Niebo nad głową w biurze?

Czy chcielibyście pracować w biurze mając niebo nad oczami, a przy okazji korzystając z dobrodziejstw biura (nie wieje i nie pada na głowę)? To będzie możliwe dzięki nowej technologii opracowanej przez Instytut Fraunhofera, która pozwala mieć niebo nad głową w biurze.

Niebo nad głową można uzyskać dzięki specjalnemu sufitowi. Oczywiście nie jest to prawdziwe niebo, a jedynie jego projekcja, ale jakże realistyczna.

Sufit składa się z paneli o wymiarach 50×50 cm wyposażonych w diody LED’owe (w ilości 288 sztuk na panel). Pod panelem rozwieszony jest specjalny materiał, który jednocześnie rozprasza światło a nie pozwala na to, by diody były wprost widoczne. Diody są kolorowe, zatem mogą imitować kolory nieba i naturalnego światła. To, co jednak jest najważniejsze w oświetleniu projektu Instytutu Fraunhofera, to równomierne i ciągłe jego zmiany – niezauważalne dla pracowników biura, ale imitujące naturalne oświetlenie na zewnątrz (tak jak zmienia się natężenie światła na zewnątrz w zależności od chmur, które przysłaniają słońce lub rozpraszają światło).

Przeprowadzone na wolontariuszach testy wykazały, że w takim modelu dynamicznie zmieniającego się oświetlenia, woli pracować większość ludzi i są po pracy bardziej wypoczęci niż pracujący w normalnych biurach ze stale włączonymi lampami tradycyjnymi. Kolejny gadżet dla zwiększenia efektywności pracy? Być może, ale nie obraziłabym się za takie oświetlenie w moim biurze.

źródło:gadzetomania.pl