Odrzucony przez grupę? Przynajmniej będziesz kreatywny!

Jakiś czas temu pisałam o samospełniającej się przepowiedni w kontaktach z kolegami w pracy, która może doprowadzić do odrzucenia pracownika przez grupę współpracowników. Jeśli to cie dotknęło – nie martw się. Dzięki temu będziesz bardziej kreatywny!

Badacze z Johns Hopkins University odkryli, że osoby, które doznają odrzucenia społecznego i są przez większość czasu samotne, stają się bardziej kreatywne – większość czasu spędzają same ze sobą i dzięki temu ich wyobraźnia się rozwija. Działa to jednak jedynie na te osoby, które są indywidualistami. Dla tych osób, dla których akceptacja w grupie jest bardzo ważna, odrzucenie działa odwrotnie – hamuje motywacje i kreatywność.

Jak wynika z badań, każde doświadczenie, nawet to negatywne da się przekuć w pozytyw – warto zatem szukać plusów własnej sytuacji a nie jedynie skupiać się na narzekaniu i marazmie.

Kreatywność jest wymagana przez pracodawców coraz częściej, na naprawdę wielu stanowiskach pracy. Wynika to głównie z potrzeby posiadania zespołu, który będzie elastycznie reagował na zmiany na rynku.