Praca siedząca niebezpieczna dla mężczyzn

Praca szkodzi zdrowiu – co do tego nie ma żadnych wątpliwości ,a kolejne badania medyczne przekonują nas o tym coraz mocniej. Tym razem, pomówimy o prostacie, której szkodzi codziennie przesiadywanie za biurkiem. Mężczyźni, miejcie się na baczności!

W brytyjskich badaniach przetestowano 45 tys. mężczyzn w wieku 45-79 lat. Ci, którzy stale siedzą za biurkiem pracując mają zwiększone ryzyko raka prostaty o 30% względem tych mężczyzn, których praca pozwala na ruch. Mężczyzna w pracy siedzącej jest też o 20% bardziej narażony na raka prostaty w stosunku do osób, które siedzą zaledwie przez połowę pracy.

Na szczęście, możecie pracować nad swoją prostatą i dzięki temu zmniejszyć ryzyko nowotworu, nawet jeśli siedzicie cały dzień za biurkiem. Co trzeba robić? Jeździć na rowerze lub spacerować. Niestety, ćwiczyć trzeba regularnie i dość długo – bo po około godzinę dziennie – nie każdy ciężko pracujący mężczyzna ma na to czas. Warto jednak o to zadbać, bowiem nowotworów prostaty jest coraz więcej a z badań przesiewowych korzysta niewielu mężczyzn.

źródło:abc.zdrowie

fot.:carl dwyer/SXC