Kto w CV najczęściej naciąga rzeczywistość? Handlowcy

rp_klamstwa13.jpg60 proc. pracodawców zgodnie twierdzi – najwięcej wypaczeń w CV znajdzie się u handlowca. Generalnie Polacy w CV koloryzują – aż 81 proc. pracodawców spotyka się z próbą oszustwa, a najczęściej nieprawidłowości dotyczą umiejętności dodatkowych.

Według raportu „Kłamstwa w CV na polskim rynku pracy” (IBBC Group, 2015 r.), oszukuje w CV 85 proc. Polaków. Najczęściej zmyślamy informacje na temat umiejętności dodatkowych (85 proc.), czasem zatrudnienia w poprzedniej firmie (58 proc., zakresu obowiązków (54 proc.), zajmowanych stanowisk (prawie 30 proc.).

Najczęściej rozmijają się z prawdą handlowcy – aż 66 proc. pracodawców zetknęło się z próbami takiego działania. Dość często w ich ślady idą też pracownicy działów produkcyjnych – 31 proc., administracyjnych – 29 proc., finansowych – 18 proc. i menedżerskich – 14,5 proc. Zdarza się to też działom personalnym i marketingowi (po 11,5 proc.).

Kłamstwa w CV mają wiele możliwości wyjścia na jaw, a jeśli kandydat zostanie na kłamstwie przyłapany, to raczej przepadnie w procesie rekrutacji. Choć trzeba przyznać, że część kłamstw udaje się zatuszować, a część demaskuje się dopiero po wielu latach.

Kłamstwo nie jest żadnym powodem do chluby, dlatego ze wszech miar należy go unikać, czegokolwiek byśmy nie robili.

Tagi: