Prysznic w pracy zwiększa efektywność?

Wiemy już, że drzemka w czasie pracy może wpłynąć na podwyższenie naszej efektywności i wydajności. Nie jest to jednak jedyna metoda na poprawę produktywności pracownika. Zamiast (bądź obok) drzemki można też bowiem zastosować szybki prysznic. Kąpiel w biurze? Dość niestandardowy pomysł, ale jeśli miałby działać?

Badania dotyczące wpływu prysznica na efektywność pracy przeprowadziła agencja PR-owa Lucre. W badaniu wzięli udział przedstawiciele czterech firm: agencji reklamowe, firmy produkującej bieliznę, pracowni architektonicznej i restauracji. Przez 8 tygodniu w trakcie pracy, pracownicy brali szybki prysznic (w ramach dodatkowej przerwy). Okazało się, że prysznic wpłynął pozytywnie na kreatywność (wzrost o 33%) oraz produktywność (42%). Prysznic nie tylko pobudzał, ale również poprawiał nastrój pracowników.

Czy czas zacząć namawiać pracodawców, by w biurach wygospodarowali nieco miejsca na łazienki z prysznicami!? Być może, choć wytłumaczeniem poprawy efektywności pracowników może być też efekt Hawthorne’a – mówi on o tym, że poprawa efektywności pracy pracowników wiąże się nie tyle z jakością zmian (czyli efektem kąpieli) a samą zmianą (czyli chociażby tym, że pracownicy brali udział w eksperymencie a którym dostawali coś ekstra- czyli przerwę). Dodatkowo, wiarygodności badaniom odejmuje fakt iż zostało przeprowadzone na zlecenie producenta pryszniców.

A czy Wy – chcielibyście mieć przerwę na prysznic w pracy?

fot.:kopalniawiedzy.pl