Rzucamy szefa – nie pracę

Dlaczego zmieniamy pracę Z sondaży wynika, że najczęstszym powodem jest chęć rozwoju, większych zarobków, sprawdzenia się w nowej sytuacji. To jednak jedynie nasze deklaracje. Pobożne życzenia lub stwierdzenia, które – jak nam się wydaje – sprawiają, że nasza decyzja o zmianie pracy brzmi bardziej racjonalnie niż stwierdzenie „nie mogłem już wytrzymać z tym @#$%^&, który był moim przełożonym!”

Kiedy głębiej przyjrzeć się powodom zmiany pracy, to okazuje się, że aż 70% z nas odchodzi z pracy ze względu na … swojego przełożonego! Najczęściej chodzi o to, że przełożony jest nadmiernie wymagający i często wykorzystuje swoją pozycję nad pracownikiem – takie obserwacje ma aż 62% odchodzących z pracy pracowników. Kolejnym problemem jest to, że praca pod nieodpowiednim przełożonym, który nie potrafi dobrze zarządzać zespołem owocuje spadkiem motywacji i chęci do działania a także negatywnie odbija się na produktywności pracowników.

Praca z przełożonym, który jest słaby w zarządzaniu zespołem, nie potrafi zmotywować swoich pracowników i nie jest w stanie wzbudzić w nich zaangażowania prowadzi wprawdzie do tego, że pracownicy pracują dłużej, ale efektów tej pracy nie ma – zadowolenie z pracy spada, poziom wykonania zadań staje się coraz gorszy, a pracownicy coraz mniej chcą się starać i dbać o to, by ich praca przyniosła firmie efekty. W końcu – składają wypowiedzenie.

Wyjaśnienia powodów odejścia z poprzedniej pracy oparte o brak możliwości rozwoju czy chęć robienia nowych rzeczy często są przykrywką dla kiepskich relacji z szefem. Nie zawsze też są po prostu kłamstwem. Kiepski szef to również taki, który nie zauważa naszej chęci do robienia nowych rzeczy. Nie widzi tego, że zadania które wykonujemy nie sprawiają nam satysfakcji. Nie chce wzbudzić naszego zaangażowania dając nam nową siłę do codziennych działań. I choć wydaje nam się wtedy, że zwalniamy się by się rozwijać, to tak naprawdę zwalniamy się bo nie mogliśmy – przez poprzedniego szefa – zrobić tego w starej firmie.

A czy wam kiedyś zdarzyło się zmienić pracę przez szefa?