Osobliwe zawody. Groomer

W naszym cyklu osobliwych zawodów znów wracamy do pracy związanej ze zwierzętami. Tym razem Groomer, czyli psi stylista. W Polsce zawód niezbyt popularny choć w większych miastach można spotkać zakłady specjalizujące się w pielęgnacji psów i kotów pod kątem ich estetycznego wyglądu, a nie tylko medycyny.

Co należy do obowiązków groomera? Wbrew pozorom nie tylko stylizacja psów i kotów (czyli odpowiednie, modne i wygodne przycinanie sierści) ale również wszelkie inne zabiegi pielęgnacyjne jak czyszczenie uszu, obcinanie i piłowanie pazurów, dbanie o uzębienie, oczy i stan sierści.

Wizyta u groomera nie jest jedynie snobistyczną fanaberią właścicieli, jak zwykli myśleć niektórzy właściciele zwierząt. To wyraz troski o swojego pupila. Dokładna pielęgnacja sierści zwierzęcia to możliwość wczesnego wykrycia niektórych chorób. To też zadbanie o własne mieszkanie dzięki mniejszej ilości pozostawianej przez zwierzę sierści.
Jak zostać groomerem? Udać się na specjalistyczny kurs (w Polsce istnieje szkoła kształcąca w tym kierunku) a potem ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. Nie wolno bać się zwierząt, trzeba być cierpliwym a przy okazji warto również mieć wyczucie smaku i zmysł plastyczny, aby strzyżony przez groomera pies nie wyglądał jak strach na wróble.
Dobry groomer może zrobić międzynarodową karierę.
Dla zainteresowanych zostaniem psim fryzjerem, polecamy program na Animal Planet „Groomer has it” w którym psi fryzjerzy walczą o palmę pierwszeństwa i tytuł najlepszego psiego stylisty.