Pracownicy mobilni i przecieki informacji

Mobilność jest obecnie dla pracodawców niezmiernie ważna. Nowe technologie umożliwiają pracownikom pracę w delegacji w podróży a nawet z domu. Stąd gotowość do podjęcia się pracy w ruchu i biegu jest tak pożądaną cechą pracowników. Niestety, według ostatnich badań przeprowadzonych przez Cisco, pracownicy mobilni są również największym zagrożeniem w kontekście danych firmowych.

Wyciek danych firmowych może doprowadzić firmę do poważnych strat finansowych a nawet -w ekstremalnych sytuacjach – do bankructwa. Stąd tak ważne jest dbanie o bezpieczeństwo danych.
Jakie działania pracowników mobilnych są najbardziej zagrażające?

Zmiana ustawień bezpieczeństwa w laptopach
Co piąty pracownik samodzielnie zmienia ustawienia bezpieczeństwa na komputerze służbowym aby mieć dostęp do stron internetowych które prywatnie ich interesują. W efekcie dane służbowe narażone są na przechwycenie, a także istnieje zagrożenie zawirusowania komputera a nawet całej sieci wewnętrznej.

Używanie nieautoryzowanych aplikacji

Aż 7 na 10 pracowników mobilnych instaluje na laptopie nieautoryzowane aplikacji co prowadzić może do utraty firmowych danych.

Łączenie się z nieautoryzowanymi sieciami

Do korzystania przez wi-fi z niezabezpieczonych sieci przyznaje się ponad połowa pracowników. Przez tego typu działania, w ręce konkurencji wpadają firmowe dane.

Dzielenie się korporacyjnymi informacjami

Co czwarty pracownik opowiada swoim znajomym o nowych firmowych projektach i pomysłach, co osłabia przewagę konkurencyjną firmy.

Pożyczanie firmowego sprzętu

Prawie połowa pracowników mobilnych pozwala na korzystanie ze służbowego laptopa czy PDA osobom niezwiązanym z firmą. Zdarza się że osoby te związane są z konkurencją.

Gubienie urządzeń mobilnych bądź pozostawianie ich bez opieki

Wielu pracownikom zdarza się pozostawianie włączonych laptopów, zalogowanych do firmowych aplikacji bez opieki. To pozwala osobom niepowołanym wyciągnąć ważne firmowe dane. Podczas kradzieży urządzeń, zagrożenie jest jeszcze większe.

W efekcie, firmy tracą istotne dane finansowe, ich innowacyjne plany czy plany produkcyjne wydostają się na światło dzienne i są przechwytywane przez konkurencje, co skutkuje zmniejszeniem przewagi konkurencyjnej. Jednym ze słynnych wycieków ostatnich dni był firmowy film firmy Nokia, reklamujący nowe telefony E72 i E75. Po umieszczeniu filmiku w Internecie, mimo wielkich wysiłków Nokii, nie udało się zablokować wycieku informacji a informacja o nowym urządzeniu przedostała się do wiadomości przyszłych klientów, ale również konkurencji.

źródło: computerworld.com