Piwne oczy godne zaufania

Masz brązowe oczy? Zatem wydajesz się osobą bardziej godną zaufania niż osoba, której oczy są błękitne. Brązowoocy mają zatem fory w tych pracach, w których przede wszystkim liczy się budowanie zaufania – np. w sprzedaży.

Karel Kleisner z Uniwersytetu Karola w Pradze zbadał wpływ koloru oczu na postrzeganie osoby poprzez eksperyment. Po prostu prezentował grupie badanych różne zdjęcia prosząc o określenie, które osoby są według nich godne zaufania. Okazało się, że badani znacząco częściej wybierali zdjęcia osób z brązowymi oczami niż z niebieskimi – wyjątek stanowiły zdjęcia mężczyzn z niebieskimi oczami i brodą – ci wydawali się badanym równie godni zaufania jak brązowoocy.

W toku dalszych badań odkryto, że tak naprawdę chodzi nie tyle o sam kolor oczu, ale całość wyglądu kształtu twarzy, który się z posiadaniem brązowych oczu wiążę – czyli kształt podbródka, szersze policzki, większe usta.

Zatem samo założenie soczewek kontaktowych niebieskookim na rozmowie kwalifikacyjnej nie pomoże. Jeśli jednak masz brązowe oczy od urodzenia, to jeśli wybrałeś zawód sprzedawcy, lekarza, psychologa itd – możesz czuć się szczęściarzem. Niestety Czesi w swoich badaniach nie zajęli się osobami o zielonych oczach.

źródło:eurekalert.org