Spokój ważniejszy niż pieniądze, atmosfera ważniejsza niż pozycja

Co dla Polaka jest ważne w pracy? Z ostatniego badania TNS Polska wynika, że najważniejsza dla polskiego pracownika jest atmosfera w pracy oraz spokój.

Czy pracujemy dla pieniędzy? 38% pracuje wyłącznie dla zarobku (12% zdecydowanie, a 26% raczej z tego powodu). 8% Polaków zdecydowanie nie pracuje dla pieniędzy – zatem z jakiego powodu pracują? Badanie TNS Polska aż tak głęboko nie sięga ale widać wyraźnie, że ilość pracowników pracujących tylko dla mamony, w porównani z badaniami sprzed 10 lat spadła.

Co jeszcze nas do pracy motywuje? Okazuje się, że spokój w pracy. Jesteśmy już najwyraźniej tak zmęczeni codzienną gonitwą i towarzyszącym jej stresem, że wyżej od zarobków cenimy sobie „święty spokój” – przedkłada go nad wynagrodzenie aż 46% badanych. Jedynie dla 16% to pieniądze będą w tym układzie ważniejsze.

Zachęca nas też do pracy dobra atmosfera. Jeśli mamy wybór między pozytywną atmosferą w miejscu pracy a własną pozycją, to przedłoży atmosferę ponad połowa badanych – 53%. Dla tylko co dziesiątego pracownika, to jego własny status w firmie jest ważniejszy niż to, jak mu się pracuje pod kątem relacji z innymi pracownikami.

I co sądzicie o tych badaniach? Zgadzacie się z nimi? Oczywiście przedkładanie innych elementów pracy nad wynagrodzenie rzadko będzie dotyczyć osób zarabiających najniższe możliwe wynagrodzenie, ale czy rzeczywiście spokój w pracy zyskał na znaczeniu czy też nasze pensje wzrosły i dzięki temu możemy skupiać się na innych elementach pracy?