? Częściej cię chwali czy raczej odzywa się tylko wtedy, kiedy coś zrobiłeś źle? Czy kiedy widzisz zbliżającego się do Twojego biurka szefa od razu myślisz „a ten czego znowu chce?” – jeśli tak jest to są spore szanse, że twój przełożony reprezentuje typ „Mam Cię!”

Na czym polega zarządzanie ludźmi przez szefa typu „Mam Cię!”?

Otóż to taki model, w którym manager komunikuje się z pracownikami wtedy, kiedy chce im wskazać błędy w wykonaniu zadań. Kiedy pracownik pracuje dobrze, traktuje to jako rzecz naturalną, za którą nie należy się pochwała czy podziękowanie. Niech no jednak tylko szef zauważy jakieś uchybienie… z miejsca przybiega do pracownika krzycząc „Mam Cię! Popełniłeś błąd!”

Taki szef nie tylko nie sprzyja produktywności pracowników, ale jego zachowanie powoduje, że pracownicy starają się tak pracować, by nie popełniać takich błędów na których mogą zostać przyłapani – nie wykazują się jednak inicjatywą i zaangażowanie, bo i po co – ich wysiłki i tak nie zostaną dostrzeżone, a mogą jedynie spowodować, że szef zauważy jakieś potknięcie.

Jak radzić sobie z takim szefem?

Jak nie być szefem typu Mam Cię, radzi Ken Blanchard w książce „Whale Done”  – Oficyna OnePress 2012