Po zwolnieniu z pracy spada zaufanie do ludzi. Na 10 lat!

rp_zwalnianie-pracownika-stres.jpgPo zwolnieniu z pracy (czy to w wyniku redukcji czy w normalnym trybie), nasze zaufanie do ludzi spada. To dość normalne – czujemy się w jakiś sposób zdradzeni. Niestety jak się okazuje, nawet jeśli znajdziemy nową pracę, to nasze samopoczucie w kontekście zaufania ulega obniżeniu. Na długo.

Dr James Laurence, który przeprowadzał badania nad wpływem zwolnienia z pracy na poziom zaufania i odkrył, że bycie zwolnionym nie tylko powoduje, że człowiek staje się bardziej nieufny, ale również zwiększa się jego poziom cynizmu – i ten stan trwa aż 9 lat! Nawet jeśli w tym czasie człowiek znajdzie inną pracę to to pogorszenie stanu pozostaje.

Dr James Laurence uważa, że nasza otwartość na zaufanie do innych jest względnie stała przez całe życie (czyli jesteśmy mniej lub bardziej ufni), ale po zwolnieniu, poziom ten czasowo się obniża. To zaś ma konsekwencje dla naszego życia – zarówno prywatnego jak i zawodowego.

Jak zatem pomóc sobie po zwolnieniu? Najlepszą metoda jest chyba samoświadomość i zdawanie sobie sprawy z tego, jak na nas to doświadczenie podziałało.

źródło:eurekalert.org