Problemy z awansem – najczęstsze powody

Nie każdy może zostać kierownikiem, managerem czy dyrektorem. Powód jest prozaiczny – kierowników zawsze będzie mniej niż pracowników szeregowych. Na szczęście, nie wszyscy mają ambicje na pionowy awans. Bardzo często jednak Ci, którzy chcieliby  awansu, aby móc wspiąć się na kolejny szczebel kariery nie widzą innego wyjścia jak tylko zmianę pracy – co w firmach jest najczęściej przyczyną tego, że „nie da się awansować”?

Towers Watson, firma konsultingowa z branży HR, przeprowadziła badania (w USA) na temat tego, co blokuje w firmach możliwość rozwoju pionowego pracowników (czyli opcję na wskoczenie na wyższy stołek). Choć badania przeprowadzono w USA, wydaje się, że powody są dość podobne do naszych rodzimych.

Ponad 20.000 pracowników zapytano o to, jakie widzą trudności w ramach awansów w swoich własnych firmach. De facto, powody trudności sprowadziły się do czterech zasadniczych kwestii:

W firmach o płaskiej strukturze, awans jest trudny, bo tak naprawdę nie ma gdzie awansować. O miejsce jednego kierownika działu, ubiegać mogą się wszyscy jego członkowie, a sam kierownik, przy płaskiej strukturze, nie ma jak przesunąć się dalej w górę. Problem pojawia się też wtedy, kiedy brak jasnych wymagań i oczekiwań wobec pracownika, nie pozwala mu starać się o awans – pracownik nie wie po prostu nad czym ma w ramach swoich kompetencji pracować. Przy firmach, w których stanowiska kierownicze obsadzone są osobami starszymi, które jednak niechętnie odchodzą na emeryturę (w Polsce domena uczelni wyższych, urzędów państwowych i szkół) możliwość awansu praktycznie nie istnieje.

Czy w waszej firmie macie możliwości awansu? Jak myślicie, co jest najczęstszym problemem w tym obszarze?