Stresująca praca zwiększa obwód w talii

Praca pełna napięć i stresu bardzo często wiąże się z otyłością. Zwłaszcza nabieraniem masy w okolicach brzuszka. Już w 2008 roku, naukowcy odkryli, że osoby wykonujące pracę silnie angażującą myślenie, która dodatkowo była wykonywana pod napięciem emocjonalnym, często kompensują sobie stres dodatkowymi kaloriami – w efekcie więc praca umysłowa prowadzi do tycia. Teraz, powtórzono badania, a w charakterze „królików doświadczalnych” wykorzystano managerów, którzy podczas kryzysu nie zostali z firm zwolnieni, a za to zostali „obdarzeni” dodatkowymi zadaniami, które w efekcie spowodowały wzrost stresu w pracy.

Badacze z University of Rochester School of Medicine przebadali prawie 3000 pracowników wyższego szczebla zarządzania, którzy zachowali swoje stanowiska mimo kryzysu. Zbadano nie tylko ich indeks masy ciała (BMI), ale również poziom stresu w pracy, sposoby wypoczynku po pracy oraz typ preferowanej diety.

W badaniu postanowiono sprawdzić czy na otyłość wpływa bardziej stres chroniczny (stałe przeciążenie obowiązkami i odpowiedzialnością), czy może stres w krótkim okresie czasu (np. strach przez zwolnieniem). Okazało się, że to czy pracownik bał się utraty pracy czy też nie, na otyłość wpływu nie miało, ale już długotrwały stres powodował większy obwód w talii.

Dlaczego tak się dzieje? – To kolejne pytanie, które zadali sobie naukowcy. Otóż przyczyną nie jest podjadanie w pracy, ale brak aktywności fizycznej. Odkryto bowiem, że im bardziej stresogenne jest środowisko pracy, tym rzadziej, pracownicy wybierają aktywne formy spędzania wolnego czasu. Mówiąc wprost – kiedy przychodzimy zmęczeni i zestresowani w pracy wolimy uwalić się z miską chipsów przed telewizorem niż wyjść na spacer. W badaniach wyraźnie wykazano wzrost przeznaczenia wolnego czasu na działania nie wymagające aktywności fizycznej, w miarę wzrostu poziomu stresu w pracy.

Jeśli więc mimo stresującej pracy chcesz zachować linię, nie musisz odmawiać sobie przekąsek, jeśli pomagają ci przeżyć dzień, ale znajdź po południu chwilę czasu nawet na niedługi spacer czy wyjście na rower.

źródło badań: msn.com