Ryzykując zyskujesz

Czy lepiej być pracownikiem stabilnym i nie ryzykować gniewu szefa, czy może podejmować decyzje ryzykując konflikt? Badania mówią, że choć ryzykanci częściej obrywają, to ich karierze wychodzi to na zdrowie.

W Denver Business School przeanalizowano kariery 350 managerów. Odkryto, że osoby, które w życiu zawodowym nie boją się zmian, podejmują niepopularne decyzje i są otwarci na eksperymenty nawet za cenę utraty pracy lub dobrych relacji z innymi pracownikami  w ogólnym rozrachunku zyskują więcej. Ich kariery cechują się większym dynamizmem i częściej prowadzą do wysokich stanowisk w hierarchii.

Naukowcy powiązali strategie rozwoju kariery z dwiema globalnymi potrzebami: unikania braku i wzrostu. Osoby, których motywacja opiera się potrzebie unikania braku to osoby, które działają zachowawczo. Boją się utracić status quo i często dbają za bardzo o to by zachować swoje stanowisko czy relacje z innymi. Ci zaś, których motywuje potrzeba wzrostu i rozwoju przy niższej potrzebie unikania braku są bardziej elastyczni i skłonni do większego ryzyka – mogą więcej stracić, ale częściej też więcej zyskują niż pracownicy zachowawczy.

A ty jakim pracownikiem jesteś? Bardziej ryzykujesz czy bardziej się boisz utraty pracy?