Pielęgniarka – android

Czy w przyszłości roboty doprowadzą do tego, że o pracę będzie jeszcze ciężej? Nie trudno wyobrazić sobie taką sytuację, zwłaszcza że nowoczesne androidy projektowane są tak, by nawet wyglądem przypominały ludzi. W Japonii, pojawiła się właśnie pierwsza w historii, pełnoetatowa pielęgniarka – android, która nie tylko się nie myli w dystrybucji leków, ale na dodatek, nie trzeba jej płacić.

Próby stworzenia humanoidalnego robota, który będzie w stanie zastąpić żywego człowieka przy pracy, trwają od wielu lat. Firmie Kokoro Co. Ltd z Japonii udało się wykreować postać pielęgniarki. Android-F, tak bowiem „na imię” ma nowa pracownica jednego z japońskich szpitali, zajmuje się głównie dystrybucją leków i transportem wewnątrz szpitala. Jej oprogramowanie oraz wbudowane skanery kodów kreskowych pozwalają na bezbłędne przygotowanie dawek leków dla każdego pacjenta oraz ich dystrybucję. Robot przechowuje dane i jest w stanie śledzić drogę przesyłki każdego leku, dzięki czemu, można uniknąć zwykłych, ludzkich pomyłek, które zdarzają się w każdym szpitalu.

Poza dystrybucją leków, androidy w szpitalach mogą zajmować się również obsługą urządzeń emitujących szkodliwe promieniowanie (np. rentgenów) czy przynoszeniem pacjentom posiłków.

Na szczęście, jak na razie nawet japońscy inżynierowie nie potrafią nasycić androida ludzkimi emocjami, zatem empatii i współczucia od pielęgniarki androida nie możemy się spodziewać. Roboty całkowicie nie wyprą więc ludzi. Poza tym, technologia jest na tyle kosztowna, że nadal bardziej opłaca się zatrudnić żywą osobę.

źródło:weirdasianews.com