Pracujesz 6 godzin, a płacą za 8, czyli jak marnujemy czas w pracy

Metod na marnowanie czasu w pracy jest mnóstwo – od najpopularniejszego cyberslackingu i przesiadywania godzinami na serwisach społecznościowych, przez oglądanie porno w pracy, granie w gry przeglądarkowe, aż po obklejanie sobie twarzy taśmą klejącą. Standardowym sposobem na marnowanie czasu jest też plotkowanie oraz robienie sobie setek kaw w pracy. Najbardziej kreatywni w marnowaniu czasu okazują się być młodzi pracownicy – bezproduktywnie spędzają ok. 2 godzin w pracy.

Badania na temat produktywności pracowników przeprowadził HRM Guide. Okazało się w nim, że najbardziej nieproduktywni są młodzi pracownicy (20-29 lat). Potrafią zmarnować do dwóch godzin pracy. Starsi (40-49 lat), pracują bardziej efektywnie, choć i tak marnują czas przez 1,4 godziny.

Dlaczego pracownicy marnują czas w pracy? Powodów jest wiele – wg. raportu najczęstszym powodem marnowania czasu jest zbyt mała ilość zadań pracy (na to wskazuje 18% pracowników – co ciekawe, przy takim powodzie marnowania czasu, pracownicy nie czują się winni marnowania czasu – w końcu nawet gdyby nie surfowali po sieci, to i tak nie mieliby co robić). Drugim powodem jest to, że czas dłuży się pracownikowi w pracy (tak uważa 14% respondentów-  ten powód w praktyce sprowadza się do pierwszego, czyli braku wystarczającej ilości zadań). Kolejne powody to kiepska pensja (12%) oraz brak wyzwań w pracy (11%).

Dwa pierwsze powody podawane przez pracowników, mocno sugerują, że to pracodawcy nie potrafią do końca efektywnie zarządzać personelem i przygotowywać planów zadań tak, aby pracownik miał wypełniony cały dzień w pracy i po prostu nie miał czasu, który mógłby marnować.

A na co wy marnujecie czas w pracy?

fot.:andy vines/SXC