Otyły i palacz zapłaci więcej za opiekę medyczną

Ilość osób otyłych rośnie z roku na rok. Z paleniem jest na odwrót – staje się mniej modne, ale i tak sporo ludzi nadal rujnuje sobie zdrowie paleniem. Zarówno otyłość, jak i nikotyna wpływają niekorzystnie na stan zdrowia, co objawia się zwiększoną absencją w pracy. Dlatego pracodawcy chcą, by osoby te płaciły więcej za opiekę medyczną.

Politykę wyższych kosztów opieki medycznej w przypadku prowadzenia niezdrowego trybu życia wprowadzają – jak donosi Reuters –  niektóre firmy amerykańskie, które swoim pracownikom fundują ubezpieczenie zdrowotne. Zgodnie z nową polityką, każdy kto nie prowadzi zdrowego trybu życia (a raczej świadomie się truje papierosami lub doprowadził się do otyłości), będzie płacił więcej.

Dawniej firmy stosowały plany zachęcania pracowników do dbania o zdrowie marchewką – fundowały porady lekarskie pozwalające rzucić palenie, programy wellness, dietetyczne jedzenie. Teraz sięgnęły po kijek i zamiast zachęty będzie kara. Jak myślicie, czy to bardziej skuteczne? I czy pracodawcy mogą aż tak ingerować w życie pracowników dbając o efektywność i produktywność pracy?