Podwyżka za tatuaż?

Czy zgodzilibyście się na to, by „oznaczyć” się logotypem swojej firmy w zamian za dodatkowe pieniądze do pensji? Pewna firma zajmująca się nieruchomościami wprowadziła taki dodatkowy bonus dla pracowników.

Jeśli jesteś pracownikiem agencji nieruchomości Rapid Realty z Nowego Jorku i wytatuujesz sobie logotyp firmy na ciele, dostaniesz 15% podwyżki do comiesięcznej pensji. Opłaca się?

Taką propozycję dostał każdy pracownik, ale nie ma obowiązku, by z niej korzystać. Sam szef agencji jeszcze się na tatuaż nie zdecydował. Kilku pracowników jednak tak – miejsce umieszczenia logotypu jest dowolne – zatem część pracowników robi tatuaż w mało widocznym miejscu – za uchem lub na stopie (może i mało widoczne, ale bardzo bolesne miejsce). Oczywiście pracodawca pokrywa koszt zrobienia tatuażu.

Czy taka opcja na bonus dla pracowników wam odpowiada? Zdecydowalibyście się na tatuaż z logo firmy? Czy 15% podwyżki się opłaca? Przy zmianie pracy tatuaż pozostaje, a podwyżka przestaje mieć znaczenie – zatem jest to propozycja dla jedynie bardzo oddanych pracowników. I nieczułych na ból (i estetykę).