Pomocni ze strachu przed zawiścią

Twój współpracownik chętnie pomaga ci w pracy? Być może uważa, że odczuwasz wobec niego zawiść. Osoby, które boją się zazdrości ze strony innych są bardziej skłonne do bycia pomocnym i miłym wobec tych, których o zazdrość podejrzewają.

Za każdym sukcesem, poza podziwem ze strony innych idzie również zazdrość – niestety tak jesteśmy skonstruowani, że część z nas podziwia osoby sukcesu, a część im zazdrości. Delikatna, „zdrowa” zazdrość motywuje nas do tego, by ulepszać swoje życie i postępowanie. Zawiść sprawia zaś, że zamiast popatrzyć na swoje otoczenie, życzymy innym by im się noga powinęła. Osiągając sukces, zdajemy sobie sprawę z tego, że poza gratulacjami i pochlebstwami, spotkamy się też z zazdrością oraz zawiścią – strach przed tym zaś, że zawistny kolega podłoży nam świnię sprawia, że stajemy się wobec niego bardziej mili i uprzejmi. Tak, jakbyśmy chcieli sprawić, by nie zrobił nam krzywdy.

Aby udowodnić tą hipotezę, naukowcy z Tilburg University zaprojektowali całą serię eksperymentów. Najpierw musieli sprawić, by część badanych uwierzyła że inni będą odczuwać wobec nich zwykłą zazdrość,a druga część będzie uważać, że jest przedmiotem zawiści. Aby oszczędzić wam przydługiego opisu eksperymentu uznajmy że się udało (link do opisu eksperymentu znajdziecie w źródle). Kiedy już udało się wyodrębnić dwie grupy, w każdej z nich poproszono osobę badaną, by wyjaśniła pewne zagadnienie osobie, która miała (w opinii badanego) odczuwać złość lub zazdrość. Wykonanie prośby oznaczało „zmarnowanie” sporej ilości czasu. Wśród osób, które myślały, że są obiektem zawiści ze strony innych, większa część osób była pomocna i wykonała zadanie badaczy. W drugim eksperymencie na koniec badania, badacz strącał (niby przypadkiem), pudełko pełne gumek do mazania ze stołu. I w tym przypadku częściej do pomocy w zbieraniu gumek rwali się ci, którzy uważali, że inni odczuwają wobec nich zawiść.

Jak się okazuje, chęć bycia pomocnym wobec współpracownika wcale nie musi wynikać z tego, że pracownik ma „dobre serce” lub jest taki pomocny. Może po prostu wynikać z lęku o to, że zawistny kolega zaszkodzi nam w pracy i byciem uczynnym zapewniamy sobie zminimalizowanie takiego ryzyka.

źródło:psychologicalscience.org